The Medical Radiation Engineering - مروری برانواع لیزرها
 
The Medical Radiation Engineering
Nuclear for peace...
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مهدی
مطالب اخیر
آرشیو وبلاگ
شنبه 5 اسفند 1396 :: نویسنده : پرتوپزشک

مروری برانواع لیزرها

مروری برانواع لیزرهادریافت فایل - 278KB

کلمه لیزر( LASER) از حرف های اول کلمات (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) گرفته شده است.

تاریخچه ورود لیزر به دنیای مهندسی پزشکی:
اولین منبع لیزر در سال 1960 معرفی شد و از سال 1970 استفاده پزشکی از نور لیزر در جراحی ها و سایر رشته های پزشکی آغاز شد. با پیشرفت دستگاه ها و نیز افزایش دانش از اثرات لیزر بر ارگان ها، امروزه استفاده از آن به عنوان یکی از شایع ترین عوامل یا مودالیته های فیزیکی به کار گرفته شده محسوب شده و باعث انقلابی در درمان بیماری های عضلانی-اسکلتی شده است.
لیزر درمانی بر اساس طول موج نور به کار گرفته شده و توان آن به انواع لیزر کم توان یا لیزر سرد که معمولاً توانی کمتر از 500 میلی وات و گاهی تا 1000 میلی وات دارد و نیز لیزر با توان متوسط که معمولاً قدرت خروجی بین 1000 تا 5000 میلی وات داشته و نیز لیزرهای پر توان یا High Intensityکه توان های بالاتر از 5000 میلی وات دارند تقسیم می شود.

انواع لیزر به لحاظ نوع برخورد؛
لیزر حالت جامد

در این نوع لیزر، ماده فعال ایجاد کننده    لیزر، یک یون فلزی است که با غلظت کم در شبکه یک بلور یا درون شیشه ، به صورت ناخالصی قرار داده شده است. فلزاتی که برای این منظور به کار میروند عبارتند از::
 اولین سری فلزات واسطه
لانتانیدها
آکتنیدها
ازمهم ترین لیزرهای حالت جامد میتوان از لیزر یاقوت که یک لیزر سه ترازی است و لیزرهای نئودنیوم (Nd:glass، Nd:YAG) میتوان نام برد.
لیزر گازی
ماده فعال در این سیستم ها یک گاز است که به صورت خالص یا همراه با گازهای دیگر مورد استفاده قرار میگیرند. بعضی از این مواد عبارتنداز: نئون به همراه هلیوم (لیزر هلیم_نئون)، دی اکسید کربن به همراه نیتروژن و هلیوم، آرگون، کریپتون، هگزا فلورئید و ...

لیزر مایع
از مایعات به کار رفته در این نوع لیزرها اغلب به منظور تغییر طول موج یک لیزر دیگر استفاده میشود (اثر رامان). بعضی از این مواد عبارتند از: تولوئن، بنزن و نیتروبنزن. گاهی محیط فعال برخی از این لیزرها را محلول های برخی ترکیبات آلی رنگین از قبیل مایعاتی نظیر اتانول ، متانول یا آب تشکیل میدهد. این رنگ ها اغلب جز رنگ های پلیمتین یا رنگ های اگزانتین و یا رنگ های کومارین است.

لیزر نیم رسانا
این نوع لیزرها به لیزر دیود و یا لیزر تزریقی نیز معروفند. نیم رساناها از دو ماده که یکی کمبود الکترون داشته، (نیم رسانای نوع p) و دیگری الکترون اضافی دارد، (نیم رسانای نوع n) تشکیل شدهاند. وقتی این دو به یکدیگر متصل میشوند، در محل اتصال ناحیهای به نام منطقه اتصال p_n بوجود میآید. آن منطقه جایی است که عمل لیزر در آن رخ میدهد.
الکترون های آزاد از ناحیه n و از طریق این منطقه به ناحیه p مهاجرت میکنند. الکترون هنگام ورود به منطقه اتصال، انرژی کسب میکند و هنگامی که میخواهد به ناحیه p وارد شود، این انرژی را به صورت فوتون از دست میدهد. اگر ناحیه p به قطب مثبت و ناحیه n به قطب منفی یک منبع الکتریکی وصل شود، الکترونها از ناحیه n به ناحیه p حرکت کرده و باعث میشوند تا در منطقه اتصال ، غلظت زیادی از مواد فعال بوجود آید. با از دست دادن فوتون، تابش الکترومغناطیسی حاصل میشود.
چنانچه دو انتهای منطقه اتصال را صیقل دهند، آنگاه یک کاواک لیزری به وجود خواهد آمد. اصولا این نوع لیزرها را طوری میسازند که با استفاده از ضریب شکست دو جز p و n، کار تشدید پرتو لیزر انجام شود. یکی از نقاط ضعف لیزرهای نیم رسانا همین است، زیرا با تغییر دما ، میزان ضریب شکست و به دنبال آن خواص پرتو حاصله، تفاوت خواهد کرد. به همین دلیل لیزرهای دیودی نسبت به تغییرات دما بسیار حساس هستند.
در یک نوع از این لیزرها از بلور گالیم_آرسنید استفاده میشود که در آن تلوریم و روی به عنوان ناخالصی وارد میشوند. هنگامی که در بلور فوق بجای برخی از اتم های آرسنیک، اتم تلوریم قرار داده شود، جسم حاصل نیم رسانایی از نوع n برده و وقتی که اتم های روی مستقر میگردند، ماده بدست آمده از خود خاصیت نیم رسانای p را نشان خواهد داد.

لیزر شیمیایی
در این نوع لیزرها، تغییرات انرژی حاصل از یک واکنش شیمیایی باعث برانگیزش بعضی از فرآورده ها و در نتیجه وارونگی جمعیت میشود که به دنبال آن عمل لیزر اتفاق میافتد. تجزیه هالید نیتروزیل () و توسط نور را میتوان به عنوان مثال ذکر نمود. در تجزیه هالید نیتروزیل و در تجزیه، برانگیخته میشود. میتواند کلر یا برم باشد.

لیزر کیلیتی
به دلیل وجود تابش های فلورسانس پرشدت حاصل از بعضی ترکیبات کیلیتی لانتانیدها، استفاده از این سیستم ها چندان مورد توجه نبوده است. این ترکیبات ایجاد پرتو لیزر را ممکن ساخته است. یکی از مکانیسم های پیشنهادی برای این فرآیند آن است که ابتدا لیگاند برانگیخته شده و سپس یک جهش بدون تابش درون مولکولی به تراز برانگیخته فلز صورت گیرد و به دنبال آن یون فلزی با گسیل تابش فلورسانس به تراز پایه برمیگردد.
این تابش سرچشمه پرتو نور لیزر است. β - دیکتون ها از جمله لیگاندهایی هستند که با لانتانیدها تولید ترکیبات کیلیتی مینمایند. در چنین سیستم هایی میتوان با استفاده از یون های فلزی گوناگون، لیزرهای کنترل شده بدست آورد. لکن نیاز به درجه حرارت پایین جهت تامین کارآیی خوب، از توجه و مطالعه در مورد این سیستم ها کاسته است.
لیزر در دنیای پزشکی کاربردهای بسیار زیادی دارد که روز به روز سهم آن در دنیای پزشکی بیشتر می شود. شما در این مطلب با اهمیت لیزر درمانی در مهندسی پزشکی آشنا می شوید.
کاربرد لیزر دردنیای پزشکی:
بیماری های مفاصل و عضلات
یکی از کاربرد های بسیار شایع لیزردرمانی در بیماری های مفاصل است و در بیماری های مختلفی نظیر آرتروزها، روماتیسم مفصلی، روماتیسم های سرونگاتیو، فیبرومیالژی، اسپوندیلیت آنکلیوزان، دردها و شکستگی های ناشی از پوکی استخوان، التهاب مفصل تمپوروماندیبولر، دردهای کمری، در آسیب های ورزشی، در رفتگی ها و التهابات غلاف کپسول مفصلی، التهاب و تورم حاصل از پیچ خوردگی مفاصل و… کاربرد دارد.
دربیماری های مفصلی دو پاتولوژی عمده وجود دارد 1- آسیب های التهابی ناشی از ضربه های مکانیکی مثل میکرو تروماهای ناشی از آرتروز در زانو
2- آسیب های التهابی ناشی از واکنش های سیستم ایمنی مانند التهاب مفاصل در آرتریت روماتوئید و دیگر بیماری های خود ایمن مفصلی.
باتوجه به اثرات لیزر مانند اثر ضد التهاب، ضد درد، تسریع روند ترمیم بافتی و متعادل سازی فعالیت سیستم اتوایمون، می توان از میزان التهاب مفصلی کاست و باعث افزایش دامنه حرکتی در مفصل درگیر شد. از طرف دیگر در آسیب های مفصلی، عضلات اطراف مفصل نیز در گیر شده و در آنها نقاط ماشه ای تشکیل می شود که در بسیاری از مواقع منجر به درد انتشاری و تیر کشنده همراه با محدودیت بیشتر مفصل می شود. افزایش خونرسانی که توسط لیزر در این نقاط صورت می گیرد، نقش عمده ای در کاهش درد و برطرف کردن این نقاط دارد.

بیماری های قلب وعروق
از لیزر درمانی در درمان بیماری های ایسکمی قلبی، فشارخون، ضایعات انسدادی عروق، آترواسکلروزیس، واریس، ترومبوفلبیت، آمبولی ریه، بیماری رینود، بیماری برگر، آریتمی های قلبی و کاهش مصرف داروهای قلبی استفاده می شود.
از آنجا که لیزر درمانی باعث ایجاد گشادی عروق، رگ سازی جدید، افزایش گردش خون موضعی و درناژلنفاوی، کاهش پلاک های آترو آمبولی و تجمع پلاکتی، افزایش متابولیسم هوازی می شود در این دسته از بیماری ها به کار گرفته می شود.

بیماری های گوش وحلق وبینی
از لیزر درمانی در درمان سینوزیت، وزوزگوش، عفونت های گوش میانی، پارگی پرده گوش، تورم و التهاب مکرر لوزه ها و لوزه سوم، رنیت آلرژیک، استوماتیت، التهاب غده پاروتید، آرتریت مفصل تمپروماندیبولر، کاهش تورم و ادم ناشی از دستکاری های جراحی حلق و حنجره، ادم بدنبال جراحی رینوبلاستی و جراحی های فک و صورت استفاده می شود.
از اثرات ضد التهاب، ضددرد، افزایش درناژلنفاوی، متعادل سازی سیستم ایمنی و… در این بیماری ها استفاده می شود.

بیماری های زنان وزایمان
لیزر درمانی در درمان درد های مزمن لگن، عفونت ها و زخم های واژینال، کیست های بارتولن، سردی جنسی ، دردهای ماهانه، آندومتریوزیس، نازائی لوله ای ، بر طرف کردن اسکار جراحی ها، ماستیت و التهاب غدد شیری به کار گرفته شده است.

بیماری های گوارشی
موارد کاربرد لیزردرمانی عبارتند از:
زخم معده، گاستریت، زخم اثنی عشر، التهاب پانکراس، هپاتیت، سیروز کبدی، انسداد مجرای کبدی ، یبوست، کولیت اولسروز و دیگر کولیت ها، شقاق و هموروئید.

بیماری های ریوی
موارد کاربرد لبزردرمانی عبارتند از:
پنومونی، آسم، برونشیت و برونشکتازی، سل، آمپیم و عفونت های ریوی و حساسیت های آلرژیک … .
اثرات متعادل سازی سیستم ایمنی، گشادکنندگی برونش، کاهش التهاب، تسربع در ترمیم آسیب بافتی، افزایش درناژ لنفاوی و افزایش حرکت مژک های ریوی از اثراتی است که در درمان بیماری های ریوی به کار گرفته می شود.

بیماری های کلیه ومجاری ادراری
پیلو نفریت، سیستیت، اورتریت، پروستاتیت، اپدیدیمیت، عفونت های مزمن ومقاوم به درمان، انسداد های ناشی از التهاب.

بیماری های اعصاب
انواع سردرد به خصوص میگرن، نروپاتی ها مانند نورالژی تری ژمینه، نورالژی بدنبال زونا، نروپاتی های عصب صورتی، رادیکولوپاتی ها بدنبال ضربه و فشار دیسک در مراحل اولیه، سندرم کانال کارپ، نروپاتی های متابولیک مانند دیابت، فلج بلز، رفلکسودیستروفی سمپاتیک، بازپروری بدنبال سکته مغزی، تسریع در کاهش التهاب وآسیب اعصاب بدنبال  ضربه…

بیماری های پوستی
لیزردرمانی در درمان زخم های مزمن مقاوم به درمان مانند زخم بستر، زخمهای عروقی و زخم دیابتی، سوختگی ها ، استریا، پیشگیری از کلوئید، درمان اسکار های هیپرتوفیک، وتیلیگو، اگزما ، پسوریازیس، آکنه، روزاسه، ضایعات جلدی اسکلرودرمی، لوپوس دیسکوئید، آلوپسی، ریزش مو، ضایعات سبورئیک، ضایعات بولوز، سلولیت و زخم های مخاطی به کار گرفته می شود.

جراحی ها
از لیزر درمانی جهت ترمیم سریع زخم جراحی، افزایش درناژلنفاوی در جراحی ها و دستکاری های غدد لنفاوی جهت درمان لنف ادم، افزایش درصد گرفتهای پوستی، بازگشت فعالیت ارگانها بعد از جراحی بخصوص جهت فعال سازی روده ها، کاهش التهاب و ادم بدنبال رادیوتراپی در جراحی های سرطان و کاهش درد در ریکاوری استفاده می شود.

بیماری های آندوکرین ومتابولیسم
در درمان دیابت ، اختلالات چربی و متعادل سازی متابولیسم و اختلالات تیروئید به کار برده می شود.
بیماری های دهان ودندان
لیزردرمانی در این شاخه کاربرد بسیاری دارد و مطالعات وسیعی در این طیف صورت گرفته است. موارد کاربرد آن عبارتند از:
آفت، خونریزی در دستکاری های دهان و دندان، پوسیدگی دندان، آندودنتیس، کشیدن دندان، ژنژویت ، استوماتیت، هرپس زوستر، کارگذاری ایمپلنت، دندان هیپر سنستیو، شکستگی فک، لکوپلاک، گلوسیت و زبان جغرافیا، زخم لب، ارتودنسی، التهاب و ادم جراحی، پریودنتیس، کاهش درد و ایجاد بی حسی، کارگذاری پروتز ها و… .

کاربرد در بیهوشی
  امروزه لیزر به عنوان یکی از وسایل رایج و شایع درمانی در پزشکی و دندانپزشکی تبدیل شده است از اثر ضد درد لیزر های کم توان در کلینیک های درد ، واحدهای کنترل درد حاد و ریکاوری استفاده می شود.
کاربرد لیزر در بیهوشی به زیر مجموعه های مختلف تقسیم می شود:
 کاربرد در آماده سازی قبل از جراحی
کاربرد لیزر در زمان بیهوشی و اورژانس های بیهوشی
کاربرد در ریکاوری
کاربرد در سرویس کنترل درد حاد
کاربرد در کلینیک درد
کاربرد در ICU
بیماری های چشم
کاربرد لیزردرمانی در این شاخه مورد بحث و توافق همه نیست. در هر صورت استفاده از عینک های مناسب پیشنهاد می شود. در درمان بیماری هائی نظیر کراتوکونژکتیویت، اووئیت، ایریدوسیکلیت، گل مژه ، حوادث سوختگی ، بلفاریت و آمبلوپی از لیزر کم توان استفاده شده است.

بیماری های روانی
در درمان افسردگی، اضطراب، مشکلات پسیکو سوماتیک، افسردگی ناشی از بیماری های مزمن و در افزایش فعالیت کودکان عقب افتاده گزارشات درمانی وجود دارد.

بیماری های اطفال
   سوختگی ها، بیماری های ریه، برونشیت، برونشیولیت، پنومونی، فارنزیت، تونسلیت، شکستگی ها.
انکولوژی
کم کردن عوارض شیمی درمانی مانند استوماتیت، کاهش ادم و التهاب و زخم بدنبال رادیوتراپی.
اما آنچه که ما در این مقاله می خواهیم مورد بحث و بررسی قرار دهیم لیزر های زیبایی است که امروزه نقش گسترده ای در زندگی مردم ایفا می کند.
در ابتدا به معرفی و نحوه ی کار لیزر های رفع موهای زائد می پردازیم.

معرفی و کارایی دستگاه های لیزر موهای زائد
موهای نا خواسته یا زائد به موهایی گفته می شود که در مواضعی از بدن ایجاد می شود که غیر معمول بوده و رنگ تیره آنها نیز این رویش غیر طبیعی را بیش تر نمایان می سازد. رویش موهای زائد را عمدتا در نواحی چانه، لب فوقانی، نواحی دو طرف صورت، از محل ناف به طرف پایین و در فرورفتگی ناحیه کمر، به رنگ تیره و سیاه می توان مشاهده نمود.
ریشه هر مو دارای رنگدانه ای به نام ملانین بوده که در روند رشد مو، به تدریج این رنگدانه فعال گشته و تمامی بدنه یک مو را تیره و به رنگ های سیاه، قهوه ای و بلوند و ... در می آورد.
مکانیسم اثر لیزر، بر بمباران و نابود ساختن رنگدانه یا ملانین موجود در ریشه مو استوار است.
در این روش با استفاده از لیزر، فولیكول موهای زاید كاملا تخریب میشود و امكان رشد موهای زاید در آن ناحیه خاص از بین میرود. این درمان در چند مرحله و طی چند هفته انجام میشود. نتیجه حاصل از این روش در اغلب مواقع، موفقیتآمیز و دایمی است. مشكل اصلی لیزر این است كه هزینه زیادی به بیمار تحمیل میكند. لیزر، آخرین و جدیدترین راه برای درمان موهای زاید است. ولی در هر حال باید انتظار شما از این روش درمانی هم معقول و واقعگرایانه باشد. پزشكان معتقدند اثر بخشی لیزر به اثبات رسیده است. پس از لیزر، برخی موها فورا میافتند ولی اغلب موها در عرض 2 هفته از بین میروند.
در حال حاضر، هیچ روش قاطعی برای درمان كامل و دایمی موهای زاید وجود ندارد ولی در بین روشهای موجود، لیزر از همه موثرتر و دایمیتر است. البته این حرف به آن مفهوم نیست كه همه موهای زاید در اثر لیزر به صورت دایمی از بدن میروند. به هر حال، حتی اگر پس از لیزر هم موها مجددا رشد كنند، اولا به تعداد كم رشد میكنند و بیرون میآیند. ثانیا، در اكثر موارد، این موها كركی و نرم هستند. سالهاست كه از لیزر برای رفع موهای زاید استفاده میشود و این كار مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریكا هم قرار گرفته است. متخصصان پوست میگویند: هر چقدر پوست بیمار روشن تر و موهای زایدش تیرهتر باشند، احتمال اثر بخشی لیزر بیشتر میشود.

لیزرهای زیر برای درمان موهای زائد توصیه می شود:
سیستم لیزر الکساندرایت  با طول موج 755 نانومتر
سیستم لیزر دیود با طول موج 800 نانومتر
سیستم لیزر Nd-YAG با طول موج 1056 نانومتر
سیستم نوری IPL نیز با روش کار کردی مشابه لیزر ها در درمان موهای زائد به کار می رود. انواع جدید IPL همان E-LIGHT است که علاوه بر نور از رادیوفرکانس نیز به طور همزمان استفاده می کند و به همین دلیل روی موهای کم رنگ (طلایی ، سفید) اثر بهتری دارد.

IPL چیست؟
درست است که ipl لیزر محسوب نمی شود اما چون در رفع موهای زائد کار برد دارد در اینجا توضیحات کوتاهی در مورد آن می دهیم.
آی پی ال intense pulse light یعنی سیستم های نور شدید پالسی. در اصل لیزر نیست بلکه فلش لامپهای زنون هستند که نور چند طول موجی و non coherent  ایجاد می کنند که قادر است اثرات گوناگون بر روی ساختارهای مختلف پوست داشته باشد و می توان با گزینش فیلترهای مناسب اثر دلخواه برای اهداف مشخص را بدست آورد. دستگاه IPL روش محبوبی جهت برداشتن موهای زائد وجوان سازی پوست و روشن کردن لک های صورت وهم چنین آثار سطحی جوش های صورت (آکنه ) است. دستگاه IPL لیزر نیست اما کارایی و عملکرد مشابه دارد. ارزانتر است و سریعتر عمل می کند.
دستگاه IPL با پالس نوری شدید جهت حذف موهای صورت، پاها، پشت و پوبیس بصورت آرام و بی خطر استفاده می شود. پالس های نوری با تمرکز روی فولیکول موها موجب ایجاد گرما و تخریب آن ها بدون سوختگی و یا آسیب به پوست می شوند. دستگاه حذف موی IPL سریع وکاملا بدون درد است. عوارض جانبی کم است ولی می تواند شامل قرمزی و تورم در محل درمان باشد که به سرعت برطرف می شوند.
IPL کاندیدهای مناسب جهت افراد دارای پوست روشن و موی تیره است، زیرا IPL پیگمان درون فولیکول مو را مورد هدف قرار می دهد. تعداد زیادی از مردم تجربه حذف موهای زائد به صورت کامل توسط این روش را دارند، اگر موها دوباره رشد کنند به صورت نازک و ظریف خواهند بود.
دستگاه Elightچیست؟
دستگاه Elight ترکیب دستگاه IPL و دستگاه RF یا رادیو فرکانسی است.

سیستم لیزر Nd-YAG چیست؟
لیزرهای Nd:YAG برای استفاده در یک لامپ برق یا لیزر دیودی بطور اپتیکی پمپ شده اند. آنها یکی از رایج ترین انواع لیزر هستند و برای بسیاری کاربردهای دیگر استفاده شده اند. لیزر های Nd:YAG نوعا با یک طول موج 1064 nm، در مادون قرمز، نور منتشر می کنند.

لیزر دایود
لیزرهای دایود رفع موهای زائد موجود به صورت پالسی و با طول موج های 800 یا 810 نانومترند. جذب این طول موج در ملانین تاحدی کمتر از لیزرهای الکساندریت و یاقوت و بیشتر ازNd: YAG، IPL ها است. به علت محدوده وسیع تنظیمات طول پالس و انرژی کاربردهای وسیعی داشته و قابلیت استفاده در پوستهای تیره را نیز میسر می سازد. اگر فرد آگاهی و تجربه ی کامل نداشته باشد می تواند پوست فرد را بسوزاند. این دستگاه در نژاد ایرانی مناسب است.

مزایای دایود
 دارای عمق نفوذ بیشتر نسبت به الکساندرایت
کاهش رسیک به خاطر پالس یکنواخت
خنک سازی سطحی
قابلیت استفاده در پوست های تیره

لیزر الکساندرایت (الکس)
یکی از پیشرفته ترین دستگاه های لیزر دنیا برای از بین بردن موهای زائد است. یکی از خصوصیات منحصر بفرد این دستگاه قابل تنظیم بودن طول موج (Pulse Duration) و میزان انرژی برای از بین بردن هر نوع مو و پوست است. لیزر الکساندرایت از نوع لیزرهای جامد است که دارای طول موج 755 نانومتر و در محدوده نور مرئی است. با توجه به جذب بالای ملانین در این طول موج کاربرد ویژه آن، از بین بردن موهای زائد است. برخی کارشناسان لیزر الکس را قدرتمندترین و پر تاثیرترین لیزر از میان موارد بالا می دانند. این دستگاه مجهز به سیستم خنک کننده مخصوص برای جلوگیری از سوزش می باشد. البته لازم به ذکر است میزان درد استفاده از این دستگاه به طرز قابل توجهی بیشتر از موارد بالا و بخصوص لیزرهای آی پی ال و ایلایت است.
علم درماتولوژی در عصر امروزی به تکنولوژی های پیشرفته ای دست یافته که در حل کردن معضلات پوستی بسیار موثر بوده است. یکی از روش هایی که امروزه برای درمان و همچنین برای زیبایی چهره و بدن استفاده می شود، لیزر است. انواع لیزرهای مختلف برای کاربرد های مختلفی در رفع مشکلات پوستی استفاده می شود. در این مقاله سعی شده است که هر یک از انواع لیزرهایی که در بهبود پوست کاربرد دارند معرفی شود. اطلاعات خود را در مورد لیزرهای پوست بالا ببرید تا بتوانید انتخابی صحیح داشته باشید.
در حوزه  پوست وزیبایی نیز لیزر کاربرد های فراوانی دارد.در ادامه به معرفی بخشی از آن پرداخته ایم.

لیزرهای تهاجمی
این لیزر معمولا حجم به خصوصی از پوست را بر می دارند و محکم شدن پوست و بهبودی در بافت و کلاژن سازی در پوست را تحریک می کنند. لیزرهای سنتی CO2 وerbium برای پوست های خیلی چروکیده و مسن که توسط نور آفتاب آسیب دیده به کار می روند. آخرین نوع لیزر ablative و fractional است، به طوری که هزاران ستون ریز بر روی سطح پوست به وجود می آورد که توسط پوست عادی احاطه می شود. این ستون های بافتی هستند که پس از چند روز بهبودی پیدا کرده ولی جوان سازی و ساختن کلاژن جدید طی چند ماه همچنان ادامه می یابد. تولید کنندگان، لیزر فراکشنال co2 و لیزر erbium YAG را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده اند، هر دوی این لیزرها نتایج بسیار خوبی را با بهبود سریع و عوارض بسیار اندک در مقایسه با لیزرهای بازسازی کننده سنتی بر جای می گذارند.

لیزرهای غیر تهاجمی
این لیزرها زیر لایه پوستی سطحی برای تحریک شدن کلاژن و محکم کردن پوست زیرین برای از بین بردن خطوط زیر با حداقل زمان بهبودی عمل می کنند ولی این لیزرها ایمن بوده و عوارض کمتری دارند و نتایج درمانی آنها در جوان سازی پوست کمتر از لیزرهای تهاجمی است.

لیزرهای فراکشنال fractional
لیزرهای فرکشنال با تابش به قسمت هایی از پوست که به صورت ستون های مجزا از هم رخ می دهد در حقیقت پوست را نه به صورت کامل بلکه قسمت های مجزا از هم را مورد تأثیر قرار می دهد. این لیزرها می تواند هم از انواع تهاجمی مثل co2 و هم از انواع غیر تهاجمی مثل Affirm باشد. این لیزرها به دلیل داشتن عوارض کمتر، زمان بازگشت به کار بیمار را به حداقل می رساند.

امواج نوری شدید (IPL)
از امواج نوری با طیف گسترده استفاده کرده و طول موج های مضر ناخواسته را فیلتر می کنند. برای درمان ضایعات عروقی، بهبود بافت و رنگ پوست و کاهش اندازه منافذ به کار می رود.

 دستگاه ساطع کننده نور (LED)
برای درمان لک های پوست و چروک های ریز به کار می رود.
تکنولوژی پلاسما به بهبود خطوط ریز، محکم شدن پوست و تجمع رنگدانه ها در بافت ها کمک می کند.

تکنولوژی امواج رادیویی (R.F)
این تکنولوژی غیر هجومی جدید باعث انقباض و محکم شدن پوست می شود که باعث کشیدگی پوست صورت، ابرو و پیشانی و گونه ها و افزایش کلاژن و جوان سازی پوست بدون جراحی و از کار افتادگی شخص انجام می شود. در تکنولوژی جدیدتر فرکنشال R.F این امواج در عمق پوست وارد شده و اعمال اثر می کند.

منابع:
1-سایت انجمن متخصصین پوست
2-کتاب لیزر و لیزر درمانی، سینا درمان
3-کاتالوگ برخی شرکت های سازنده

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 10 مرداد 1398 13:00

You've made your position quite well!.
best canadian pharmacies online canada pharmacies aarp recommended canadian pharmacies cialis from canada north west pharmacies canada cialis from canada canadian drugs canadian pharmacy no prescription top rated canadian pharmacies online canadian government approved pharmacies
دوشنبه 3 تیر 1398 10:21

Helpful tips. Regards.
prices for cialis 50mg india cialis 100mg cost cialis 200 dollar savings card buy original cialis cialis canada on line tadalafil comprar cialis navarr only now cialis 20 mg when can i take another cialis how does cialis work
یکشنبه 2 تیر 1398 18:21

Awesome forum posts. With thanks!
click now buy cialis brand are there generic cialis cialis generika in deutschland kaufen buy name brand cialis on line cialis 10 doctissimo cialis rckenschmerzen cialis 20 mg cut in half calis buying cialis in colombia buy cialis
شنبه 1 تیر 1398 10:40

Kudos! A good amount of forum posts.

preis cialis 20mg schweiz cialis for daily use cialis prezzo di mercato cialis 5 mg effetti collateral cialis generika effetti del cialis how do cialis pills work how do cialis pills work generic for cialis click here take cialis
جمعه 31 خرداد 1398 18:37

Amazing a lot of valuable info.
generic cialis tadalafil acquisto online cialis recommended site cialis kanada cialis pills in singapore cialis cipla best buy cialis generique dosagem ideal cialis where cheapest cialis cialis 5mg prix cialis coupon
دوشنبه 27 خرداد 1398 10:09

Cheers. I appreciate it!
cialis in sconto cialis reviews cialis patent expiration cialis herbs comprar cialis navarr we like it safe cheap cialis cialis for bph i recommend cialis generico cialis 10 doctissimo price cialis per pill
یکشنبه 26 خرداد 1398 06:01

Regards! I like this.
callus cialis generic tadalafil buy calis cialis kaufen bankberweisung cialis billig cialis prezzo al pubblico rx cialis para comprar cialis preise schweiz generic cialis tadalafil online cialis
شنبه 25 خرداد 1398 16:28

You definitely made the point!
order generic cialis online cialis 10 doctissimo warnings for cialis cialis mit grapefruitsaft cialis soft tabs for sale cialis online tadalafil cialis mit grapefruitsaft cialis preise schweiz cialis side effects
شنبه 25 خرداد 1398 01:56

Truly plenty of excellent data.
cialis 5 mg effetti collateral cialis 20 mg effectiveness we like it safe cheap cialis acheter du cialis a geneve achat cialis en europe acheter du cialis a geneve cialis savings card buy name brand cialis on line cialis ahumada overnight cialis tadalafil
پنجشنبه 23 خرداد 1398 21:11

Many thanks, Plenty of information.

cialis in sconto cialis australia org import cialis bulk cialis buy cialis cheap 10 mg click here to buy cialis comprar cialis 10 espa241a we choice cialis pfizer india interactions for cialis venta cialis en espaa
یکشنبه 19 خرداد 1398 18:11

I am actually glad to glance at this weblog posts which contains lots of valuable information, thanks for providing these kinds of statistics.
یکشنبه 19 خرداد 1398 08:02

You actually mentioned it adequately!
cialis online holland cialis generico postepay cialis wir preise cialis 5 mg scheda tecnica wow look it cialis mexico cheap cialis we use it 50 mg cialis dose rx cialis para comprar cialis 5 mg dosagem ideal cialis
شنبه 18 خرداد 1398 03:07

You have made your position extremely well!.
acheter du cialis a geneve cialis coupons we use it cialis online store price cialis per pill cialis tadalafil generic cialis review uk acheter cialis meilleur pri precios cialis peru buying cialis on internet rx cialis para comprar
جمعه 6 اردیبهشت 1398 05:20
スーパーコピー時計、本物品質ブランド時計コピー最高級優良店
پنجشنبه 29 فروردین 1398 15:55
スーパーコピー財布
پنجشنبه 29 فروردین 1398 15:54
タイ コピー時計
پنجشنبه 29 فروردین 1398 15:54
激安安心価格の通販スーパーブランドコピー店! ブランドコピー激安商品数も大幅に弊社はサイトで一番大きいブランドコピー品販売ショップです。ブランドコピー品はルイヴィトンコピー品
پنجشنبه 22 فروردین 1398 03:31

You actually expressed that terrifically!
canadian online pharmacies legitimate canadian pharmacies stendra canada medications cheap canada online pharmacy canadian drugs canadian pharmacy meds discount canadian pharmacies drugstore online canada canadian pharmacies online prescriptions canadianpharmacyusa24h
شنبه 17 فروردین 1398 08:57
へようこそ ブランドスーパーコピーn級品は当店で!最高級のスーパーコピー品をご提供致します。
پنجشنبه 15 آذر 1397 10:08

Very good stuff. Appreciate it!
il cialis quanto costa cialis billig side effects of cialis online cialis comprar cialis navarr cialis savings card tesco price cialis generic cialis with dapoxetine generic cialis levitra cialis 5mg prix
چهارشنبه 14 آذر 1397 14:05

Whoa quite a lot of great facts!
buy cialis only now cialis 20 mg when can i take another cialis chinese cialis 50 mg only best offers cialis use ou acheter du cialis pas cher legalidad de comprar cialis online cialis cialis uk next day we like it safe cheap cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 02:38

You actually revealed it really well!
how does cialis work where do you buy cialis prices for cialis 50mg cialis italia gratis cialis patent expiration overnight cialis tadalafil click here cialis daily uk price cialis per pill free generic cialis pastillas cialis y alcoho
سه شنبه 13 آذر 1397 15:35

Incredible loads of helpful data!
price cialis per pill buy cialis online cheapest generic cialis at the pharmacy cialis 20 mg cialis usa cost cialis generico cialis rezeptfrei costo in farmacia cialis we like it cialis soft gel cialis bula
دوشنبه 12 آذر 1397 03:55

Nicely put. Kudos!
cialis mit grapefruitsaft cialis patent expiration cialis cuantos mg hay we use it 50 mg cialis dose cialis generisches kanada buying cialis overnight cialis side effects cialis venta a domicilio cialis kaufen cialis prezzo in linea basso
یکشنبه 11 آذر 1397 03:36

Reliable forum posts. Many thanks!
cialis rezeptfrei cialis price in bangalore cialis super kamagra cialis farmacias guadalajara cialis pills in singapore cialis 05 cialis 100 mg 30 tablet cialis for sale cialis generico online rezeptfrei cialis apotheke
شنبه 10 آذر 1397 03:12

Excellent forum posts. Many thanks.
venta cialis en espaa cialis generisches kanada effetti del cialis cialis online holland cialis for bph cialis pas cher paris cialis coupons printable cialis 05 generic cialis review uk click now buy cialis brand
جمعه 9 آذر 1397 04:10

You mentioned that adequately.
generic for cialis generic cialis cialis sans ordonnance cialis patent expiration side effects of cialis cialis generico in farmacia generic cialis at walmart acquisto online cialis cialis 100 mg 30 tablet cialis wir preise
پنجشنبه 8 آذر 1397 16:47

Really loads of terrific data.
cialis savings card tadalafil 20mg cialis 5mg prix cialis rckenschmerzen cialis 30 day trial coupon cialis in sconto cialis baratos compran uk we choice cialis pfizer india callus cialis online
چهارشنبه 7 آذر 1397 16:21

Thanks a lot! Quite a lot of stuff.

cialis e hiv cialis 5 mg buy buy cialis uk no prescription cialis 50 mg soft tab link for you cialis price cialis for sale tadalafil 20 mg cialis 20 mg cut in half cialis en mexico precio cialis generic
چهارشنبه 7 آذر 1397 04:17

Nicely spoken genuinely! .
cialis online nederland cialis 10mg prix pharmaci no prescription cialis cheap cialis usa cost cialis 5 mg effetti collateral cialis alternative free cialis are there generic cialis we use it 50 mg cialis dose cialis generique
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو