The Medical Radiation Engineering - مگنت تراپی چیست؟
 
The Medical Radiation Engineering
Nuclear for peace...
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مهدی
مطالب اخیر
آرشیو وبلاگ
چهارشنبه 2 اسفند 1396 :: نویسنده : پرتوپزشک

مگنت تراپی چیست؟

نویسنده: نیلوفر حسن-کارشناس مهندسی پزشکی

مگنت تراپی چیست؟دریافت فایل - 472KB

مگنت تراپی، استفاده از وسایل مغناطیسی در مجاورت یا روی بدن به منظور تسکین درد و کمک به بهبودی است.

اصول اساسی مربوط به سیستم مگنتوتراپی
اغلب برای بررسی مشخصات مواد مغناطیسی  از آزمایش جذب براده آهن توسط یک میله آهنی که قبلا مغناطیس شده استفاده می کنیم. این مطلب مربوط به این واقعیت است که این ماده مگنت از تعدادی مولکول مغناطیس شده تشکیل شده است (حوزه های مغناطیسی یا دو قطبی های مغناطیسی) که مشخصات اصلی خود را حتی در  موارد شوک های مکانیکی و تغییر ساختار خود، حفظ می کند. اگر bar (میله) مغناطیس شده نباشد، مولکول های آن در جهت های تصادفی به شکل نامنظم  و تصادفی سوگیری کرده اند، حتی اگر هنوز دارای میدان مغناطیسی ذاتی باشند.
جهت قرارگیری مولکول ها، بیانگر پلاریته و شدت میدان مغناطیسی تولید شده (یا moment  مغناطیس ماده) می تواند اندازه گیری شود. وقتی میدان مغناطیس حذف می شود، موارد زیر ممکن است روی دهد:
موادی که به طور دائم میدان مغناطیسی اعمال شده را حفظ می کنند.
موادی که اگر در  معرض تغییرات حرارتی یا فیزیکی قرار گیرند، میدان را از دست می دهند.
موادی که میدان را فورا و به طور کامل از  دست می دهند.
برخی مواد نسبت به دیگر مواد، تحت عنوان مغناطیس شونده قوی تر بیان می شوند که ما آن را Magnetic Permeability  می نامیم. همه ی مواد از نظر خصوصیات مغناطیسی می توانند به سه دسته تقسیم شوند:
 مواد فرومگنتیک: موادی که علی رغم آشفتگی های حرارتی اتم های تشکیل دهنده خود، به درجه بالایی از جهت گیری مغناطیسی حوزه های خود می رسد.
مواد پارامگنتیک: موادی که اثر مغناطیس حوزه ها به طور کامل هنگام از بین رفتن میدان خارجی صفر نمی شود، بلکه میزان کمی از خاصیت مغناطیسی در ماده باقی می ماند.
مواد دیامگنتیک: موادی که از  سوی میدان مغناطیسی  خارجی، دفع می شود، چرا که حوزه های داخلی در جهت مخالف قرار  می گیرد.
مطالب کوتاه و خلاصه ی ذکر شده، معرفی ساده ای  بود که به درک مفهوم جهت گیری غشای سلولی در  معرض میدان های مغناطیسی خارجی، کمک می کند.
در سال 1820، H.C.Oersted دریافت که یک میدان مغناطیسی در  اطراف یک سیستم حاوی جریان الکتریکی ایجاد می شود: این مطلب  از این طریق که براده ی  آهن روی سطح عمود بر سیم، به شکل  حلقه های  هم مرکز در یک جهت دقیق به چرخش در می آید اثبات می شود.
اگر چرخه ی  جریان را در  lead  نگه داریم، جریان الکتریکی در  جهت مخالف می چرخد. علاوه بر آن اگر Lead  به شکل  دایره ای و قوسی شکل باشد، اثر میدان مغناطیسی خود را با یک برآیند در  جهت عمود بر مارپیچ و با شدتی که برابر  مجموع نیروهای هر حلقه است، تقویت می کند.
در  پایان اگر  تعداد حلقه های سیم را بیشتر کنیم (معمولا تحت عنوان سولنوئید یا coil  شناخته می شود)، شدت میدان مغناطیسی تولید شده مساوی مجموع شدت های تولید شده به وسیله ی  هر  حلقه جریان است.
در  نهایت یک میدان مغناطیسی  یکنواخت و در یک جهت مشخص درون سولنوئید حاصل می شود. اگر یک میله آهنی را در این سولنوئید قرار دهیم، در می یابیم که تمام حوزه های مغناطیسی آن در جهت مشابه میدان اعمال شده، می چرخد.
سولنوئید (اپلیکاتوراستوانه ای) مورد استفاده در سیستم های مغناطیسی درمانی بر اساس این اصول عمل کرده و شامل یک ساختار استوانه ای با دیواره هایی از حلقه های  سیم lead  که از  میان آن یک جریان الکتریکی  می گذرد  و دارای  اندازه و جهت مناسب  است تشکیل شده است. در  نتیجه رویدادهای  ذکر  شده یک میدان مغناطیسی کاملا یک شکل و متمرکز در  مرکز اپلیکاتور استوانه ای  حاصل می شود.

تقابل بین میدان های مغناطیسی و غشاهای بیولوژیکی
نتایج مطلوب به دست آمده از استفاده میدان های مغناطیسی در درمانOsteopathy ، Uleer،Arthropathy و دیگر  بیماری ها باعث  علاقه و توجه فزاینده پزشکان و محققان برای  تکنیک های مغناطیس درمانی در طول  چند سال اخیر شده است. این امر باعث تحقیقات عمیق تر برای دانش بیشتر در مورد بر هم کنش بدن انسان و میدان های مغناطیسی شده است.
عملکرد میدان های مغناطیسی در اندوکرین سیستم های عصبی، با توجه به ساختارهای درون سلولی و غشاهای سیتوپلاسمی بیان می شود و بر اساس آن اثرات سودمند میدان های مغناطیسی هنگام تغییر توزیع یونی و توانایی آن در  Reset کردن یونی، بیان می شود.
اثر میدان مغناطیسی به نحوی از  طریق Parallelism بیو الکتریکی موجود بین سلول های بافت، قابل بیان است، چراکه روی اختلاف پتانسیل دو طرف غشاء و همچنین چرخش اتم هایی که دو قطبی های ساده مغناطیسی است، عمل می کند.

 کاربردهای BIOMAGNETOTHERMIC

کاربردهای  osteogenesis – orthopedic

خواص پیزوالکتریکی استخوان ها و سیستم عصبی آنها بیانگر مفهوم مکانیسم اثر میدان های مغناطیسی روی پروسه ی استخوان سازی است. آزمایشات متعددی روی سمندرها و قورباغه ها انجام شده است که بازسازی limb های (stumpهای) آسیب دیده، همیشه و تنها از طریق اثر الکترومغناطیسی انجام می شود. در حالی که این پیشرفت جدید در سمندرها  به خاطر خصوصیات الکتریکی متفاوت روی لبه Limb- Stump،  خود به خود صورت گرفت. این امکان وجود دارد که این رویداد را در قورباغه ها به وسیله اعمال یک جریان از طریق الکترودها، انجام داد.  آزمایشات تنها نتایج مثبتی روی بافت های دارای عصب نشان داد  بنابراین اینگونه بیان می شود که محرک های بیوالکتریکی – شیمیایی برای آغاز Regeneration به یک سیستم عصبی نیازمندند.
از سال 1960 نتایج قابل ملاحظه ای علاوه بر آزمایش های مستقیم روی انسان به دست آمده، آزمایش هایی که باعث دو سبک در این مبحث شده است: Becher و Basset
سبک Becher مبتنی بر یک روش تهاجمی و با استفاده از الکترودهایی که روی limb نزدیک شکستگی ثابت می شوند و سبک دوم که مورد تایید FDA آمریکاست، از میدان های مغناطیسی خارجی استفاده می کنند.
نتایج رشد استخوان برای هردو روش قابل تشخیص است: روش اول عمل جراحی دارای مشکلات آشکار این پروسه است (الکترودها ممکن است باعث عونت شود و می توان باعث تولید پدیده الکترولیز و تولید یون شود.) ولی سبک دوم ساده، ایمن، موثر و بدون هیچگونه موارد منع است. در هر دو مورد delayed consolidation”" (تا 9 ماه بعد از شکستگی ) و نیز pscudoarthrosis“"
( بدون consolidation  بعد از 9 ماه پس از  شکستگی ) گزارش شده است.
بساری از محققان نتایج قابل ملاحظه ای به وسیله ی  درمان با مگنتوتراپی تا امروز  مشخص نموده اند. با استفاده از  میدان های  مغناطیسی در  ارتوپدی نتایج جالبی به وجود آمده است.
افزایش تشکیل bony callus
منع تشکیل pseudoarthrisis or hypertrophy callus
جهت گیری بهتر شبکه های فیبر و کلاژن
تسریع ترمیم بافت بعد از  عمل  و کاهش ادم
افزایش تاثیر داروها

این روش  چگونه عمل  می کند؟
غشای سلول و تمام عناصر داخل سلول دارای بار  الکتریکی و مغناطیسی است. بدن انسان از  تعداد زیادی  سلول تشکیل شده است که فعالیت الکتریکی دارند. این سلول ها پتانسیل پایه دارند که برای متابولیسم زمان سلولی لازم است. میدان مغناطیسی به تمام سلول ها در هر عمقی  از  بدن به طور  همزمان نفوذ می کند. بنابراین با این روش امکان درمان موثر آسیب های  عمقی که با روش های  دیگر به طور  مستقیم امکان پذیر نبود میسر می شود.

تاثیرات مگنت روی  بدن انسان
تاثیر مستقیم روی  بسیاری از سیستم های آنزیمی
مداخله در  مراحل انتقال درد با استفاده از  آزادسازی آندورفین ها و مواد مشابه دیگر با تقویت عملکرد ضد درد
اصلاح در نفوذپذیری غشاء سلولی برای بهبود عملکرد پمپ سدیم با اثر  ضد ادم
به حالت نرمال درآوردن نسبت بین آنتی ژن ها و آنتی بادی ها
تحریک و افزایش (کمیت و کیفیت) استخوان سازی
تحریک و افزایش رشد و التیام بافت ها
تحریک و افزایش خون رسانی و اکسیژن رسانی به بافت ها
تسریع در تشکیل کال استخوانی
پیشگیری  از  جوش  نخوردن ویا تاخیر  در  جوش خوردن استخوان و نیز  استخوان سازی بی رویه
جهت یابی بیشتر و بهتر کلاژن ها و فیبرها
تسریع در روند بهبود بعد از اعمال جراحی با تاثیر بر روی بافت های  نرم و کاهش ادم
افزایش تاثیر داروها


موارد منع استفاده از  مگنت
 زنان باردار
افرادی دارای پروتزهای فلزی با خاصیت مغناطیسی
افراد با سابقه ناراحتی های قلبی عروقی، تشنج، نارسایی کلیه و فشار خون بالا
بانوان در  دوران قاعدگی
افراد دارای ضربان ساز و دریچه ی مصنوعی قلب
افراد  دارای سابقه ی حساسیت به میدان مغناطیسی
جراحی های اخیر و زخم های خونریزی دهنده
افراد زیر 6 سال و یا دارای دمانس
افراد مبتلا به بدخیمی، هموفیلی و سل

پارامترهای موثر در مگنتوتراپی
♦ فرکانس امواج
♦ شدت یا بلندی امواج
♦ مدت زمان
♦ جهت امواج

موارد کاربرد مگنت تراپی
 بیماری های مفصلی : استئوآرتروز، آسیب منیسک
صدمات ورزشی: پیچ خوردگی های مفاصل،کشیدگی رباط و عضلات، پارگی عضلات و بافت نرم
شکستگی ها: تسریع در  روند بهبود شکستگی ها
درد های  عضلانی – اسکلتی : کمردرد، زانو درد و ...
افزایش گردش خون مناطق آسیب دیده
کاهش تراکم استخوان یا پوکی استخوان

   
منابع :
www.avijeh_biomedical.com
 http://www.iranrehab.ir/news

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات