تبلیغات
The Medical Radiation Engineering - سرطان حنجره (Larynx Cancer)
 
The Medical Radiation Engineering
Nuclear for peace...
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مهدی
مطالب اخیر
آرشیو وبلاگ
دوشنبه 26 مرداد 1394 :: نویسنده : پرتوپزشک

سرطان حنجره (Larynx Cancer)

 احساس وجود توده‌ای در گلو
 برآمدگی در ناحیه گردن
 تنگی نفس در اثر فعالیت
 سرفه مزمن
 سختی و یا احساس درد هنگام بلع غذا سرفه همراه با خلط خونی
 غده‌های لنفاوی متورم و سفتی در گردن
 احساس درد در هنگام لمس گلو
 تنفس صدادار
 بوی بد دهان
 گوش درد (بدون عفونت)
 کاهش وزن
 گرفتگی طولانی مدت صدا و یا تغییرات صدا بدون علت مشخص

2 3 4 5
عوامل خطر سرطان حنجره

  کشیدن سیگار : همان طور که می دانید سیگار یکی از علل اصلی ابتلای افراد به سرطان حنجره است. همان طور که تاثیرات مخرب سیگار بر بسیاری از اعضای بدن اثبات شده است، قطعا در سرطان حنجره هم نقش موثری ایفا می کند. بنابراین اگر فردی سیگاری هستید و دوست ندارید به سرطان حنجره مبتلا شوید، از همین امروز سعی کنید سیگار کشیدن را به طور قطعی ترک کنید و خود را در برابر انواع بیماری ها و سرطان ها بیمه کنید.

6 7

  مصرف الکل : مصرف الکل علاوه بر ضررهایی که بر عقل و حواس آدمی می گذارد، بر تسریع و پیشرفت انواع سرطان ها هم تاثیر می گذارد. طبق تحقیقات مختلف مشخص شده است کسانی که الکل مصرف می کنند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان حنجره قرار دارند.

8 9 10
  سن  : سن افراد یکی از عوامل خطرزایی است که در ارتباط مستقیم با سرطان حنجره قرار دارد. با افزایش سن (کسانی که بیش از ۵۵ سال دارند) احتمال ابتلای فرد به سرطان حنجره به طور چشمگیری افزایش می یابد.

11 12 13
  محیط زندگی :  لطفا درباره محیط اطراف خود یک بازنگری کلی داشته باشید. اگر فردی هستید که در یک  محیط کاری پر از مواد شیمیایی و سموم مشغول به فعالیت هستید، بدانید که علاوه بر تاثیرات مخرب این مواد شیمیایی بر سلامت عمومی بدن، تاثیرات ویژه ای بر حنجره شما دارد و احتمال ابتلا به سرطان حنجره در این مکان افزایش می یابد. وجود موادی مانند آزبست در محیط کاری و یا زندگی افراد، بر دستگاه تنفس افراد تاثیر گذاشته و منجر به  بروز سرطان می شود.
قرار گرفتن فرد به مدت طولانی در معرض مقادیر بالایی از گردوغبار، دوده، زغال، فرمالدیید، نیکل، غبار اسید سولفوریک و بخار دیزلی به طور مستقیم با سرطان حنجره در ارتباط می باشد. کارگرانی که با این مواد در تماس هستند باید به طور جدی مراقب سلامت خود باشند.

برخی تحقیقات قرار گرفتن در معرض گردوغبار سیمان در کارگران ساختمانی را عامل مهمی در بروز سرطان حنجره می داند.

14 15 16
ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV : این ویروس ها انواع مختلفی دارند و می توانند بر حنجره اثر گذاشته و ضایعات زگیل مانندی را ایجاد کنند.

تشخیص بیماری
معاینه فیزیکی :  پزشک گردن شما را لمس کرده و تیروئید، حنجره و غدد لنفاوی را برای یافتن توده‌های غیرطبیعی و یا تورم بررسی می‌کند و برای معاینه ی گلو، زبان فرد را به پایین فشار می ‌دهد.

آندوسکوپی غیر مستقیم :  پزشک با استفاده از یک آیینه كوچک با دسته بلند انتهای گلو را معاینه می ‌كند تا وجود نواحی غیرطبیعی را بررسی كرده و ببیند آیا تارهای صوتی آن گونه كه باید حركت می‌كنند یا نه. این آزمایش درد ندارد اما پزشک ممکن است در ناحیه گلو بی‌ حسی موضعی ایجاد کند تا مانع حالت تهوع شود. این معاینه در مطب پزشک انجام می ‌شود.

آندوسکوپی مستقیم : پزشک لوله‌ ای باریک و مجهز به نور به نام دستگاه مخصوص معاینه ی حنجره را از طریق بینی یا دهان وارد می ‌کند و همین كه لوله وارد گلو شد، پزشک امكان می‌ یابد نواحی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای را که توسط آیینه دیده نمی‌ شوند معاینه و بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ حسی موضعی، میزان ناراحتی فرد را کاهش داده و مانع احساس تهوع ‌شود. هم چنین برای کمک به آرامش فرد، گاهی به او داروی مسکن می ‌دهند پزشک در صورت لزوم از بیهوشی عمومی جهت معاینه بیمار استفاده می کند. این معاینه در مطب پزشک، درمانگاه و یا بیمارستان انجام می‌شود.

17 18

سی . تی . اسکن : یک دستگاه اشعه ایكس که به کامپیوتر متصل است یک رشته عکس‌های دقیق از ناحیه ی گردن می‌ گیرد. گاهی رنگ مخصوصی به بیمار تزریق می‌ شود تا حنجره در عکس‌ها واضح ‌تر نشان داده شود. پزشک از طریق نتایج سی.‌تی‌.اسکن، به تومورهای ناحیه ی حنجره و یا قسمتی دیگر از گردن پی می ‌برد.

نمونه برداری : اگر معاینه ‌ای نواحی غیرطبیعی را نشان دهد، پزشک ممکن است نمونه ی کوچکی از بافت را بردارد. به برداشتن بافت جهت بررسی سلول‌های سرطانی نمونه ‌برداری می ‌گویند. برای انجام نمونه ‌برداری به بیمار بی ‌حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی می ‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند و پزشک نمونه‌ هایی از بافت را از طریق دستگاه مخصوص معاینه ی حنجره برمی‌ دارد. سپس آسیب ‌شناس بافت‌ها را برای بررسی سلول‌های سرطانی در زیر میکروسکوپ معاینه می‌کند. نمونه ‌برداری تنها راه مطمئن برای آگاهی از این امر است که آیا یک تومور، سرطانی است یا خیر.

19
شیوه های درمان :
سرطان حنجره از طریق پرتودرمانی، جراحی و یا شیمی ‌درمانی درمان می‌شود. بعضی از بیماران ترکیبی از درمان‌ها را دریافت می‌کنند.

پرتودرمانی که به آن رادیوتراپی هم می گویند. از اشعه ایكس با انرژی بالا برای از بین ‌بردن سلول‌ های سرطانی مورد استفاده قرار می گیرد. اشعه، تومور و بافت اطراف آن را هدف قرار می ‌دهد. پرتودرمانی درمان موضعی است. این نوع درمان تنها بر سلول‌ های ناحیه تحت درمان اثر می‌گذارد و اغلب پنج روز در هفته و به مدت پنج تا هشت هفته انجام می‌شود.

سرطان ناحیه حنجره ممکن است تنها از طریق پرتودرمانی و یا با ترکیبی از جراحی و شیمی ‌درمانی مورد درمان قرار بگیرد.

پرتودرمانی به تنهایی :  پرتودرمانی به تنهایی برای تومورهای کوچک و یا برای بیمارانی که نمی‌ توانند تحت عمل جراحی قرار بگیرند به‌ کار می‌رود.
پرتودرمانی همراه با جراحی : پرتودرمانی ممکن است جهت کوچک کردن تومور بزرگ قبل از جراحی و یا از بین بردن سلول‌های سرطانی باقی مانده در محل بعد از جراحی استفاده شود. اگر تومور بعد از جراحی دوباره رشد کند، اغلب با پرتودرمانی معالجه می‌شود.
پرتودرمانی همراه با شیمی‌درمانی : پرتودرمانی ممکن است قبل، بعد و یا در حین شیمی ‌درمانی به‌ کار برده ‌شود.
جراحی

عملی است که طی آن پزشک با استفاده از یک چاقوی کوچک جراحی و یا لیزر و در حالی‌ که بیمار بیهوش است غده یا بافت سرطانی را خارج می‌کند. زمانی ‌که بیماری نیاز به جراحی دارد، نوع عمل اساساً بستگی به اندازه و محل دقیق تومور دارد.
انواع مختلفی از برداشتن حنجره (لارینژکتومی) (جراحی جهت برداشتن بخشی و یا تمامی حنجره ) وجود دارد :
برداشتن کامل حنجره : جراح تمام حنجره را خارج می ‌کند.
برداشتن یک‌‌‌‌‌‌‌‌‌ طرفه ی حنجره : جراح قسمتی از حنجره را خارج می ‌کند.
برداشتن حنجره فوق گلوت : جراح، قسمت بالای دهانه حنجره- قسمت فوقانی حنجره – را خارج می ‌کند.

20
کوردکتومی : جراح یکی و یا هر دو تار صوتی را خارج می ‌کند.
جراح گاهی غدد لنفاوی گردن را نیز خارج می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. به این نوع جراحی برداشتن غده لنفاوی می‌ گویند. جراح ممکن است تیروئید بیمار را نیز خارج کند.
شیمی درمانی :

به استفاده از داروها جهت از بین ‌بردن سلول‌های سرطانی گفته می‌شود. پزشک ممکن است یک نوع دارو و یا ترکیبی از داروها را برای بیمار تجویز کند. داروهای سرطان حنجره معمولاً از طریق تزریق به جریان خون وارد ‌می‌شود و در كل بدن جریان می‌یابد.

21 22 23

انجمن رادیوتراپی ایران

نوع مطلب :
برچسب ها : سرطان حنجره، علایم سرطان حنجره، درمان سرطان جنجره، رادیوتراپی سرطان حنجره،
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :