تبلیغات
The Medical Radiation Engineering - PET/CT چیست؟
 
The Medical Radiation Engineering
Nuclear for peace...
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مهدی
مطالب اخیر
آرشیو وبلاگ
شنبه 5 اسفند 1396 :: نویسنده : پرتوپزشک


PET/CT چیست؟

نویسنده: مهندس مسعود مکوندی، مهندس لادن عزیزی فرد

PET/CT چیست؟دریافت فایل - 222KB

پت اسکن: تصویربرداری پزشکی هسته ای به منظور تولید 3 بعدی تصاویر رنگی از فرایند های عملکردی در درون بدن انسان است. PET مخفف Positron Emission Tomography به معنی توموگرافی انتشار پوزیترون است.

پزشکی هسته ای؛ شاخه ای از تصویربرداری پزشکی است که با استفاده از مقدار کمی از مواد رادیواکتیو، تشخیص و درمان انواع مختلفی از بیماری ها را امکان پذیر می سازد. این بیماری ها شامل انواع سرطان ها، بیماری قلبی و سایر موارد غیرطبیعی بدن انسان است.
روش های تصویربرداری رادیونوکلوئید یا پزشکی هسته ای معمولاً روش های غیر تهاجمی بی درد بوده، که در تشخیص بیماری ها به پزشک کمک می کند. در این نوع روش تصویربرداری از مواد رادیواکتیو بنام رادیودارو یا رادیوتریسر استفاده می شود.
بستگی به نوع آزمون پزشکی هسته ای درخواستی، رادیودارو از راه تزریق وریدی، خوراکی ویا از راه استنشاق وارد بدن
می شود و سرانجام این رادیودارو در نواحی خاصی از بدن جمع آوری شده و انرژی آن به شکل اشعه گاما از بدن خارج می شود.
این انرژی گاما توسط دوربین گاما یا اسکنر پت یا پروب پت آشکار می شود.
این تجهیزات در ارتباط با کامپیوتر-پردازنده میزان رادیوداروی جذب شده به وسیله بدن -کار می کنند. پس از اندازه گیری و ارزیابی میزان رادیودارو، تصاویر مخصوصی از ساختار و عملکرد آن بافت یا اندام به دست می آید.
در برخی از مراکز، تصاویر پزشکی می تواند روی تصاویر سی تی اسکن یا ام آر آی قرار گیرد که نوعی تصاویر مخصوص از بهم آمیختگی یا رویهم قرار دادن این دو روش تصویر برداری به دست می آید. این نماها حاصل اطلاعاتی از دو نوع مطالعه بهم مرتبط است که روی یک تصویر مورد ارزیابی قرار می گیرد. این کار منجر به ارائه اطلاعات دقیق و تشخیص درست خواهد شد.
همچنین سازندگان در حال ساخت دستگاه های ترکیبی PET/CT و SPECT/CT هستند که قادر به انجام تصویربرداری همزمان از یک ارگان در آن واحد خواهد بود.
پت اسکن عملکرد های مهم بدن را مورد ارزیابی قرار می دهد. این موارد شامل: جریان خون، مصرف اکسیژن، متابولیسم گلوکز و ... است که در ارزیابی عملکرد مناسب ارگان ها به پزشک کمک می کند.
در تصویربرداری به شیوه سی تی اسکن، از اشعه ایکس و گاهی ماده حاجب استفاده می شود و تصاویر متعددی از ارگان های بدن تهیه شده که توسط رادیولوژیست مورد تفسیر قرار گیرند. تصاویر به دست آمده می توانند چاپ شوند ویا روی مانیتور مورد ارزیابی قرار گیرد.سی تی اسکن در تهیه اطلاعات ساختاری از بدن بی نظیر است.
امروزه بیشتر آزمون های پت اسکن بر روی دستگاه های ترکیبی PET/CT انجام می شوند. اسکن های ترکیبی PET/CT به دقت، متابولیسم های غیر طبیعی بدن را مورد ارزیابی قرار داده و دقت بیشتری در تشخیص بیماری ها در مقایسه با روش های سی تی اسکن و پت اسکن دارد.

موارد استفاده ازاین روش
  آشکار سازی بیماری سرطان
  تخمین اینکه سرطان در بدن چقدرانتشار یافته است
  ارزیابی کارایی طرح درمان مانند رادیوتراپی
  تخمین اینکه سرطان بعد از درمان برگشته است یا نه
  ارزیابی جریان خون به عضله قلب
  ارزیابی اثر حمله قلبی( سکته میوکارد)
  ارزیابی عضله قلب پس از پروسیجرهای آنژیوپلاستی و عمل جراحی CABGs
  ارزیابی آبنرمالی های مغزی؛ مانند: تومورها،اختلالات حافظه و تشنج ها و سایر بیماری های سیستم عصب مرکزی
 ترسیم عملکرد قلب و مغز انسان

تجهیزات این روش شبیه چیست؟
اسکنر توموگرافی نشر پوزیترون(PET) دستگاه بزرگ مدوری است به شکل شیرینی دونات، که در قسمت وسط آن سوراخ بزرگی وجود دارد،این دستگاه خیلی شبیه دستگاه سی تی اسکن و ام آر آی است.
در قسمت وسط این دستگاه چندین ردیف دتکتور (آشکارساز) جهت ضبط انرژی خروجی منتشره از رادیوتریسرهای موجود در بدن، وجود دارد.
اسکنر سی تی یک دستگاه جعبه مانند بزرگ با یک سوراخ یا یک تونل کوتاه در وسط است.شما باید روی تخت کم عرض دستگاه بخوابید که این تخت به داخل ویا خارج تونل سر می خورد.با چرخش تیوب اشعه ایکس و آشکارساز به دور شما که هر کدام در یک طرف حلقه قرار دارند،تصویربرداری انجام می گیرد. حلقه مربوطه گانتری نام دارد.
دستگاه کامپیوتر که در اتاق جداگانه ای قرار دارد مسئول پردازش اطلاعات تصاویر مربوطه است.این اتاق همان جایی است که تکنولوژیست رادیولوژی کار اپراتوری اسکنر و مانیتورها را برعهده دارد.

پت/سی تی
 ترکیبی از هر دو اسکنر سی تی و پت است و دستگاه مربوطه مشابه دستگاه سی تی و پت است.

دستگاه کامپیوتر با استفاده از اطلاعات خام به دست آمده از دوربین و اسکنر، تصاویر پزشکی خلق می کند، کارکرد این روش چگونه است؟
در آزمون های معمولی رادیوگرافی، تصویر در اثر عبور اشعه ایکس از بدن شما که در منبع خارج قرار دارد بدست می آید.
برعکس، در پروسیجرهای پزشکی هسته ای، از مواد رادیواکتیو به نام رادیوفارمسی یا رادیوتریسر که از راه تزریق وریدی،استنشاق هوایی و یا بلع وارد بدن می شود،تصویربرداری انجام می شود.این مواد رادیواکتیو در ارگان یا نواحی مورد نظر در بدن شما جمع شده و به صورت انرژی در مقیاس کوچک به فرم اشعه گاما خارج می شوند. دوربین گاما(اسکنر پت) یا پروب گاما این انرژی گاما را آشکار می کند وبا استفاده از کامپیوتر تصاویربا جزییات بالا از بافت ها وارگان های بدن شما از نظر ساختاری و عملکردی بدست می آید.
برخلاف سایر تکنیک های تصویربرداری، مطالعات تصویربرداری با استفاده از پزشکی هسته ای کمتر به جزییات آناتومی و ساختاری می پردازد، ولی پروسه های فیزیولوژی را خوب بررسی می کند واین موارد شامل؛میزان متابولیسم و سطوح مختلفی از فعالیت های شیمیایی و ... است.
نواحی با شدت بالا، نقاط گرم نامیده می شوند واین نشان می دهد که مقدار زیادی از ماده رادیواکتیو در آن ناحیه جمع شده و سطح فعالیت شیمیایی در آنجا بالاست.
نواحی با شدت پایین(نقاط سرد) نشان دهنده میزان غلظت پایین تر ماده رادیواکتیو در آن ناحیه و کاهش سطح فعالیت شیمایی در آن ناحیه است.

این روش چگونه انجام می شود؟
 تصویربرداری پزشکی هسته ای معمولاْ هم بر روی بیماران بستری و هم برای بیماران سرپایی انجام می شود.
شما برروی تخت آزمون پوزیشن داده می شوید، در صورت لزوم پرستار یا تکنولوژیست رادیولوژی در داخل رگ ساعد یا بازوی شما لاین IV تعبیه می کند.(رگ گیری انجام می دهد.)
بستگی به نوع آزمون درخواستی پزشکی هسته ای، میزان کمی از رادیودارو به ورید شما تزریق خواهد شد یا از طریق بلع ویا استنشاق هوایی وارد بدن شما می شود.
زمان گردش دارو در داخل بدن شما تا زمان جذب آن توسط ارگان ها یا بافت های بدن حدوداً 60 دقیقه طول خواهد کشید. در طول این دوره از شما خواسته می شود کاملا در حالت استراحت باشید و از حرکت و صحبت کردن پرهیز کنید.
ممکن است از شما تقاضا شود مقدار کمی ماده حاجب میل کنید و این کار به منظور تجمع این ماده در سیستم روده ای و به دنبال آن کمک به پزشک رادیولوژی در تشخیص بیماری ها است.
از شما خواسته می شود به روی تخت اسکنر پت/سی تی منتقل شوید تا تصویربرداری شروع شود. موقع تصویربرداری باید کاملاً بی حرکت بمانید.اول تصویر برداری سی تی اسکن انجام می شود وبه دنبال آن اسکن پت انجام می پذیرد. گاهی تصویربرداری دوم سی تی اسکن با تزریق ماده حاجب نیز پس از پت اسکن انجام می شود.
زمان واقعی انجام سی تی اسکن 2 دقیقه و زمان واقعی پت اسکن 30-20 دقیقه طول می کشد. طول مدت زمان کل اسکن 30 دقیقه است.
بستگی به نوع ارگان وبافت مورد آزمون درخواستی، ممکن است آزمون های اضافی که مستلزم مصرف مواد رادیواکتیو ویا سایر داروها باشد، انجام شود واین باعث به درازا کشیدن طول مدت اسکن باشد. گاهی این کار 3 ساعت زمان نیاز دارد، به عنوان مثال در بررسی بیماری قلبی، شما هم قبل و هم بعد از تزریق دارو وهم زمان قبل وبعد از ورزش(استرس تست) مورد آزمون پت اسکن قرار می گیرید تا جریان خون قلب شما به خوبی مورد بررسی قرار گیرد.
زمان اتمام آزمون از شما خواسته می شود منتظر بمانید تا تکنولوژیست رادیولوژی تصاویر راکنترل کند ودر صورت لزوم، تصویربرداری بیشتری از شما به عمل آورد. این تصاویر اضافی گرفته شده از شما به منظور نمایش و ترسیم بهتر ساختار و نواحی مورد نظر است واین لزوماً به این معنی نیست که برای آزمون تصویربرداری شما، مشکلی به وجود آمده ویا احیاناً شما مورد غیر طبیعی دارید واین نباید باعث نگرانی شما شود. در هر حال شما درطول این پروسه در معرض تابش اشعه یونیزان اضافی قرار نخواهید گرفت.
اگربر وری دست شما لاین وریدی باقی مانده باشد، از آنجا خارج خواهد شد مگر اینکه شما برای جای دیگری مانند اتاق عمل در همان روز نوبت داشته باشید.

در طول آزمون وبعد از آن من چه چیزی را تجربه می کنم؟
 بیشتر پروسیجرهای پزشکی هسته ای بدون درد بوده و به ندرت دارای عوارض جانبی است.
اگر رادیودارو داده شده به شما به شیوه تزریق وریدی باشد، به میزان کمی احساس سوزن رفتن در محل رگ گیری ناحیه دست شما خواهید داشت. همچنین موقع تزریق رادیودارو در ناحیه ساعد وبازو احساس سردی جریان دارو خواهید داشت واین موارد جزو عوارض جانبی محسوب نمی شود.
اگر شیوه مصرف بلع باشد، رادیو دارو کمی مزه دار ویا بدون مزه خواهد بود.در استفاده از رادیودارو به شیوه استنشاقی، فرقی بین نفس کشیدن هوای اتاق و استنشاق رادیو دارو وجود ندارد.
در برخی از پروسیجرهای پزشکی هسته ای، تعبیه فولی کاتتر در مثانه شما لازم خواهد بود واین کار باعث ناراحتی کم و موقتی شما می شود.
بسیار مهم است که موقع تصویربرداری بی حرکت بمانید.خود آزمون تصویربرداری پزشکی هسته ای، بدون درد است، شاید ناراحتی که شما ممکن است احساس کنید دراثر بی حرکت ماندن و باقی ماندن شما در یک پوزیشن خاص باشد.
اگر شما کلاستروفوبیا (ترس از مکان بسته دارید) ممکن است موقع اسکن مقداری حالت اضطراب به شما دست دهد.
شما بعد از اتمام اسکن می توانید به فعالیت های روزمره خود برگردید مگر اینکه پزشک به شما دستور دیگری داده باشد. در این مورد اطلاعات بیشتری توسط تکنولوژیست، پرستار ویا پزشک قبل از ترک دپارتمان رادیولوژی در اختیار شما قرار می گیرد.
با توجه به پروسه تجزیه ماده رادیواکتیو، فعالیت ماده رادیواکتیو به تدریج کم خواهد شد ودرپایان ممکن است مقدار کمی از رادیودارو در بدن شما باقی بماند.
در چند ساعت اول ویا در روز نخست آزمون، بیشتر رادیودارو از طریق ادرار ومدفوع از بدن شما دفع می شود.
موقع دستشویی رفتن(تخلیه ادرار یا ماده دفعی) دستورات خاصی به شما داده می شود. این دستورات خاص مربوط به مراقبت های موقع تخلیه ادرار، شستشوی دوباره توالت وشستشوی دست و همچنین استفاده از مایعات به میزان فراوان در جهت کمک به تسریع دفع رادیودارو از بدن شما است.
 آزمون های پزشکی هسته ای از لحاظ قیمت ارزان بوده واطلاعات دقیق تری درموارد نیاز به جراحی های تهاجمی ارائه می کند.
 تصاویر پت با شناسایی تغییرات در بدن در سطح مولکولی، بیماری را خیلی زودتر از سایر مدالیته های سی تی اسکن و ام آر آی تشخیص می دهد.

مزایای آزمون ترکیبی پت/سی تی شامل:
   جزییات بیشتر با سطح دقت بهتر، چرا که هر دو اسکن سی تی و پت همزمان بدون تغییر پوزیشن بیمار انجام می شود.
  راحتی بیشتر بیمار، چرا که در یک جلسه هردو آزمون سی تی و پت برروی آن انجام می شود.
مضرات:
   به دلیل اینکه میزان دوز تجویز شده به بیمار کم است، درنتیجه آزمون های پزشکی هسته ای دارای دوز پرتودهی پایینی بوده و این روش در تشخیص بیماری ها در مقایسه با سایر روش های تصویربرداری پزشکی قابل قبول تر است، پس میزان خطر ناشی از پرتوگیری بیمار در مقایسه با منافع آن خیلی کم است.
 آزمون های پزشکی هسته ای به مدت 5 دهه است که مورد استفاده قرار می گیرد ودر این مدت، هیچ عوارض جانبی شناخته شده ای از کاربرد دوز پایین آن به دست نیامده است.
 واکنش های حساسیتی ناشی از استفاده رادیودارو به ندرت اتفاق می افتد که اغلب آنها در سطح خفیف یا ملایم است. با این حال باید بیمار قبل از انجام آزمون، وجود حساسیت قبلی خود را به پرسنل بخش پزشکی هسته ای اعلام کند.
  تزریق ماده حاجب ممکن است هنگام رگ گیری به میزان خیلی جزیی احساس درد ویا قرمزی ایجاد می کند که این احساس موقتی است وخود به خود حل خواهد شد.

منابع:
1. Townsend, David W. (2008), “Combined PET/CT: the historical perspective”, Semin Ultrasound CT MR, 29 (4): 232–235, doi:10.1053/j.sult.2008.05.006, PMC 2777694, PMID 18795489.
2. Kalender, Willi. Computed Tomography. Publicis. 2011. pp.79
3.  NHS Choices: PET scan. Retrieved 11 November 2016

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 20 مهر 1397 04:38

Info very well used!.
levitra generic levitra prices levitra generic cheap 20mg levitra levitra 10 mg kopen levitra 20 mg bayer prezzo buy levitra 10mg buy levitra 20 mg buy levitra 20 mg levitra 20mg
یکشنبه 8 مهر 1397 10:35

Cheers. A good amount of facts!

we choice cialis pfizer india generic cialis 20mg uk dose size of cialis purchasing cialis on the internet tadalafil generic the best choice cialis woman generic cialis levitra cialis coupons printable cialis flussig generic cialis review uk
پنجشنبه 29 شهریور 1397 00:40

Nicely put. Thanks!
safe site to buy cialis online tadalafil 20 mg cialis 5 effetti collaterali cialis para que sirve precios de cialis generico 5 mg cialis coupon printable cialis generique 5 mg effetti del cialis cialis pills price each are there generic cialis
سه شنبه 27 شهریور 1397 21:31

Really many of beneficial info.
comprar cialis 10 espa241a cialis 50 mg soft tab cialis without a doctor's prescription click here to buy cialis cialis lowest price generic cialis tadalafil buy online cialis 5mg sialis cialis prezzo al pubblico price cialis best
پنجشنبه 15 شهریور 1397 12:17

Whoa tons of terrific material.
calis cheap cialis cialis for sale south africa comprar cialis navarr generic cialis pro prices on cialis 10 mg 5 mg cialis coupon printable generic cialis levitra cialis tadalafil cialis 10 doctissimo
سه شنبه 13 شهریور 1397 08:22

Superb facts. Thanks.
prices for viagra buy sildenafil tablets online pharmacy viagra uk where can i buy the cheapest viagra getting viagra uk buy viagra online canadian pharmacy order online pharmacy can i buy viagra how to buy viagra online without cheap viagra with prescription
دوشنبه 12 شهریور 1397 23:55

Nicely put. Cheers!
cialis professional from usa cost of cialis per pill where do you buy cialis does cialis cause gout get cheap cialis acheter cialis kamagra side effects for cialis cialis 5 mg link for you cialis price cialis with 2 days delivery
سه شنبه 23 مرداد 1397 05:24

Many thanks! A lot of info!

viagra prices uk is it illegal to buy viagra how to get prescription viagra online viagra no prescription purchase viagra online uk buy real viagra online cheap viagra uk buy online buy viagra online germany buy viagra pharmacy buy viagra online with prescription
دوشنبه 22 مرداد 1397 21:09

Excellent knowledge. Thanks a lot.
cialis en mexico precio we choice cialis uk click here to buy cialis cialis for bph cialis diario compra generic cialis cialis usa cost cialis online click here to buy cialis cialis canada on line
دوشنبه 7 خرداد 1397 07:45

Thank you! Lots of posts.

cialis 20 mg best price safe site to buy cialis online cialis 20mg prix en pharmacie cialis coupons printable buying brand cialis online estudios de cialis genricos callus cialis per paypa cialis 5 mg effetti collateral canada discount drugs cialis
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 08:25

You actually mentioned this effectively.
buy cialis cheap 10 mg cialis generico cialis prezzo in linea basso cialis pas cher paris acheter cialis kamagra generic cialis 20mg tablets we choice cialis pfizer india acquisto online cialis what is cialis are there generic cialis
جمعه 7 اردیبهشت 1397 22:40

Amazing all kinds of amazing knowledge.
dosagem ideal cialis female cialis no prescription generic for cialis cialis side effects dangers cialis wir preise canadian cialis cialis uk next day cialis 5 mg we choice free trial of cialis buy brand cialis cheap
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 14:49

You've made your stand very well..
where to buy viagra online uk where to buy viagra cheap viagra purchase uk uk online pharmacy viagra where can i buy viagra online buy cheap viagra no prescription buy price viagra get viagra no prescription can you buy viagra without prescription how to buy viagra cheap
دوشنبه 28 اسفند 1396 10:47

Terrific write ups, With thanks!
cialis para que sirve cialis rckenschmerzen cialis for sale south africa cialis price in bangalore effetti del cialis cialis online deutschland only now cialis 20 mg legalidad de comprar cialis cialis dosage amounts how do cialis pills work
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :