The Medical Radiation Engineering - مطالب هفته چهارم مرداد 1394
 
The Medical Radiation Engineering
Nuclear for peace...
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مهدی
مطالب اخیر
آرشیو وبلاگ
شنبه 31 مرداد 1394 :: نویسنده : پرتوپزشک

انواع درمان به روش پرتودرمانی

 

رادیوتراپی داخلی یا براکی تراپی

 براکی تراپی یک نوع درمان با اشعه است که برای معالجه سرطان به کار می رود. در براکی تراپی از یک نوع انرژی به نام تابش یونیزان برای کشتن سلول‌های سرطانی وکوچک کردن تومور استفاده می شود.

برخلاف درمان با تابش خارجی(EBRT)  که در آن منبع تابش اشعه ایکس پر انرژی که در بیرون از بدن بیمار قرار می گیرد، براکی تراپی مستلزم قرارگیری مواد رادیواکتیو مستقیما داخل تومور ویا در مجاور آن است.

براکی تراپی که همچنین درمان تابش اشعه داخلی نیز نامیده می شود، به منظور تابش بیشتر اشعه برای درمان و معالجه نواحی کوچکتر تومور در زمان کمتر، در مقایسه با نوع درمان خارجی، توسط پزشک مورد استفاده قرار می گیرد.

براکی تراپی برای درمان سرطان سراسر بدن کاربرد دارد که این، شامل موارد ذیل می باشد ؛

-      پروستات

-      سروگردن

-      پوست

-      پستان

-      کیسه صفرا

-      رحم

-      واژن

-      ریه

-      رکتوم

-      چشم

براکی تراپی به دو صورت موقت ودائمی به کار می رود:

برکی تراپی موقتدر این روش مواد رادیواکتیو داخل و یا نزدیک تومور به مقدار و زمان مشخص کار گذاشته و سپس برداشته می شوند. براکی تراپی موقت به دو صورت دوز-ریت بالا ودوز-ریت پایین تجویز می شود.

در براکی تراپی دوز-ریت بالا (HDR ) معمولاً بر روی بیماران سرپایی انجام می شود،گرچه برخی اوقات بیمارانی برای انجام چند براکی تراپی دوز-ریت بالا با استفاده از یک اپلیکاتور دربیمارستان بستری گردند.

در این روش در مدت کوتاهی با استفاده از دستگاه کنترل از راه دور، یک دوز مخصوصی از اشعه به تومور داده می شود.آخرین مرحله درمان فقط چند دقیقه طول می کشد، گرچه کل پروسیجر چندین ساعت طول می‌کشد. قبل از برداشتن تجهیزات و برگشت بیمار به منزل این مرحله ممکن است در طول روز چندین بار تکرار شود.بیماران ممکن است تا 10 بار  مورد درمان  با براکی تراپی HDR  در طول یک هفته ویا بیشتر قرار گیرند.

در براکی تراپی با دوز-ریت پائین LDR نیز به بیمار به صورت پیوسته به مدت چند ساعت ویا چند روز اشعه داده می شود.در بیمارانی که به شیوه LDR  براکی تراپی می شوند ، شب در بیمارستان اقامت دارند چونکه وسایل مربوطه تماماً در طول معالجه در جای مربوطه باقی می مانند.

در براکی تراپی به شیوه پالس دوز-ریت PDR  درمان مشابه مورد قبلی انجام می شود اما در شیوه دوره ای (پالسی) معمولاً یک بار بیشتر در ساعت از شیوه پیوسته درمان صورت می گیرد.

ممکن است بیمار به تناوب به اتاق حفاظت درمان فرستاده شود که در آنجا دستگاه کنترل از راه دور وجود دارد ومواد رادیواکتیو در همان مکان در محل تومور جایگذاری شود.زمانی که شخصی وارد اتاق می شود به طور اتوماتیک مواد رادیواکتیو عقب کشیده می شوند واین زمانی است که درمان تمام شده باشد.

زمانی که درمان تمام شد، وسایل مربوطه از بیمار برداشته می شوند.

براکی تراپی دائمیکه کاشت دانه نیز نامیده می شود، مستلزم قرار دادن دانه ها یا قرص ها(به اندازه یک دانه برنج) در داخل و یا نزدیکی تومور و باقی ماندن آنها به صورت دائمی می باشد. بعد از چند هفته ویا چندماه، سطح رادیواکتیویته دانه های کاشته شده سرانجام کاهش و به حد ناچیزی می رسد. دانه های غیرفعال بدون هیچ گونه عوارض پایداری در در بدن بیمار باقی می مانند.

 

رادیوتراپی خارجی (تله تراپی)

رادیوتراپی خارجی عبارتست از پرتودرمانی با چشمه تابش پرتو که در خارج از بدن بیمار قرار دارد. به این منظور از تجهیزات پرتوزا مانند دستگاه تولید کننده اشعه ایکس پر انرژی و یا دستگاه مولد پرتو الکترونی استفاده میشود که امروزه در بخشهای پرتودرمانی مدرن توسط ماشینهای شتابدهنده خطی بالینی ذره الکترون انجام می‌شود.

در این روش درمان بیمار روی تخت درمان در وضعیت خاصی تنظیم شده و ممکن است با ابزار ویژه ای (فیکساتور) در مدت پرتو درمانی ثابت می شود و درحالیکه تنفس آرام و طبیعی در طول درمان ادامه دارد پرتودهی توسط دستگاه رادیوتراپی شتابدهنده خطی شروع و مدت زمان کوتاهی در حدود یک دقیقه بطول خواهد انجامید.

اشعه مورد استفاده از جنس امواج الکترومغناطیس با انرژی بالا و قدرت نفوذ کافی برای درمان عمق بدن میباشد. از ویژگی‌های این دستگاه، پرتو دهی با انرژی بالا(جهت درمان هر نوع تومور و در هر سطحی) میباشد که میتواند با ابزاری بنام مولتی لیف کلیماتور (MLC) انجام شود این ابزار امکان درمان دقیق و کم عارضه را با بهره مندی از سیستم طراحی درمان سه بعدی و سی تی اسکی اختصاصی فراهم میکند.

 

رادیوتراپی سه بعدی کانفورمال (3DCRT)

رادیوتراپی سه بعدی کانفورمال  (3DCRT)، پرتودرمانی بروش انطباقی است که درآن ترکیب میدانهای پرتودرمانی از جهات مختلف حجمی منطبق بر حجم هدف (تومور) را ایجاد میکند تا میزان صدمه به بافت های سالم بدن بحداقل برسد.

از   (3DCRT) برای درمان تومورهایی که نزدیک به ارگان های حساس و حیاتی هستند، استفاده می شود. به عنوان مثال می توان از آن برای رساندن دوز مناسب به تومورهای سر و گردن استفاده کرد در حالی که میزان تابش به نخاع، عصب چشم و غدد بزاقی و سایر ارگان های مهم به نسبت تکنیک های پیشین، خیلی کمتر شده است.

شروع درمان با  (3DCRT) با یک شبیه سازی مجازی از بدن به کمک سی تی اسکن از ناحیۀ مورد نظر، است. این شبیه سازی مجازی، یک فایل ثابت دیجیتالی ایجاد می کند که تمام اجزای گروه می توانند برای طراحی یک درمان به صورت اختصاصی برای یک فرد به آن دسترسی داشته باشند.

بعد از آن، فیزیست پزشکی با نرم افزار مخصوص طراحی درمان، تصاویری که به کمک سی تی اسکن از ناحیۀ مورد نظر گرفته شده است را بررسی می کند، به این صورت می تواند ناحیۀ مورد نظر را به صورت سه بعدی مشاهده کند. با این قابلیت می توان در حالی که بافت های اطراف بهتر حفظ می شوند، شدت و جهت تابش پرتوها به تومور را با دقت بیشتری تعیین کرد. سپس این اطلاعات پس از تایید نهایی به سیستم درمانگرمنتقل میشود.

رادیوتراپی به کمک شتابدهنده های خطی درمانی، که در فواصل کوتاه از انرژی های زیاد برای شتاب دادن الکترون ها تا حدود سرعت نور استفاده می شود، انجام می شود. وقتی الکترون ها به حداکثر سرعت ممکن می رسند، با هدفی از جنس تنگستن برخورد می کنند، که در نتیجه این هدف باعث انتشار اشعۀ ایکس به صورت متمرکز به ناحیۀ مورد نظر می شود. وقتی پرتو وارد بافت های بدن انسان می شود یون های پر انرژی تولید می کند که برای هر دو دستۀ سلول های سرطانی و سالم کشنده هستند. سلول های سالم به مرور نسبت به آن سازگار می شوند ولی سلول های سرطانی نمی توانند با آن وفق پیدا کنند. علاوه بر آن، از آن جا که سلول های سرطانی نسبت به سلول های سالم سریعتر تقسیم و تکثیر می شوند، حساسیت بیشتری دارند. در نتیجه این درمان در جلسات متوالی انجام می شود تا در یک جلسه و با دوز زیاد که بسیار مخرب است.

بعد از انجام معاینات فیزیکی و گرفتن شرح حال، اُنکولوژیست برای هر بیمار درمان خاصی را در نظر می گیرد. اُنکولوژیست در ارتباط نزدیک با سایر پزشکان و افراد تیم رادیوتراپی مانند فیزیست پزشکی، دوزیمتریست، رادیوتراپیست و پرستار می باشد. فیزیست و دوزیمتریست، چگونگی تنظیمات پرتو و میزان دزی که باید تابیده شود را طی فرآیندی پیچیده طراحی کرده و آنرا برای اجرا برروی بیمار آماده می کنند.

در بیشتر موارد،  (3DCRT) با یک جلسه ” شبیه سازیِ مجازی” که در حدود ۹۰- ۳۰ دقیقه طول می کشد آغاز می شود. این جلسه معمولاً شامل یک سی تی اسکن برای طراحی درمان، تهیۀ قالب های خاص برای ثابت و یکسان نگه داشتن بدن بیمار در تمام جلسات درمانی و قرار دادن تتو هایی رنگی به اندازۀ ۳میلیمتر روی پوست به منظور کمک به تنظیم درمان رادیوتراپی روی ناحیۀ هدف می شود. در ادامۀ آن حدود ۳ تا ۷ روز طول می کشد تا تیم یک درمان را طراحی کند، بعد از آن ملاقاتی با بیمار صورت می گیرد تا درمان شروع شود.

یک درمان معمول رادیوتراپی در حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد، هر چند ممکن است اولین جلسۀ درمان که همۀ موارد دوباره بررسی می شوند، کمی بیشتر طول بکشد. در اتاق درمان، رادیوتراپیست از علامت های روی پوست برای تعیین محل هدف درمان استفاده می کند. بدن بیمار روی تخت تنظیم می شود و گاهی از قالبی که در جلسۀ آمادگی درست شده است، استفاده می شود. بعد از آن رادیوتراپیست اتاق درمان را ترک می کند و دستگاه را روشن می کند. رادیوتراپیست، دستگاه را از یک اتاقِ فرمان روشن می کند، او در این اتاق می تواند بیمار را از طریق مانیتورهایی که وجود دارد ببیند و با او صحبت کند.

تابش پرتو بدون درد است، مانند زمانی است که بیمار تحت تصویربرداری با پرتوایکس قرار می گیرد. بیماران پرتو را نمی بینند، صدایی نمی شنوند و معمولاً چیزی احساس نمی کنند. اگر بیمار به هر دلیلی دچار ناراحتی یا مشکلی شود، رادیوتراپیست می تواند درمان را قطع کند.

رادیوتراپی معمولاً در جلسات کوتاه مدت در ۵ جلسه در هفته به مدت ۶ یا ۷ هفته متوالی انجام می شود. دوز های کم و فواصل بین جلسات به سلول های سالم ناحیۀ درمانی کمک می کند تا بازسازی شوند. کل دوز درمانی و تعداد جلسات درمانی که بیمار نیاز دارد به اندازه و محل تومور، نوع تومور، سلامت کلی بیمار و سایر عوامل بستگی دارد.

 

رادیوتراپی سیستمیک

پرتودرمانی سیستمیک گاهی برای درمان سرطان تیروئید و لنفوم غیرهوچکین بزرگسالان استفاده می‌شود و در آن از مواد رادیواکتیو مانند ید 131 و استرونتیوم 89 (نام یک ماده است) استفاده می‌کند.

دراین روش درمانی، موادرادیواکتیو به صورت مایع هستند، که به صورت مایعات نوشیدنی یا تزریقی به بدن بیمار وارد می شوند. گاهی هم این موتد درکپسولهای دارویی قرارداده می شوند و نهایتا این مواد بعد از نوشیدن یا بلعیدن و یا تزریق در سرتاسر بدن منتشرشده و وظیفه درمانی خود را انجام می دهند.

 

رادیوتراپی حین عمل جراحی (IORT)

پرتودرمانی حین عمل جراحی (IORT) از جمله روشهایی است که اگرچه تاریخچه ای یکصد ساله دارد اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی کاربرد آن رو به گسترش می باشد. در این روش در حین عمل جراحی و بعد از برداشتن تومور ( حتی گاهی از اوقات بافت تومور که غیر قابل جراحی می باشد) تحت پرتودرمانی قرار می گیرد. بدین ترتیب بافت هدف مستقیما در مقابل پرتوهای یونیزان قرار گرفته و حداقل تابش به بافت های سالم اطراف انتقال داده می شود که به  همین علت این روش به رادیوتراپی دقیق(Precise Radiotherapy)  مشهور می باشد. این روش که تلفیقی از دو روش جراحی و پرتودرمانی است از روشهای خاص پرتودرمانی بوده که در آن مقدار بالایی اشعه  (10 تا 20 گری اشعه) در یك جلسه و در حین عمل جراحی در تومور یا بستر آن توزیع می گردد. روش رادیوتراپی حین عمل یا به طور خلاصه روش IORT  با وجود اینكه یكی از روشهای سنتی در درمان سرطان محسوب می شود ولی هنوز به عنوان یك روش پیشرفته در مدیریت درمان بسیاری از بسترهای تومور به كار گرفته می شود.

این روش معمولا به صورت قسمتی از پروتكل درمان، كه ممكن است همراه با دیگر روشها از قبیل شیمی درمانی یا رادیوتراپی با پرتو خارجی باشد، اجرا می شود. درمانهای ابتدایی، برای كوچك كردن تومور و به منظور برش ساده تر تومور صورت می گیرد. در برداشتن تومور به روش جراحی، معمولا تمام حجم تومور از ناحیه درمان خارج نمی شود و مقداری از سلولهای سرطانی در ناحیه درمان باقی می مانند. برای بهبود كنترل ناحیه ای درمان، یك مقدار دوز زیاد تابشی در طی عمل جراحی در آن ناحیه توزیع می شود. این در حالی است كه همه و یا قسمت اعظم بافتهای حساس اطراف ناحیه درمان پوشیده شده و یا خارج از میدان تابش نگه داشته می شود


پرتودرمانی با شدت تعدیل شده (IMRT)

پرتودرمانی تنظیم شده یا IMRT یک نوع پیشرفتۀ رادیوتراپی سه بعدی کانفورمال (3DCRT) است. در آن از سخت افزار و نرم افزارهای پیشرفته ای استفاده می شود تا بتوان شکل و شدت پرتو تابانیده شده به نواحی مختلف درمانی را به خوبی تغییر داد. این، یکی از دقیق ترین شکل های پرتودرمانی خارجی است که موجود می باشد.

این روش نیز همانند 3DCRT ، تصاویر سی تی اسکن را به نرم افزار طراحی مرتبط می کند که باعث می شود بتوان نواحی سرطانی را به صورت سه بعدی مشاهده کرد. هر چند3DCRT  و IMRT در در الگوی و حجم پرتوی تابیده شده به بدن متفاوتند. در 3DCRT مرسوم، پزشک کانتور تومورو یا بستر بالینی آنرا به کامپیوتر می دهد. در IMRT ، پزشک دوزهای خاصی که تومور و بافت های سالم اطراف باید بگیرند را تعیین می کنند.  سپس تیم فیزیک پزشکی از یک برنامۀ پیچیدۀ کامپیوتری برای ترسیم یک طراحی درمان مناسب دوزهای تجویزشده استفاده می کنند. این فرآیند «طراحی معکوس درمان» نام دارد.

درمان با IMRT کمی طولانی تر از درام با3DCRT است ولی در کل عوارض جانبی کمتری ایجاد می کند. در IMRT از همان شتابدهندۀ خطی درمانی که در3DCRT  مرسوم  پرتوی ایکس آزاد می کنند استفاده می شود.

به عنوان یک ویژگی منحصر به خود،IMRT دارای کولیماتور چند برگی دینامیک multi-leaf collimators (DMLC)، دستگاهی کامپیوتری که از بیش از 120 لایۀ متحرک برای تطبیق شکل پرتو تابیده شده با تومور در هر زاویه ای درحالی که بافت های اطراف تا بیشترین حد ممکن حفظ می شوند، می باشد. DMLC کمک می کند تا دوز پرتو در یک زاویۀ خاص متفاوت باشد، به عبارت دیگر، می توان به گونه ای آن را تنظیم کرد که بعضی قسمت ها پرتوی بیشتری و بعضی قسمت ها پرتوی کمتری بگیرند. تکنیک های کمی قدیمی تر هم می تواند شکل پرتوی تابشی را تنظیم کنند اما فقط می توانند با یک دوز یکسان این پرتو را انتقال دهند. قابلیت تغییر در دوز پرتوی در DMLCها به کمک "پنجره های کشویی" که در طول هدف تومورال حرکت می کنند انجام می شود.

برای آن که بهتر بتوان عملکرد DMLCها را متوجه شد، می توان سر دوشی را با سوراخ های بسیار تصور کرد، و آب را به عنوان پرتو در نظر گرفت. رادیوتراپی استاندارد تنها اجازه می دهد که جریان یکنواخت آب از تمام سوراخ ها بیرون بیاید. ولی با DMLCها هر سوراخی در دوش را می توان حذف کرد یا استفاده کرد، یا به گونه ای تنظیم کرد که آب از هر قسمت با شدت های مختلف خارج شود. در رادیوتراپی هدف آن است که دوز مورد نظر تمام تومور را در بر بگیرد، در تکنیک جدید دقت این هدف بسیار بیشتر می شود.

روند درمان و عوارض جانبی IMRT مشابه 3DCRT  است.


کلینیک رادیوتراپی و آنکولوژی امید تهران

نوع مطلب :
برچسب ها : رادیوتراپی، براکی تراپی، IMRT، IORT، تله تراپی، درمان سرطان، سیستمیک رادیوتراپی،
لینک های مرتبط :
شنبه 31 مرداد 1394 :: نویسنده : پرتوپزشک

رادیوتراپی(RADIOTHERAPY)


رادیوتراپی چیست ؟

1 2 3

رادیوتراپی (پرتودرمانی) نوعی درمان برای سرطان است که طی آن از پرتوهای پرانرژی و یونیزان با دوز بالا برای از بین بردن سلول های سرطانی و جلوگیری از گسترش آن ها استفاده می شود. در دوزهای پایین، از پرتو برای تصویر برداری از داخل بدن (مانند عکس از فک و دندان ها یا استخوان های شکسته) استفاده می شود. پرتویی که برای درمان استفاده می شود فقط دوز و انرژی بالاتری دارد.
عوارض جانبی پرتو درمانی:

خستگی دوران درمان:
تعدادی از بیماران چند هفته پس از شروع درمان احساس خستگی و ضعف می كنند و میزان فعالیت روزمره خود را كاهش می دهند. علل خستگی در
دوران درمان عبارتند از:
مصرف انرژی زیاد در بدن، اضطراب ناشی از بیماری، رفت و آمدهای روزانه برای درمان و اثرات پرتودرمانی بر سلول های سالم و بافت های طبیعی بدن.
اگر از عارضه خستگی ناراحت هستید می توانید طی مدت درمان، فعالیت خود را محدودتر و بیشتر استراحت کنید، مدت خواب شبانه را افزایش دهید، در صورت نیاز در طول روز چند استراحت کوتاه داشته باشید و سعی كنید برای انجام كارهای روزمره از اعضای خانواده كمک بگیرید.

4 5

ریزش مو:
ریزش مو در ناحیه تحت درمان، می تواند با شدت های متفاوتی پدیدار شود. پرتو درمانی موضعی بر روی موهای دیگر نقاط بدن اثری نخواهد داشت. در بیشتر موارد رویش مو پس از درمان، به طور طبیعی بازخواهد گشت ولی میزان رویش مجدد مو به ناحیه درمانی و مقدار اشعه داده شده بستگی دارد. در اكثر موارد ریزش مو ترمیم نمی شود.
شما می توانید ناحیه درمان (مثلا سر) را با كلاه یا هر پوشش دلخواه بپوشانید. برخی بیماران تا رویش مجدد مو از كلاه گیس استفاده می كنند.

6 7 8
بی اشتهایی:
در دوره پرتو درمانی ممکن است دچار بی اشتهایی شوید. تغییرات ایجاد شده در سلول های سالم می تواند سبب بروز تهوع، درد معده، تغییرات چشایی و تغییر در درک طعم غذاها و اختلال در بلع و یا سایر مسائل گردد كه درنهایت بیمار دچار بی اشتهایی می شود.
بیمارانی كه پرتو درمانی خارجی می شوند، نباید برای چند هفته دچار اختلال تغذیه شوند. حتی اگر میل به غذا ندارید سعی كنید پروتئین و كالری مورد نیاز را به بدن خود برسانید.
اختلال تغذیه و بی اشتهایی می تواند با كاهش قدرت بدنی شما، ترمیم بافتهای سالمی را که طی پرتودرمانی تخریب شده اند، به تاخیر اندازد. یكی از نكات مهم برای ادامه درمان، مصرف غذای كامل و كافی است تا درمان و عوارض آن قابل تحمل شود.

9 10  12

اثرات پرتو درمانی در خون:
گاهی پرتو درمانی می تواند سبب كاهش برخی عناصر خونی مانند گلبول های سفید یا پلاكت ها شود. گلبول های سفید در برابر عفونت های مختلف، نقش دفاعی در بدن دارند و پلاكت ها نیز در انعقاد خون تاثیرگذارند.
معمولاً در جریان پرتو درمانی از شما آزمایش ساده خون ( اندازه گیری گلبول های خون و پلاكت ) درخواست می شود. انجام این آزمایش برای كنترل وضع خونی شما ضروری است و نیازی نیست که برای نمونه گیری ناشتا باشید.
گاهی به علت كاهش عناصر خونی، پزشک معالج درمان شما را تغییر می دهد یا مدتی قطع می كند تا عناصر خونی به حد نرمال برسند.

اثرات پرتو درمانی بر اندامهای جنسی:
در صورتی كه پرتو درمانی در ناحیه لگن انجام شود ممكن است بر اندام های جنسی تاثیر بگذارد. میزان و نوع (کمیت و کیفیت) این اثر، به منطقه درمانی و میزان اشعه ای كه به اندام جنسی می تابد، بستگی دارد.
برخی از عوارض ناشی از درمان، پس از پرتو درمانی از بین خواهند رفت ولی برخی به مدت طولانی یا همیشه باقی می مانند. پزشک معالج شما در مورد هر كدام توضیح كافی به شما خواهد داد.
اثرات پرتو درمانی به قدرت باروری:
پرتو درمانی می تواند در صورت برخورد به ناحیه بیضه ها، میزان تولید اسپرم و نیز قدرت باروری را كاهش دهد. ولی این نكته بدان معنی نیست كه امكان باروری ازبین می رود. در این مورد با پزشک خود به صراحت و دقت صحبت كنید. اگر حفظ اسپرم ممکن بود (از طریق بانک اسپرم)، می توانید با حفظ اسپرم برای باروری در آینده شانس بیشتری داشته باشید.
خانم هایی كه در ناحیه لگن پرتو درمانی می شوند دچار قطع پریود ماهانه و بروز برخی علائم یائسگی خواهند شد. پرتو درمانی می تواند سبب خارش، سوزش یا خشكی واژن شود. در این مورد با پزشک خود مشورت كنید.
ارتباط جنسی:
در جریان پرتو درمانی لگن، به خانم ها توصیه می شود ارتباط جنسی نداشته باشند. معمولا طی چند هفته پس از درمان مشكلات مربوط به ارتباط جنسی بیماران بر طرف خواهد شد. انجام پرتو درمانی در مرد یا زن معمولا تاثیری بر جنبه روحی و نحوه آمیزش جنسی نخواهد داشت.

13 14 15

عوارض جانبی رادیوتراپی در یک نگاه:

نوع عوارض رادیوتراپی به قسمتی از بدن که درمان می شود بستگی دارد. جدول زیر مشخص کرده است که کدام عوارض در درمان کدام قسمت ها بیشتر است.

 مغزپستانقفسه سینهسر و گردنناحیه لگنرکتوم (مقعد)معده و شکم
اسهال***
خستگی*******
ریزش مو (درناحیه ای که تحت درمان است)*******
تغییرات دهانی*
تهوع و استفراغ***
تغییرات مسایل جنسی و بارداری**
تغییرات پوستی*******
تغییرات در ناحیه حلق**
تغییرات ادراری و وضعیت مثانه***
سایر عوارضسر درد – تاری دیدالتهاب-ورمسرفه- نفس تنگیگوش درد- تغییر در حس چشایی

پرتودرمانی چه اثری روی سلول های سرطانی می گذارد؟

وقتی پرتو در دوزهای بالا داده می شود، دو حالت وجود دارد؛ رشد سلول های سرطانی را متوقف می کند یا آن ها را از بین می برد. رادیوتراپی به منظور یکی از اهداف زیر انجام می شود:
درمان سرطان: پرتودرمانی می تواند به منظور معالجه، توقف یا کاهش رشد سلول های سرطانی استفاده شود.
کاهش علائم : وقتی معالجه بیماری امکان پذیر نیست، می توان از رادیوتراپی برای کوچک کردن تومور و کاهش فشار آن استفاده کرد. در این موارد از رادیوتراپی برای برطرف کردن مشکلاتی مانند درد، کوری و یا از بین رفتن فعالیت روده ها و مثانه استفاده می شود.

16 17 18

چه مدت طول می کشد تا رادیوتراپی اثر کند؟

پرتو به محض تابش، سلول های سرطانی را از بین نمی برد. سلول ها پس از گذشت چند روز تا چند هفته از درمان، شروع به از بین رفتن می کنند. بعد از آن، سیر مردن سلول های سرطانی چند هفته تا چند ماه بعد از اتمام رادیوتراپی همچنان ادامه دارد.

19 20

آیا رادیوتراپی درد دارد؟

خیر، رادیوتراپی هنگام تابش دردی ندارد. ولی عوارض جانبی که ممکن است در نتیجه ی رادیوتراپی ایجاد شود می تواند باعث درد یا ناراحتی شود.

22
آیا رادیوتراپی همراه با دیگر شیوه های درمان سرطان استفاده می شود؟

بله، معمولاً رادیوتراپی با سایر درمان های سرطان هم استفاده می شود. مانند :
رادیوتراپی و جراحی : رادیوتراپی می تواند قبل، حین یا بعد از جراحی استفاده شود. پزشک ممکن است از رادیوتراپی قبل از جراحی برای کوچک کردن سایز تومور، یا از رادیوتراپی بعد از جراحی برای از بین بردن سلول های سرطانی باقی مانده استفاده کند. رادیوتراپیِ حین جراحی (Intraoperative Radiation) روشی است که رادیوتراپی در حین جراحی به صورت مستقیم، وقتی ناحیه ی مورد نظر باز است، اجرا می شود.

23
رادیوتراپی و شیمی درمانی : رادیوتراپی می تواند قبل، حین و بعد از شیمی درمانی داده شود. قبل یا حین شیمی درمانی، رادیوتراپی می تواند تومور را کوچک کند و تأثیر شیمی درمانی را بیشتر کند.
گاهی شیمی درمانی برای کمک به اثر گذاری بیشتر رادیوتراپی تجویز می شود. به منظور از بین بردن سلول های سرطانی باقی مانده پس از شیمی درمانی،از رادیوتراپی بعد از آن استفاده می کنیم.

24
رادیوتراپی خارجی چیست؟

در این درمان پرتو از دستگاهی به سمت ناحیه ی تومورال تابیده می شود. این دستگاه بزرگ است وممکن است کمی سروصدا داشته باشد. دستگاه بدن بیمار را لمس نمی کند، ولی دور او می چرخد و در همین حالت از جهت های مختلف به بدن بیمار پرتو می تاباند.
رادیوتراپی یک درمان موضعی است، به این معنا که پرتو فقط به قسمت خاصی از بدن می تابد. به عنوان مثال، اگر بیماری به سرطان ریه دچار باشد پرتو فقط به قفسه ی سینه تابانیده می شود نه قسمت دیگری از بدن.

25 26 27
رادیوتراپی داخلی چیست؟
رادیوتراپی داخلی درمانی است که در آن منبع پرتو داخل بدن قرار می گیرد. یک نوع رادیوتراپی داخلی، بِراکی تراپی (Brachytherapy) نام دارد. در براکی تراپی، منبع پرتو، جامد است و به صورت دانه ای، نوار یا کپسول می باشد که در بدن در منطقه ی سرطانی یا اطراف آن قرار داده می شود. این روش باعث می شود که دوز بیشتری به قسمت محدود تر و کوچک تری از بدن برسد. پرتورسانی داخلی می تواند به صورت مایع هم باشد. که می تواند به صورت نوشیدنی، بلع یک قرص یا به صورت درون وریدی باشد. مایع پرتودار در جستجوی سلول های سرطانی در بدن به گردش در می آید و آنها را از بین می برد.
براکی تراپی را می توان برای افراد مبتلا به سرطان های سر وگردن، پستان، رحم، سرویکس (گردن رحم)، پروستات، کیسه صفرا، مری، چشم و ریه استفاده کرد. معمولاً از نوع مایع پرتودرمانی داخلی برای افراد مبتلا به سرطان تیرویید و لنفوم غیرهوچکین استفاده می شود. هم چنین ممکن است بیمار همراه با دیگر درمان ها از جمله پرتودرمانی خارجی ، شیمی درمانی و جراحی، تحت درمان با رادیوتراپی داخلی هم قرار بگیرد.

28 29

انواع براکی تراپی:
سه نوع براکی تراپی وجود دارد:
کاشت هایی با درصد دوز پایین (LDR) : در این نوع براکی تراپی، منبع پرتو باید مدت ۷-۱ روز در بدن تابش کند، در این مدت بیمار در بیمارستان است. وقتی درمان به اتمام برسد، پزشک منبع پرتو، کاتتر یا اپلیکاتور را از بدن خارج می کند.
کاشت هایی با درصد دوز بالا (HDR) : در این نوع براکی تراپی، منبع پرتو به مدت ۲۰-۱۰ دقیقه داخل بدن است و سپس خارج می شود. این درمان ممکن روزانه ۲ باردر مدت ۵-۲ روز، یا برای ۵-۲ هفته، هفته ای یک بار انجام شود. برنامه درمان به نوع سرطان بستگی دارد. در طول درمان کاتتر یا اپلیکاتور ممکن است در بدن بماند یا قبل از شروع هر جلسه در بدن قرار داده شود. گاهی در این مدت بیمار در بیمارستان بستری است یا ممکن است روزانه برای درمان به بیمارستان مراجعه کند. مانند LDR، پزشک کاتتر یا اپلیکاتور را بعد از اتمام درمان برمی دارد.

30 31 3233

کاشت های ثابت: بعد از آن که منبع پرتویی در محل مورد نظر گذاشته شد، کاتتر برداشته می شود. این ماده پرتوزا همیشه در بدن باقی می مانند و تابش ناشی از آن ها روز به روز کاهش می یابد. ممکن است اوایل وقتی کاشت ها (ماده پرتوزا) در بدن قرار داده می شوند، نیاز باشد که بیمار رابطه خود را با اطرافیان محدود کند. بیمار باید به شدت مراقب باشد که در کنار کودکان و خانم های باردار نباشد. هر چه زمان می گذرد میزان پرتو کاهش می یابد ولی هم چنان کاشت ها در بدن قرار دارند.

بعد از اتمام رادیوتراپی چه اتفاقی می افتد؟

بعد از اتمام رادیوتراپی، فرد باید برای بقیه ی عمر تحت مراقبت و پیگیری قرار گیرد. پیگیری شامل چک آپ و بررسی هایی است که توسط Radiation oncologist انجام می شود. در این چک آپ ها پزشک، تأثیر رادیوتراپی، بروز مجدد علائم سرطان وعوارض دیررس سرطان را بررسی می کند و با بیمار در مورد درمان و مراقبت هایی که باید انجام شود صحبت می کند.

پزشک :
بیمار را معاینه می کنند و وضعیت او را می سنجند : پزشک ممکن است برای درمان عوارض پس از درمان، داروهایی تجویز کند یا راه های دیگری پیشنهاد کند.
دستور به انجام آزمایش یا تست های تصویربرداری دهند: این ها می توانند شامل آزمایش خون، عکس ساده، سی تی اسکن، ام آر آی یا پِت اسکن PET scan باشند.

34 35 36 37
در مورد درمان صحبت کنند: پزشک ممکن است توصیه کند که فرد درمان های بیشتری مانند رادیوتراپی بیشتر، شیمی درمانی یا هر دو را داشته باشد.
به سؤال ها و نگرانی های بیمار پاسخ دهند: نوشتن تمام سؤال هایی که به ذهن بیمار می رسد و پرسیدن آنها از پزشک می تواند کمک کننده باشد.

چه کسانی در تیم رادیوتراپی هستند؟
به افرادی که در رادیوتراپی بیمار و مراقبت های حین آن دخالت دارند تیم رادیوتراپی گفته می شود. آنها با یکدیگر همکاری می کنند تا بهترین و مناسب ترین درمان و مراقبت ها را برای بیمار فراهم بیاورند.
این تیم شامل :
Radiation Oncologist: این پزشک در استفاده از رادیوتراپی برای درمان سرطان تخصص دارد. او میزان دوز رادیوتراپی و طراحی درمان را مشخص می کند، وضعیت بیمار را هنگام درمان پیگیری می کند و به کنترل عوارض جانبی یا جلوگیری از بروز آنها کمک می کند. او با سایر افراد تیم درمانی همکاری نزدیکی دارد. بعد از اتمام رادیوتراپی، اُنکولوژیست وضعیت بیمار را پیگیری می کند. در این پیگیری ها و ملاقات ها، پزشک تأثیر رادیوتراپی و عوارض رادیوتراپی را ارزیابی می کند.
Nurse Practitioner: این پرستار، به طور پیشرفته آموزش دیده است. او شرح حال بیمار را می گیرد، بیمار را معاینه فیزیکی می کند، دستور به انجام آزمایش می دهد، عوارض جانبی را کنترل می کند و از نزدیک، پاسخ بیمار به درمان را بررسی می کند. بعد از درمان رادیوتراپی این پرستار ممکن است وضعیت بیمار را پیگیری کند و تأثیر درمان و عوارض را بررسی می کند.
Radiation nurse: این پرستار مراقبت های لازم پرستاری را درحین رادیوتراپی برای بیمار فراهم می کند و با سایر افراد تیم درمانی همکاری می کند. او با بیمار در مورد رادیوتراپی صحبت و به او در کنترل و برخورد با عوارض جانبی کمک می کند.
رادیوتراپیست : این شخص در همه ی جلسه های رادیوتراپی با بیمار است. او وضعیت بدن بیمار را تنظیم می کند و دستگاه را برای درمان به راه می اندازد و از این که بیمار دوز تجویز شده را کاملاً دریافت می کند اطمینان حاصل می کند.
سایر افراد : تیم درمانی می تواند شامل یک متخصص تغذیه، فیزیوتراپیست، مددکار اجتماعی و سایر افراد باشد.
بیمار : بیمار هم جزئی از تیم رادیوتراپی است. نقش او این است که باید :
در تمام جلسات رادیوتراپی به موقع حاضر شود
سؤالاتش را بپرسد و از نگرانی هایش صحبت کند
اگر دچار عارضه ای شد به یکی از اعضای تیم درمانی خود بگوید
اگر درد داشت به پزشک یا پرستار خود بگوید
به توصیه های پزشک یا پرستار در مورد مراقبت هایی که باید انجام دهد عمل کند، مانند:
مراقبت از پوست خود
نوشیدن مایعات
خوردن غذاهایی که توصیه می شود
حفظ وزن

38 39 40 41

نوع مطلب :
برچسب ها : انجمن رادیوتراپی ایران، سرطان، درمان سرطان، رادیوتراپی، پرتودرمانی، رادیوتراپی داخلی، رادیوتراپی خارجی،
لینک های مرتبط : انجمن رادیوتراپی ایران،


محورهای کنگره

 

مهندسی بافت در دستگاه عصبی

مهندسی بافت در پوست

مهندسی بافت در استخوان، غضروف و دندان

مهندسی بافت در کبد و دستگاه گوارش

مهندسی بافت در کلیه و دستگاه ادراری- تناسلی

مهندسی بافت در قلب و عروق

مهندسی بافت در ریه و دستگاه تنفسی

بیولوژی سلول‌های بنیادی

بیومواد

نانوتکنولوژی در مهندسی بافت

اخلاق در پزشکی بازساختی و مهندسی بافت 

تاریخ شروع پذیرش مقالات: 1تیرماه 1394

 

 

تاریخ خاتمه پذیرش مقالات: 31 شهریورماه 1394

 

 

تاریخ اعلام نتایج داوری: 30 مهرماه 1394

 

 


آدرس محل برگزاری کنگره :

تهران، اتوبان شهید همت غرب، بین بزرگراه شیخ فضل ا... نوری و شهید چمران، دانشگاه علوم پزشکی ایران، مرکز همایش های بین المللی رازی


سایت کنگره

نوع مطلب :
برچسب ها : مهندسی بافت، طب بازساختی، دومین کنگره سراسری پیشرفت های مهندسی بافت و طب بازساختی ایران،
لینک های مرتبط :
شنبه 31 مرداد 1394 :: نویسنده : پرتوپزشکSummer School in Bioinformatics

(Gene Expression Analysis)

 

 
September 19 – September 22, 2015
Application Deadline: September 12, 2015

 

This course will take place at IPM

Lecturers :


Dr. Esmaeil Ebrahimie, Dr. Pegah Khosravi, Dr. Elnaz Saberi Ansari and Dr. Yazdan Asgari

 

With the introduction of next-generation sequencing platforms, it is now feasible to use high-throughput sequencing approaches to address many research questions. Now more than ever, it is crucial to know what Bioinformatics tools and resources are available, and it is necessary to develop Bioinformatics skills to analyze high-throughput data using those tools.

 

The IPM, has developed a comprehensive four-day course covering key Bioinformatics concepts and tools required to analyze expression data.

 

The course contains the following concepts:

•           Introduction to MATLAB programming (practical)

•           Introduction to expression data and network analysis (practical)

•           Cytoscape (practical)

•           Understanding of systems biology (theory)

•           RNA-Seq analysis in Prokaryotes and Eukaryotes (practical)

•           Small RNA-Seq analysis (practical)

•           Pathway analysis by Gene Set Enrichment approach and Gene Ontology network analysis (practical)

•           Data mining in functional genomics: application of Knowledge discovery, Biosignature, modelling and prediction (theory)

•           How to prepare different datasets of protein, SNP, Prosite, neucleotide and transcription factor (practical)

•           Attribute weighting models and combination with multivariate analysis (practical)

•           Predictive models (Decision trees and association rule mining) (practical)

•           Comparative Genomics – A brief Introduction (theory)

•           Genome wide association analysis (GWAS) and SNP discovery (practical)

•           Variant selection based on amino acids changes, GO analysis, and transcriptomics changes (practical)
Target Audience: Graduate students, postdoctoral scholars, and principal investigators currently working with data from next-generation sequencing platforms, or about to embark on projects that require analysis of such data.

Computer requirements: You will need to bring your own laptop computer with wireless internet capacity. The minimum specifications are as follows: 1024x768 screen resolution, 1.5GHz CPU, 1GB RAM, and a recent version of the Windows or Mac operating systems. Most laptops purchased in the past 3-4 years likely meet these requirements. We strongly recommend that you install MATLAB & Cytoscape before the first day of class. You can download the last version of Cytoscape from http://cytoscape.org/.

Application instructionsFollow the link to apply for this course

 

The course will run from 9:00 a.m. until 5 p.m. each day. Course fees cover registration and all foods (i.e., continental breakfasts, coffee breaks, lunches, and a reception). Full payment is due on September 12, 2015. 

 

نوع مطلب :
برچسب ها : مدرسه تابستانی، بیوانفورماتیک، پژوهشگاه دانش های بنیادی، IPM، بیان ژن، بیولوژی،
لینک های مرتبط :حفاظت پرتوی کارکنان در فلوروسکپی
حفاظت پرتوی بیماران در فلوروسکپی
پرتوگیری از پولونیوم 210 موجود در سیگار
مقیاس بین المللی رویدادهای هسته ای وپرتوی(INES)
سامانه هشدار آنی پایش تشعشعات محیطی
حفاظت در برابر اشعه ویژه کارکنان در مراکز پرتو تشخیصی و پزشکی هسته ای
وضعیت تابش آنتن‌های (BTS) تلفن همراه در ایران
راهنمای نصب برچسب شماره شناسه واحد قانونی بر روی دستگاه‌های پرتوساز صنعتی
توصیه‌های حفاظتی به بیماران تحت درمان با رادیو داروی ید -131
توصیه‌های حفاظتی در آزمایش‌های فلوروسکوپی و مداخله‌ایی
حمل و نقل ایمن مواد پرتوزا
رادیوم-226 در آب های آشامیدنی
رادن در اطراف و محیط ما، شناخت و حفاظت در برابر آن
توصیه های تکنیکی ویژه پرتوشناسی تشخیصی جهت کاهش پرتوگیری بیمار
حفاظت از کودکان در برابر پرتوهای فرابنفش(ماوراء بنفش)
راهنمای نصب برچسب شماره شناسه واحد قانونی بر روی دستگاه‌های پرتو تشخیصی
نشانگرهای لیزری و خطرات ناشی از آن‌ها
پرتوگیری در سنین باروری(ویژه خانمها) 
فرهای ماکروویو و نکات ایمنی آنها
چگونگی مواجهه با مصدومین سوانح پرتویی(ویژه پزشکان)


نوع مطلب :
برچسب ها : بروشور آموزشی، انرژی اتمی ایران، مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور، مواد پرتوزا، حفاظت در برابر اشعه،
لینک های مرتبط :


( کل صفحات : 3 )    1   2   3   
پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات