The Medical Radiation Engineering - PET/CT چیست؟
 
The Medical Radiation Engineering
Nuclear for peace...
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مهدی
مطالب اخیر
آرشیو وبلاگ
شنبه 5 اسفند 1396 :: نویسنده : پرتوپزشک


PET/CT چیست؟

نویسنده: مهندس مسعود مکوندی، مهندس لادن عزیزی فرد

PET/CT چیست؟دریافت فایل - 222KB

پت اسکن: تصویربرداری پزشکی هسته ای به منظور تولید 3 بعدی تصاویر رنگی از فرایند های عملکردی در درون بدن انسان است. PET مخفف Positron Emission Tomography به معنی توموگرافی انتشار پوزیترون است.

پزشکی هسته ای؛ شاخه ای از تصویربرداری پزشکی است که با استفاده از مقدار کمی از مواد رادیواکتیو، تشخیص و درمان انواع مختلفی از بیماری ها را امکان پذیر می سازد. این بیماری ها شامل انواع سرطان ها، بیماری قلبی و سایر موارد غیرطبیعی بدن انسان است.
روش های تصویربرداری رادیونوکلوئید یا پزشکی هسته ای معمولاً روش های غیر تهاجمی بی درد بوده، که در تشخیص بیماری ها به پزشک کمک می کند. در این نوع روش تصویربرداری از مواد رادیواکتیو بنام رادیودارو یا رادیوتریسر استفاده می شود.
بستگی به نوع آزمون پزشکی هسته ای درخواستی، رادیودارو از راه تزریق وریدی، خوراکی ویا از راه استنشاق وارد بدن
می شود و سرانجام این رادیودارو در نواحی خاصی از بدن جمع آوری شده و انرژی آن به شکل اشعه گاما از بدن خارج می شود.
این انرژی گاما توسط دوربین گاما یا اسکنر پت یا پروب پت آشکار می شود.
این تجهیزات در ارتباط با کامپیوتر-پردازنده میزان رادیوداروی جذب شده به وسیله بدن -کار می کنند. پس از اندازه گیری و ارزیابی میزان رادیودارو، تصاویر مخصوصی از ساختار و عملکرد آن بافت یا اندام به دست می آید.
در برخی از مراکز، تصاویر پزشکی می تواند روی تصاویر سی تی اسکن یا ام آر آی قرار گیرد که نوعی تصاویر مخصوص از بهم آمیختگی یا رویهم قرار دادن این دو روش تصویر برداری به دست می آید. این نماها حاصل اطلاعاتی از دو نوع مطالعه بهم مرتبط است که روی یک تصویر مورد ارزیابی قرار می گیرد. این کار منجر به ارائه اطلاعات دقیق و تشخیص درست خواهد شد.
همچنین سازندگان در حال ساخت دستگاه های ترکیبی PET/CT و SPECT/CT هستند که قادر به انجام تصویربرداری همزمان از یک ارگان در آن واحد خواهد بود.
پت اسکن عملکرد های مهم بدن را مورد ارزیابی قرار می دهد. این موارد شامل: جریان خون، مصرف اکسیژن، متابولیسم گلوکز و ... است که در ارزیابی عملکرد مناسب ارگان ها به پزشک کمک می کند.
در تصویربرداری به شیوه سی تی اسکن، از اشعه ایکس و گاهی ماده حاجب استفاده می شود و تصاویر متعددی از ارگان های بدن تهیه شده که توسط رادیولوژیست مورد تفسیر قرار گیرند. تصاویر به دست آمده می توانند چاپ شوند ویا روی مانیتور مورد ارزیابی قرار گیرد.سی تی اسکن در تهیه اطلاعات ساختاری از بدن بی نظیر است.
امروزه بیشتر آزمون های پت اسکن بر روی دستگاه های ترکیبی PET/CT انجام می شوند. اسکن های ترکیبی PET/CT به دقت، متابولیسم های غیر طبیعی بدن را مورد ارزیابی قرار داده و دقت بیشتری در تشخیص بیماری ها در مقایسه با روش های سی تی اسکن و پت اسکن دارد.

موارد استفاده ازاین روش
  آشکار سازی بیماری سرطان
  تخمین اینکه سرطان در بدن چقدرانتشار یافته است
  ارزیابی کارایی طرح درمان مانند رادیوتراپی
  تخمین اینکه سرطان بعد از درمان برگشته است یا نه
  ارزیابی جریان خون به عضله قلب
  ارزیابی اثر حمله قلبی( سکته میوکارد)
  ارزیابی عضله قلب پس از پروسیجرهای آنژیوپلاستی و عمل جراحی CABGs
  ارزیابی آبنرمالی های مغزی؛ مانند: تومورها،اختلالات حافظه و تشنج ها و سایر بیماری های سیستم عصب مرکزی
 ترسیم عملکرد قلب و مغز انسان

تجهیزات این روش شبیه چیست؟
اسکنر توموگرافی نشر پوزیترون(PET) دستگاه بزرگ مدوری است به شکل شیرینی دونات، که در قسمت وسط آن سوراخ بزرگی وجود دارد،این دستگاه خیلی شبیه دستگاه سی تی اسکن و ام آر آی است.
در قسمت وسط این دستگاه چندین ردیف دتکتور (آشکارساز) جهت ضبط انرژی خروجی منتشره از رادیوتریسرهای موجود در بدن، وجود دارد.
اسکنر سی تی یک دستگاه جعبه مانند بزرگ با یک سوراخ یا یک تونل کوتاه در وسط است.شما باید روی تخت کم عرض دستگاه بخوابید که این تخت به داخل ویا خارج تونل سر می خورد.با چرخش تیوب اشعه ایکس و آشکارساز به دور شما که هر کدام در یک طرف حلقه قرار دارند،تصویربرداری انجام می گیرد. حلقه مربوطه گانتری نام دارد.
دستگاه کامپیوتر که در اتاق جداگانه ای قرار دارد مسئول پردازش اطلاعات تصاویر مربوطه است.این اتاق همان جایی است که تکنولوژیست رادیولوژی کار اپراتوری اسکنر و مانیتورها را برعهده دارد.

پت/سی تی
 ترکیبی از هر دو اسکنر سی تی و پت است و دستگاه مربوطه مشابه دستگاه سی تی و پت است.

دستگاه کامپیوتر با استفاده از اطلاعات خام به دست آمده از دوربین و اسکنر، تصاویر پزشکی خلق می کند، کارکرد این روش چگونه است؟
در آزمون های معمولی رادیوگرافی، تصویر در اثر عبور اشعه ایکس از بدن شما که در منبع خارج قرار دارد بدست می آید.
برعکس، در پروسیجرهای پزشکی هسته ای، از مواد رادیواکتیو به نام رادیوفارمسی یا رادیوتریسر که از راه تزریق وریدی،استنشاق هوایی و یا بلع وارد بدن می شود،تصویربرداری انجام می شود.این مواد رادیواکتیو در ارگان یا نواحی مورد نظر در بدن شما جمع شده و به صورت انرژی در مقیاس کوچک به فرم اشعه گاما خارج می شوند. دوربین گاما(اسکنر پت) یا پروب گاما این انرژی گاما را آشکار می کند وبا استفاده از کامپیوتر تصاویربا جزییات بالا از بافت ها وارگان های بدن شما از نظر ساختاری و عملکردی بدست می آید.
برخلاف سایر تکنیک های تصویربرداری، مطالعات تصویربرداری با استفاده از پزشکی هسته ای کمتر به جزییات آناتومی و ساختاری می پردازد، ولی پروسه های فیزیولوژی را خوب بررسی می کند واین موارد شامل؛میزان متابولیسم و سطوح مختلفی از فعالیت های شیمیایی و ... است.
نواحی با شدت بالا، نقاط گرم نامیده می شوند واین نشان می دهد که مقدار زیادی از ماده رادیواکتیو در آن ناحیه جمع شده و سطح فعالیت شیمیایی در آنجا بالاست.
نواحی با شدت پایین(نقاط سرد) نشان دهنده میزان غلظت پایین تر ماده رادیواکتیو در آن ناحیه و کاهش سطح فعالیت شیمایی در آن ناحیه است.

این روش چگونه انجام می شود؟
 تصویربرداری پزشکی هسته ای معمولاْ هم بر روی بیماران بستری و هم برای بیماران سرپایی انجام می شود.
شما برروی تخت آزمون پوزیشن داده می شوید، در صورت لزوم پرستار یا تکنولوژیست رادیولوژی در داخل رگ ساعد یا بازوی شما لاین IV تعبیه می کند.(رگ گیری انجام می دهد.)
بستگی به نوع آزمون درخواستی پزشکی هسته ای، میزان کمی از رادیودارو به ورید شما تزریق خواهد شد یا از طریق بلع ویا استنشاق هوایی وارد بدن شما می شود.
زمان گردش دارو در داخل بدن شما تا زمان جذب آن توسط ارگان ها یا بافت های بدن حدوداً 60 دقیقه طول خواهد کشید. در طول این دوره از شما خواسته می شود کاملا در حالت استراحت باشید و از حرکت و صحبت کردن پرهیز کنید.
ممکن است از شما تقاضا شود مقدار کمی ماده حاجب میل کنید و این کار به منظور تجمع این ماده در سیستم روده ای و به دنبال آن کمک به پزشک رادیولوژی در تشخیص بیماری ها است.
از شما خواسته می شود به روی تخت اسکنر پت/سی تی منتقل شوید تا تصویربرداری شروع شود. موقع تصویربرداری باید کاملاً بی حرکت بمانید.اول تصویر برداری سی تی اسکن انجام می شود وبه دنبال آن اسکن پت انجام می پذیرد. گاهی تصویربرداری دوم سی تی اسکن با تزریق ماده حاجب نیز پس از پت اسکن انجام می شود.
زمان واقعی انجام سی تی اسکن 2 دقیقه و زمان واقعی پت اسکن 30-20 دقیقه طول می کشد. طول مدت زمان کل اسکن 30 دقیقه است.
بستگی به نوع ارگان وبافت مورد آزمون درخواستی، ممکن است آزمون های اضافی که مستلزم مصرف مواد رادیواکتیو ویا سایر داروها باشد، انجام شود واین باعث به درازا کشیدن طول مدت اسکن باشد. گاهی این کار 3 ساعت زمان نیاز دارد، به عنوان مثال در بررسی بیماری قلبی، شما هم قبل و هم بعد از تزریق دارو وهم زمان قبل وبعد از ورزش(استرس تست) مورد آزمون پت اسکن قرار می گیرید تا جریان خون قلب شما به خوبی مورد بررسی قرار گیرد.
زمان اتمام آزمون از شما خواسته می شود منتظر بمانید تا تکنولوژیست رادیولوژی تصاویر راکنترل کند ودر صورت لزوم، تصویربرداری بیشتری از شما به عمل آورد. این تصاویر اضافی گرفته شده از شما به منظور نمایش و ترسیم بهتر ساختار و نواحی مورد نظر است واین لزوماً به این معنی نیست که برای آزمون تصویربرداری شما، مشکلی به وجود آمده ویا احیاناً شما مورد غیر طبیعی دارید واین نباید باعث نگرانی شما شود. در هر حال شما درطول این پروسه در معرض تابش اشعه یونیزان اضافی قرار نخواهید گرفت.
اگربر وری دست شما لاین وریدی باقی مانده باشد، از آنجا خارج خواهد شد مگر اینکه شما برای جای دیگری مانند اتاق عمل در همان روز نوبت داشته باشید.

در طول آزمون وبعد از آن من چه چیزی را تجربه می کنم؟
 بیشتر پروسیجرهای پزشکی هسته ای بدون درد بوده و به ندرت دارای عوارض جانبی است.
اگر رادیودارو داده شده به شما به شیوه تزریق وریدی باشد، به میزان کمی احساس سوزن رفتن در محل رگ گیری ناحیه دست شما خواهید داشت. همچنین موقع تزریق رادیودارو در ناحیه ساعد وبازو احساس سردی جریان دارو خواهید داشت واین موارد جزو عوارض جانبی محسوب نمی شود.
اگر شیوه مصرف بلع باشد، رادیو دارو کمی مزه دار ویا بدون مزه خواهد بود.در استفاده از رادیودارو به شیوه استنشاقی، فرقی بین نفس کشیدن هوای اتاق و استنشاق رادیو دارو وجود ندارد.
در برخی از پروسیجرهای پزشکی هسته ای، تعبیه فولی کاتتر در مثانه شما لازم خواهد بود واین کار باعث ناراحتی کم و موقتی شما می شود.
بسیار مهم است که موقع تصویربرداری بی حرکت بمانید.خود آزمون تصویربرداری پزشکی هسته ای، بدون درد است، شاید ناراحتی که شما ممکن است احساس کنید دراثر بی حرکت ماندن و باقی ماندن شما در یک پوزیشن خاص باشد.
اگر شما کلاستروفوبیا (ترس از مکان بسته دارید) ممکن است موقع اسکن مقداری حالت اضطراب به شما دست دهد.
شما بعد از اتمام اسکن می توانید به فعالیت های روزمره خود برگردید مگر اینکه پزشک به شما دستور دیگری داده باشد. در این مورد اطلاعات بیشتری توسط تکنولوژیست، پرستار ویا پزشک قبل از ترک دپارتمان رادیولوژی در اختیار شما قرار می گیرد.
با توجه به پروسه تجزیه ماده رادیواکتیو، فعالیت ماده رادیواکتیو به تدریج کم خواهد شد ودرپایان ممکن است مقدار کمی از رادیودارو در بدن شما باقی بماند.
در چند ساعت اول ویا در روز نخست آزمون، بیشتر رادیودارو از طریق ادرار ومدفوع از بدن شما دفع می شود.
موقع دستشویی رفتن(تخلیه ادرار یا ماده دفعی) دستورات خاصی به شما داده می شود. این دستورات خاص مربوط به مراقبت های موقع تخلیه ادرار، شستشوی دوباره توالت وشستشوی دست و همچنین استفاده از مایعات به میزان فراوان در جهت کمک به تسریع دفع رادیودارو از بدن شما است.
 آزمون های پزشکی هسته ای از لحاظ قیمت ارزان بوده واطلاعات دقیق تری درموارد نیاز به جراحی های تهاجمی ارائه می کند.
 تصاویر پت با شناسایی تغییرات در بدن در سطح مولکولی، بیماری را خیلی زودتر از سایر مدالیته های سی تی اسکن و ام آر آی تشخیص می دهد.

مزایای آزمون ترکیبی پت/سی تی شامل:
   جزییات بیشتر با سطح دقت بهتر، چرا که هر دو اسکن سی تی و پت همزمان بدون تغییر پوزیشن بیمار انجام می شود.
  راحتی بیشتر بیمار، چرا که در یک جلسه هردو آزمون سی تی و پت برروی آن انجام می شود.
مضرات:
   به دلیل اینکه میزان دوز تجویز شده به بیمار کم است، درنتیجه آزمون های پزشکی هسته ای دارای دوز پرتودهی پایینی بوده و این روش در تشخیص بیماری ها در مقایسه با سایر روش های تصویربرداری پزشکی قابل قبول تر است، پس میزان خطر ناشی از پرتوگیری بیمار در مقایسه با منافع آن خیلی کم است.
 آزمون های پزشکی هسته ای به مدت 5 دهه است که مورد استفاده قرار می گیرد ودر این مدت، هیچ عوارض جانبی شناخته شده ای از کاربرد دوز پایین آن به دست نیامده است.
 واکنش های حساسیتی ناشی از استفاده رادیودارو به ندرت اتفاق می افتد که اغلب آنها در سطح خفیف یا ملایم است. با این حال باید بیمار قبل از انجام آزمون، وجود حساسیت قبلی خود را به پرسنل بخش پزشکی هسته ای اعلام کند.
  تزریق ماده حاجب ممکن است هنگام رگ گیری به میزان خیلی جزیی احساس درد ویا قرمزی ایجاد می کند که این احساس موقتی است وخود به خود حل خواهد شد.

منابع:
1. Townsend, David W. (2008), “Combined PET/CT: the historical perspective”, Semin Ultrasound CT MR, 29 (4): 232–235, doi:10.1053/j.sult.2008.05.006, PMC 2777694, PMID 18795489.
2. Kalender, Willi. Computed Tomography. Publicis. 2011. pp.79
3.  NHS Choices: PET scan. Retrieved 11 November 2016

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 8 اسفند 1398 07:01
I'd like to find out more? I'd love to find out more details.
پنجشنبه 10 مرداد 1398 14:24

Terrific information, Regards.
canadian pharmacy online 24 canadian pharmacies online prescriptions online pharmacies india buy vistagra online safe Canadian Pharmacy USA trust pharmacy canadian canada medication prices drugs for sale deep web online pharmacy canada canadian pharmacy viagra brand
شنبه 1 تیر 1398 11:10

Nicely put. Regards.
canadian drugs generic cialis cialis 10 doctissimo tadalafil 5mg acheter du cialis a geneve cialis generico cialis with 2 days delivery cialis great britain click now buy cialis brand fast cialis online click now buy cialis brand
جمعه 31 خرداد 1398 19:11

You said it nicely.!
callus how does cialis work cialis generique 5 mg wow look it cialis mexico cialis flussig cialis vs viagra calis click now buy cialis brand cialis pills boards i recommend cialis generico
سه شنبه 28 خرداد 1398 01:25

Amazing facts. Thank you.
cialis qualitat where to buy cialis in ontario generic cialis review uk cialis cost cialis dosage amounts canadian drugs generic cialis usa cialis online recommended site cialis kanada achat cialis en suisse buying cialis on internet
دوشنبه 27 خرداد 1398 10:39

Seriously lots of great information!
cialis generika canadian drugs generic cialis canadian drugs generic cialis viagra or cialis when will generic cialis be available generic cialis at the pharmacy where to buy cialis in ontario purchase once a day cialis we recommend cialis best buy cialis 10 doctissimo
یکشنبه 26 خرداد 1398 21:02

You actually revealed it well.
40 mg cialis what if i take chinese cialis 50 mg cialis tadalafil cialis kaufen bankberweisung look here cialis order on line are there generic cialis when can i take another cialis cialis prezzo di mercato cialis manufacturer coupon order generic cialis online
یکشنبه 26 خرداد 1398 06:26

Reliable write ups. Kudos.
cialis savings card cialis kaufen buy original cialis cialis et insomni cialis online cialis name brand cheap cialis arginine interactio cialis cost cialis coupons cialis wir preise
شنبه 25 خرداد 1398 02:21

You said it adequately..
cialis for daily use we use it cialis online store cialis kamagra levitra where cheapest cialis if a woman takes a mans cialis precios cialis peru prescription doctor cialis cialis alternative cialis 5 mg buy cialis coupon
دوشنبه 20 خرداد 1398 15:07

You said this exceptionally well.
cialis online napol we use it cialis online store cheap cialis cialis generico lilly canada discount drugs cialis enter site very cheap cialis cialis bula online prescriptions cialis click here to buy cialis where to buy cialis in ontario
یکشنبه 19 خرداد 1398 18:11

I loved as much as you'll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.
جمعه 23 فروردین 1398 18:31

You have made your position very well!.
canada viagra best canadian mail order pharmacies canada drugs online pharmacy canada plus northwest pharmacy canada canadian online pharmacies reviews discount canadian pharmacies online pharmacy best canadian mail order pharmacies canadian drug
پنجشنبه 22 فروردین 1398 04:54

Amazing knowledge. Regards.
canadian pharmacy online 24 online pharmacies india canada online pharmacies for men Canadian Pharmacy USA global pharmacy canada canadian pharmacy no prescription canadian prescriptions online order canadian prescriptions online canadian pharmaceuticals for usa sales pharmacy
شنبه 17 فروردین 1398 08:57
日本にいながら世界中の商品を購入できるソーシャルショッピングサイトです,ランドコピー財布、ブランドバッグコピー
جمعه 16 آذر 1397 05:57

Position well utilized..
cialis vs viagra link for you cialis price cialis kaufen bankberweisung walgreens price for cialis walgreens price for cialis price cialis wal mart pharmacy cialis 10mg prix pharmaci order cialis from india generic cialis levitra try it no rx cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 03:00

Truly all kinds of amazing facts.
cuanto cuesta cialis yaho only best offers 100mg cialis cialis online holland generic for cialis cialis tadalafil cialis bula cialis generika cialis kaufen best generic drugs cialis we choice cialis pfizer india
سه شنبه 13 آذر 1397 04:34

Thanks, Lots of facts.

prescription doctor cialis cialis y deporte cialis pills in singapore cialis cost we like it cialis price side effects for cialis cialis coupon viagra or cialis legalidad de comprar cialis when will generic cialis be available
دوشنبه 12 آذر 1397 16:26

Wonderful postings, Thanks a lot.
online cialis where cheapest cialis cialis cuantos mg hay cialis name brand cheap click now cialis from canada cialis 20 mg cost only best offers 100mg cialis cialis 5 mg cialis generique 5 mg purchasing cialis on the internet
دوشنبه 12 آذر 1397 04:18

You actually stated that well.
cialis australia org female cialis no prescription wow cialis 20 cialis for sale cialis en mexico precio click now cialis from canada cialis per paypa cilas import cialis cialis sale online
یکشنبه 11 آذر 1397 03:57

Regards. A good amount of postings!

generic cialis at walmart generic cialis at the pharmacy no prescription cialis cheap cialis lilly tadalafi cialis rezeptfrei link for you cialis price how do cialis pills work cialis free trial cialis coupons generic low dose cialis
جمعه 9 آذر 1397 16:18

Helpful write ups. Thanks.
we recommend cialis best buy cialis 5 mg scheda tecnica import cialis enter site natural cialis generic cialis pill online ou acheter du cialis pas cher tadalafil tablets buy cialis cheap 10 mg generic cialis tadalafil where to buy cialis in ontario
جمعه 9 آذر 1397 04:32

You revealed this effectively!
cialis online holland cuanto cuesta cialis yaho cialis generic availability generic cialis in vietnam cialis super acti try it no rx cialis buying brand cialis online cialis 20 mg cost generic cialis cialis daily new zealand
چهارشنبه 7 آذر 1397 04:39

Incredible quite a lot of amazing facts.
cialis soft tabs for sale cialis 100 mg 30 tablet legalidad de comprar cialis buying cialis on internet cialis kaufen cialis bula enter site natural cialis cialis professional from usa cialis generico online cialis super acti
جمعه 20 مهر 1397 04:38

Info very well used!.
levitra generic levitra prices levitra generic cheap 20mg levitra levitra 10 mg kopen levitra 20 mg bayer prezzo buy levitra 10mg buy levitra 20 mg buy levitra 20 mg levitra 20mg
یکشنبه 8 مهر 1397 10:35

Cheers. A good amount of facts!

we choice cialis pfizer india generic cialis 20mg uk dose size of cialis purchasing cialis on the internet tadalafil generic the best choice cialis woman generic cialis levitra cialis coupons printable cialis flussig generic cialis review uk
پنجشنبه 29 شهریور 1397 00:40

Nicely put. Thanks!
safe site to buy cialis online tadalafil 20 mg cialis 5 effetti collaterali cialis para que sirve precios de cialis generico 5 mg cialis coupon printable cialis generique 5 mg effetti del cialis cialis pills price each are there generic cialis
سه شنبه 27 شهریور 1397 21:31

Really many of beneficial info.
comprar cialis 10 espa241a cialis 50 mg soft tab cialis without a doctor's prescription click here to buy cialis cialis lowest price generic cialis tadalafil buy online cialis 5mg sialis cialis prezzo al pubblico price cialis best
پنجشنبه 15 شهریور 1397 12:17

Whoa tons of terrific material.
calis cheap cialis cialis for sale south africa comprar cialis navarr generic cialis pro prices on cialis 10 mg 5 mg cialis coupon printable generic cialis levitra cialis tadalafil cialis 10 doctissimo
سه شنبه 13 شهریور 1397 08:22

Superb facts. Thanks.
prices for viagra buy sildenafil tablets online pharmacy viagra uk where can i buy the cheapest viagra getting viagra uk buy viagra online canadian pharmacy order online pharmacy can i buy viagra how to buy viagra online without cheap viagra with prescription
دوشنبه 12 شهریور 1397 23:55

Nicely put. Cheers!
cialis professional from usa cost of cialis per pill where do you buy cialis does cialis cause gout get cheap cialis acheter cialis kamagra side effects for cialis cialis 5 mg link for you cialis price cialis with 2 days delivery
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic