تبلیغات
The Medical Radiation Engineering - مطالب هفته اول مرداد 1394
 
The Medical Radiation Engineering
Nuclear for peace...
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مهدی
مطالب اخیر
آرشیو وبلاگ
چهارشنبه 7 مرداد 1394 :: نویسنده : پرتوپزشک

درمان طبیعی سرطان با لتریل تراپی


لتریل یا آمیگدال, ماده ی خوراکی طبیعی است که برای قرن ها استفاده می شده است اما اولین کسی که به طور اختصاصی آن را برای درمان سرطان به کار برد و نام لتریل یا ویتامین ب ۱۷ را بر آن گذاشت, یک بیوشیمیست آمریکایی به نام دکتر ارنست کربس بود. البته ساختار لتریل فقط یک ویتامین نیست.

تمام مواد خوراکی طبیعی که دارای فاکتوری به نام نیتریلوسید هستند حاوی این ماده می باشند. در سال ۱۹۵۰ میلادی, دکتر ارنست این ماده را به شکل کریستال جدا کرد و نام لتریل را بر آن گذاشت. سپس آن را بر روی حیوانات تست نمود و مطمئن شد که سمی نیست ولی به خاطر این که مطمئن شود بر روی انسان هم سمی و مضر نیست, آن را بر روی خودش تست نمود و وقتی در این مرحله به یقین رسید. آن را برای درمان بیماران سرطانی به کار برد.

ترکیب شیمیایی لتریل شامل ۴ واحد است. ۲ واحد گلوکز, ۱ واحد بنزالدهید و ۱ واحد سیانید می باشد. هر ۴ واحد با هم و در یکدیگر قفل شده اند و جدا ناپذیر هستند. واحد سیانید, به تنهایی می تواند سمی و خطرناک باشد, اما در این مولکول چون با واحد های دیگر ترکیب شده است, مطلقا هیچ خطری برای بدن ندارد. مثل ترکیب شیمیایی نمک, کلر به تنهایی برای بدن بسیار مضر و خطرناک است اما وقتی که با سدیم ترکیب می شود, نمک را به وجود می آورد که برای بدن ضروری است.

تنها یک ماده وجود دارد که می تواند این مولکول ۴ واحدی را شکسته و سیانید را آزاد کند و آن آنزیمی به نام بتا گلوکزیداز است, خوشبختانه, آنزیم بتا گلوکزیداز در سلول سالم یافت نمی شود, ولی وقتی سلول ها سرطانی می شوند به مقدار خیلی زیاد ساخته شده و به میزان حتی صد برابر در اطراف سلول های سرطانی تشکیل می گردد و این سلول ها را محاصره می کند و به آنزیم باز کننده معروف است.

در نتیجه مولکول لتریل یا ویتامین ب ۱۷ در اطراف سلول های سرطانی به خاطر مقادیر زیاد این آنزیم شکسته شده و سم سیانید آزاد شده از این مولکول، به طرف سلول های سرطانی یورش برده و آن ها را منهدم می سازند.

اما شاید این جا سوالی پیش آید و آن این است که به خاطر جریان خون, باز مقداری از این سم به طرف سلول های سالم رفته و می تواند خطرناک باشد. ولی از آن جا که خالق عظیم ما, خدای پر از شگفتی و حکیم مطلق میباشد, عمل شگفت انگیز دیگری انجام داده و ماده ی دیگری خلق نموده, تا این مسیر مداوا به طور کامل انجام گردد. و آن یک آنزیم بنام رودانسه است که به آنزیم محافظ معروف می باشد.


این آنزیم قادر است که سم سیانید را خیلی سریع خنثی نموده و آن را تبدیل به موادی کند که برای بدن سودمند می باشد و این آنزیم در سلول های سرطانی وجود ندارد. پس سلول های سرطانی نمی توانند اثر سمی سیانید آزاد شده از مولکول ب ۱۷ را خنثی نمایند اما سلولهای سالم این آنزیم محافظ را به فراوانی داشته و کاملا اثر سمی سیانید در آن ها خنثی گشته و موادی مفید برای بدن دراین تبدیل ساخته می شود.

وقتی که آنزیم بتا گلوکوزیداز به مولکول لتریل برخورد می کند, این مولکول، شکسته شده و دو مولکول گلوکز, یک مولکول سیانید و یک مولکول بنزالدهید آزاد می گردد. وقتی مولکول بنزالدهید به سلول های سالم برخورد می کند, اکسیده شده و تبدیل به یک سلول مفید بنام بنزوئیک اسید می گردد که به عنوان یک فاکتور ضد روماتیسم، ضد التهاب، برطرف کننده ی درد و ضد عفونی کننده است. پس بدن در این حالت یک مسکن طبیعی را برای درد خود پیدا می کند و نیاز به داروهای مخدر و مسکن نیست.

از طرف دیگر آن دسته از سلول های بنزالدهید که به سمت سلول های سرطانی رفته اند به خاطر فقدان اکسیژن در سلول های سرطانی آن ها در مدت طولانی باقی مانده و اثرات مرگبار خود را با همکاری اثرات سمی سیانید بر روی سلول های سرطانی اعمال می کنند.

از طرف دیگر, مقدار کمی از سیانید نیز به سمت سلول های سالم می رود که در اثر آنزیم رودانسه و در حضور سولفور تبدیل به ماده ای بنام تیوسیانات می گردد که نه تنها مضر نیست بلکه یک ماده ی شناخته شده ی طبیعی برای تنظیم فشار خون است. این ماده همچنین یک ماده ی بسیار ارزشمند برای سلامتی بدن به نام سیانوکبالامین یا ویتامین ب ۱۲ را تولید می کند. پس سیانید علاوه بر ویتامین ب ۱۷, یک منبع خیلی عالی و اساسی برای تولید ویتامین ب ۱۲ نیز می باشد.


مواد خوراکی که حاوی لتریل یا ویتامین ب ۱۷ هستند:


سبزیجات حاوی لتریل: کرفس، کلم، گل کلم، بروکلی، خردل سبز، هویج، دانه کتان، نخود فرنگی، باقلا، شلغم، کاهو، انواع جوانه ها مثل جوانه گندم، جوانه حبوبات، جوانه یونجه و ارزن و گندم سیاه، پس اگر نان با ارد گندم سیاه تهیه شود، بهتر می باشد .

میوه های حاوی لتریل: زردآلو, هلو, انواع توت ها, توت فرنگی, گیلاس, آلو, سیب که هر وقت خورده میشود مغز دانه آن نیز میل گردد, بادام, بادام زمینی, آناناس تازه, دانه انگور, هسته هلو. پس هر وقت انگور میخورید, هسته ی آن را هم میل کنید و همچنین هر وقت سیب میخورید, مغز دانه آن را هم بخورید و همینطور برای هسته هلو, زردآلو, گلابی, گیلاس و آلبالو. البته زیاده روی نکنید, مثلا اگر امروز یک خوشه انگور, یک عدد سیب یا چند عدد زردآلو میخورید، به همان تعدادی که میوه خوردید،مغز، هسته یا دانه های آنها میل گردد، نه بیشتر.

 پس در غذای روزانه حتما از سبزیجات و مواد خوراکی فوق بطور مداوم استفاده گردد.مزایای روش لتریل تراپی

 

الف- کشتن سلولهای سرطانی, بدون اینکه به سلولهای سالم صدمه ای وارد شود. در صورتیکه در روشهای معمول مثل شیمیدرمانی یا رادیوتراپی, سلولهای سالم بشدت آسیب دیده و شخص بیمار, بعضی اوقات از عوارض این داروها بیشتر از خود بیماری سرطان رنج می برد و حتی فوت می کند.

ب- در لتریل تراپی, سیستم ایمنی بیمار تقویت گشته و علاوه بر ویتامین ب ۱۷, ویتامین ب ۱۵, ویتامین ب ۱۲, تولید شده که همگی موجب بهبودی سریعتر بیماری میشود و همچنین یک مسکن طبیعی هم در اثر برخورد مولکول لتریل با سلولهای سالم تشکیل میگردد که بیمار را از مصرف مخدر و مسکنهای قوی بی نیاز می سازد.

ج- درمان کلی لتریل تراپی از سه قسمت تشکیل گردیده که: ۱- شامل ویتامین ب ۱۷, که داروی اصلی است  ۲ -  داروهای تقویتی که شامل مینرالها و  مولتی ویتامینها و آنزیمهای پانکراس هست که همگی به تقویت و کارکرد غده پانکراس و سیستم ایمنی بیمار کمک میکنند و ۳ - تغذیه گیاهخواری هست که با قلیایی ساختن محیط داخلی بدن بیمار, به نابودی سلولهای سرطانی کمک میکند و همچنین بدن را در مقابل سمی که در حال کشتن سلولهای سرطانی هست, قوی می سازد. 

د- تنها عارضه که میتوان برای این روش نام برد, این است که موجب میشود فشار خون بیمار کمی کاهش یابد, پس اگر بیماری خود مبتلا به بیماری فشار خون باشد, این نکته مثبتی هست و در غیر اینصورت این مساله براحتی قابل پیشگیری است و فقط در یک مدت کوتاه که بیمار باید دوز خیلی بالایی بگیرد که در حدود ۲ - ۳ هفته است, ممکنست پیش آید, و براحتی قابل درمان میباشد 

هزینه ی درمان بسیار پایین تر نسبت به روشهای معمول, مثل شیمی درمانی, رادیوتراپی و جراحی هست.


چرا اجازه داده نشد که لتریل درمانی شناخته شده شود؟


هر ساله در امریکا میلیونها دلار, صرف هزینه تحقیقات برای پیدا کردن درمان قطعی سرطان میشود، و همچنین ساخت داروها ی شیمی درمانی و مسایل مربوط به این بیماری، که هزینه های بسیار سنگینی را بوجود می آورد، ولی همچنان تاکنون درمان قطعی توسط سازمان داروی امریکا یا اف دی ای به بیرون داده نشده است و هر سال بیماران زیادی بخاطر این بیماری بسوی مرگ میروند و بسیاری از خانواده ها بخاطر هزینه های سنگینی که باید برای درمان جراحی, شیمی درمانی و رادیوتراپی بپردازند, ضربه ها و لطمات سنگینی را متحمل شده و حتی خانه و و وسایل زندگی خود را میفروشند و هیچ نتیجه ای هم نمی گیرند.

 هزینه تحقیقات از طریق کارخانه ها و کمپانیهای بسیار بزرگ داروسازی تامین می گردد و کارخانه های داروسازی هم از طریق بیماران و فروش دارو و دستگاهای پزشکی مرتبط در حقیقت بیزینس میکنند و یک قدرت مافیایی در این زمینه وجود دارد، بهمین خاطر وقتی در حدود سال ۱۹۵۲ میلادی, برای اولین بار در امریکا درمان بیماران سرطان از طریق لتریل درمانی که در هسته و دانه بعضی از میوه ها وجود دارد، مطرح گردید و حتی درمان بیماران با موفقیت انجام شد، با مخالفت سازمان دارویی امریکا مواجه گردید و تنها دلیل این بود که از نظر انها لتریل یا ویتامین ب هفده ثابت نشده است، زیرا در ازمایشگاهای گرانقیمت انها و توسط محققین انها کشف نشده بود و برای انها مهم نبود که چه بر سر بیماران خواهد امد، فقط تجارت و بیزینس مهم بوده و بیمار را مثل یک کالا که از ان میشود پول ساخت، نگاه میکنند ، بهمین خاطر خیلی راحت جلو انتشار ان گرفته شد، در اوایل درمان ، بیماران از اروپا برای مداوا به امریکا میامدند، ولی بعد از مخالفت‌های شدید و حتی زندانی شدن چند پزشک و آزار و اذیت خانواده های بعضی از بیماران، کم کم این روش درمان نه تنها در امریکا بلکه در خیلی جاها در حاشیه و سکوت قرار داده شد و اصلا اجازه اطلاع رسانی داده نشد
در کتاب بسیار معروف دنیای بدون سرطان با مدرک و مستندات علمی هم از نظر پزشکی و هم تغذیه این روش را ثابت نموده و بجز بیماران زیادی که با این روش درمان شده و شفا یافته اند، به کشورهای مختلف در جاهای متفاوت دنیا، مثل افریقا، نواحی هیمالیا، مردم اسکیموها اشاره شده که بخاطر تغذیه طبیعی و استفاده از مواد خوراکی طبیعی حاوی این ماده بسیار ارزشمند، یعنی لتریل، اصلا مبتلا به سرطان نشده اند.


پس لتریل تراپی روش جدیدی برای درمان سرطان نیست. در کتاب دنیای بدون سرطان، آقای ادوارد گریفین بطور کامل داستان این روش درمانی و موانع و مشکلات فراوانی را که در آمریکا با این روش درمانی مواجه شدند را توضیح میدهد. این نویسنده ی آمریکائی در این کتاب عنوان میکند که متاسفانه بخاطر یکسری مسایل سیاسی و مالی, اداره کل دارو و غذای آمریکا با این روش درمانی مخالفت نموده , زیرا اگر این روش را می پذیرفتند باید تمامی کارخانجات و صنعت دارویی که در این مورد کار میکردند و بیزینس داشتند و همچنین تمامی کسانیکه داروهای شیمی درمانی تولید میکنند و بدینطریق سودهای کلانی به جیب میزنند و به بیماران به چشم یک کالا نگاه میکنند , باید یک شبه همه چیز را رها نموده و بدنبال بیزینس دیگری میرفتند. پس اجازه ندادند که این روش درمانی به دنیا معرفی شود. اما خوشبختانه, در بسیاری از کشورهای اروپایی به ویژه در آلمان, انگلیس, روسیه و کشورهای آسیایی مثل ژاپن و چین این روش درمانی دنبال میشود, اما باز در حاشیه است و اجازه ندارند که در این مورد خیلی تبلیغ کنند.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 5 مرداد 1394 :: نویسنده : پرتوپزشک

دومین کنفرانس ملی
شتابگرهای ذرات
و کاربردهای آن

4و5 آذر 1394
تهران

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط : IranPAC2015،

آشنایی با اندوسکوپی و انواع اندوسکوپ

 

کلمه اندوسکوپ از دو کلمه یونانی به معنای درون و دیدن تشکیل شده است. عبارت اندوسکوپی یا درون‌بینی به معنای استفاده از تجهیزات برای معاینه درون ارگان های حفره مانند بدن به صورت دیداری است.
جراحی های اندوسکوپیک یا (MIS Procedures (Minimally Invasive Surgery در کنار جراحی باز ، با کمترین تهاجم به بدن ، روشی ظریف ، ماهرانه و با کمترین مشکل برای بیمار محسوب می شود.

ویدیو اندوسکوپ ، ساختمان و کاربردها
انتقال تصاویر گرفته شده از بدن به یک واحد پردازشگر ویدیویی ، پیشرفت تکنولوژیکی جدیدی در علم اندوسکوپی به شمار می رود. امروزه در اکثر اعمال جراحی اندوسکوپی ، از ویدئو و دوربین های عکاسی برای دیدن و ثبت عمل استفاده می شود. در این گونه سیستم ها در عین اینکه می توان اجزای داخلی بدن را به شکل تصاویر رنگی در حین انجام اندوسکوپی مشاهده کرد ، این تصاویر قابلیت ضبط و ذخیره شدن را نیز دارند.
مزیت اصلی استفاده از اندوسکوپ ویدئویی آن است که این سیستم ها قادر به تصویر کشیدن اجزای داخلی بدن هستند ؛ به گونه ای که تماشای تصویر همزمان به وسیله تمامی افراد تیم جراحی امکان پذیر باشد ، بدون آنکه رزولوشن تصویر پایین بیاید.
در صورت عدم استفاده از سیستم های ویدئو حین انجام عمل اندوسکوپی ، متخصص برای دیدن تصاویر مجبور است از طریق یک چشمی و با دقت زیاد نگاه کند و اغلب به دلیل خم شدن روی بیمار ، خستگی و فشار شدیدی را متحمل خواهد شد. با استفاده از این سیستم ، تمامی افراد تیم جراحی می توانند روند معاینه و درمان را به وضوح دیده و از این طریق کمک مؤثری به جراح کنند.

 

مزایای استفاده از اندوسکوپی در پزشکی
• تغییر شکل غیر طبیعی بافت های بدن بسیار کم دیده می شود.
• بهبود بیمار در مدت زمان کوتاهی نسبت به Open Surgical Procedures صورت می گیرد.
• روش بسیار کم ضرر برای بیمار است و آسیب بسیار کمی متوجه بیمار است.
• اطلاعات تشخیصی حاصل بسیار ارزشمند است ؛ زیرا به ارائه شواهد روشن و مستقیمی می انجامد.
• امکان بیوپسی ، استفاده از الکترودهای مخصوص سوزاندن و بند آوردن خونریزی و یا وسایل خارج سازنده برای بیرون آوردن اجسام.
• انجام اندوسکوپی فقط به چند دقیقه وقت نیاز دارد.

ساختمان اندوسکوپ
ساختمان اکثر اندوسکوپ ها از یک یا چندین رشته فیبرنوری تشکیل می شود که درون لوله ای پلاستیکی قرار گرفته اند. در انتهای این لوله یک عدسی وجود دارد که امکان مشاهده بخش های مختلف را فراهم می کند. پس از وارد کردن این لوله به داخل یکی از محفظه های بدن ، اطلاعات و تصاویر داخلی به وسیله فیبر نوری از این عدسی داخلی به سمت عدسی دیگری که انتهای دیگر لوله قرار دارد ، فرستاده می شود. عدسی اخیر که عدسی خارجی است ، در انتهایی از لوله قرار دارد که در دست پزشک است. اطلاعات از طریق این عدسی به یک مانیتور یا صفحه تلویزیونی فرستاده می شود تا پزشک روی این صفحه ، تصاویر درون اعضا را ببیند.
با توجه به اینکه به طور طبیعی درون حفرات و اعضای داخلی بدن تاریک است و قابل مشاهده نیست ، در انتهای خارجی اندوسکوپ یک منبع نوری قوی کار گذاشته می شود تا با انتقال آن به داخل فضای داخلی ، اعضا را روشن کند و به این ترتیب امکان مشاهده ساختمان های داخلی را فراهم آورد.

 

انواع اندوسکوپ
به طور کلی دو دسته اندوسکوپ وجود دارد:
• اندوسکوپ های نرم یا انعطاف‌پذیر
برای اکثر مقاصد تشخیصی از این نوع اندوسکوپ ها استفاده می شود. این اندوسکوپ ها که لوله های باریکتری نسبت به انواع سخت دارند ، به میزان بیشتری در اعضای بدن وارد می شوند ، طول بیشتری دارند و با توجه به انعطاف‌پذیری و قطر کمتر ، آسیب کمتری به اعضا وارد می کنند و به طور کلی پزشک و بیمار هر دو راحتترند. متداول ترین آن ها گاستروسکوپ است.
• اندوسکوپ های سخت یا ریجید
معمولا ضخیمتر هستند و کمتر مورد استفاده قرار می گیرند اما به هر حال گاهی مزایایی دارند که در اندوسکوپ های نرم وجود ندارد. مثلا نمونه برداری و اقدامات درمانی با اندوسکوپ های سخت معمولا راحتتر انجام می شود. یکی از موارد کاربرد آن در لاپاروسکوپی است.

http://dezmed.com/wp-content/uploads/ib985g.jpg

انواع روش های اندوسکوپی
امروزه اندوسکوپ های مختلفی طراحی شده اند که هر یک از آنها برای بررسی و مشاهده قسمت خاصی از بدن به کار می روند.
• برونکوسکوپ: اندوسکوپ هایی که از دهان وارد می شوند و به نای می رسند تا مجاری هوایی را بررسی کنند.
• نازوفارینگوسکوپ: اندوسکوپ هایی که می توانند از راه بینی وارد شوند ، به داخل سینوس ها بروند و بخش های مختلف سینوس ها را بررسی کنند.
• سیستوسکوپ: اندوسکوپ هایی که از راه مجرای ادرار وارد می شوند و مثانه را مورد بررسی قرار می دهند.
• کولونوسکوپ: اندوسکوپ هایی که از مقعد وارد می شوند و بخش های مختلف روده بزرگ را قابل مشاهده می کنند.
• رکتوسکوپ: انواع کوتاه‌تر کولونوسکوپ که فقط بخش انتهایی روده بزرگ که رکتوم نام دارد را بررسی می کنند.
• آرتروسکوپ: اندوسکوپ هایی که داخل مفاصل را مورد مشاهده قرار می دهد. در این موارد اندوسکوپ را از طریق پوست به داخل مفصل می رسانند تا بتوانند فضای داخل مفصل را ببینند.
• هیستروسکوپ: اندوسکوپ هایی هم برای مشاهده داخل رحم و حتی داخل فضای شکم هم وجود دارد.
• اپیدوروسکوپی: اندوسکوپی اطراف نخاع که در این روش با استفاده از یک دستگاه اندوسکوپی مخصوص از طریق یک سوزن باریک وارد فضای داخل ستون فقرات کمری شده سپس با مشاهده مستقیم رشته های عصبی ، دیسک بین مهره ای ، سخت شامه (Dura) و بافت های اطراف اعصاب ، آسیب های احتمالی تشخیص داده شده و روش های درمانی در هر مورد و با استفاده از اندوسکوپی انجام می شود.

برخی نکات مهم برای خرید دستگاه اندوسکوپی
• کیفیت بالای تصاویر و رزولوشن بالا
• قابلیت عکس برداری و فیلم برداری به صورت نامحدود
• قابلیت اتصال به رایانه و خروجی ویدئو ، کابل انعطاف پذیر
• قیمت مناسب در مقایسه با کارکرد دستگاه
• قابلیت زاویه چرخش دوربین از هر طرف و انتخاب زوایای دید
• امکان مشاهده اطراف دوربین با استفاده از آینه های مخصوص
• میزان بزرگنمایی (زنده و ضبط شده)، نوع عدسی و لنز
• تصویر در تصویر و HD Freeze تصاویر
• Steady Image برای کاهش خستگی بینایی
• قطر خارجی
• کاربری آسان و آموزش
• مدت زمان گارانتی ، خدمات پس از فروش و زمان تحویل
• مشخصات ظاهری ، ابعاد و وزن دستگاه
• دارا بودن تأییدیه ها (مثل FDA) یا نشان ها (مثل CE) یا استانداردهای لازم
• منبع نوری برای مشاهده بهتر فضای داخلی اعضاء و لامپ اضطراری
• قدرت و طول عمر لامپ و منبع روشنایی
• تنظیم نور اتوماتیک
• داشتن گاستروسکوپ ، کولونوسکوپ و برونکوسکوپ به عنوان آپشن
ضدعفونی و شستشو دستگاه اندوسکوپی
در مورد شستشو و ضدعفونی دستگاه های اندوسکوپی لازم است به دستورالعمل های کارخانه سازنده در مورد تمیز کردن و ضدعفونی کردن مراجعه شود و بعد از هر بار استفاده ، تمیز کردن و ضدعفونی کامل برای پیشگیری از گسترش عفونت انجام گیرد. پرسنل اتاق اندوسکوپی نیز بایستی آموزش کافی در این مورد دیده باشند.
روش های دستی شستشو و ضدعفونی به دلیل افزایش خطر ابتلا به انواع بیماری های عفونی به هیچ وجه کافی نیستند. بعضی از مزایای روش های اتوماتیک شستشو و ضدعفونی سیستم های اندوسکوپی عبارتند از:
• اطمینان از انجام کامل سیکل شستشو و ضدعفونی و جلوگیری از انتقال بیماری های عفونی
• امکان شستشو و تزریق ماده ضدعفونی کننده در لوله های کار و بیوپسی که در روش دستی به خوبی انجام نمی شود.
• اطمینان از صحت دوام و پایداری عمر ماده ضدعفونی کننده که با آلارم هوشمند سیستم اتوماتیک انجام می پذیرد.
• کنترل کامل زمان غوطه وری در ماده ضدعفونی کننده
• جلوگیری از نشت مواد مضر حاصل از تبخیر ماده ضدعفونی کننده در محیط و ایجاد بیماری های تنفسی برای پرسنل و بیمار
• جلوگیری از آسیب های احتمالی به دستگاه اندوسکوپی در اثر عدم جابجایی دستگاه
• امکان تست نشتی برای تیوب اندوسکوپ و کاهش هزینه های سنگین تعمیر اندوسکوپ

 

تقسیم بندی ابزار اندوسکوپی
این ابزار به لحظ نحوه کارکرد و نحوه ضدعفونی تقسیم بندی می شوند.
از لحاظ کارکرد:
• ابزار Critical: وارد بافت استریل نظیر سیستم عروقی یا فضای استریل بدن می شوند.
• ابزار Semi Critical: با مخاطات یا پوست غیرسالم تماس دارند.
• ابزار Non Critical: با پوست سالم تماس دارند.
از لحاظ نحوه ضد عفونی:
• یک بار مصرف (غیرقابل ضدعفونی و استریل مجدد): این ابزار معمولا دارای طراحی ساده بوده و از مواد اولیه بسیار ارزان تولید می شود که بیماران بتوانند از عهده پرداخت هزینه های آن برآیند. به دلیل نوع طراحی ، این گونه ابزارها قابل پاک شدن نیستند و لذا ضدعفونی کردن آنها عملا بی فایده و بی اثر است.
• چند بار مصرف (قابل اتوکلاو و استریل شدن): این ابزار معمولا طراحی پیچیده تری داشته و از جنسی است که قابلیت استریل شدن و تحمل دمای بالای اتوکلاو را داشته باشد.

 

منبع: ماهنامه مهندسی پزشکی

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط : دوره ها،
شنبه 3 مرداد 1394 :: نویسنده : پرتوپزشک
تهیه شده توسط:
انجمن حفاظت در برابر اشعه ایران
http://www.irps.org.ir/
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


( کل صفحات : 2 )    1   2   
پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :