The Medical Radiation Engineering tag:http://bionuclear.mihanblog.com 2018-02-19T14:14:08+01:00 mihanblog.com برگزاری دوره ها و کارگاه های حفاظت در برابر انواع پرتوها 2018-02-19T06:35:20+01:00 2018-02-19T06:35:20+01:00 tag:http://bionuclear.mihanblog.com/post/532 Amir برگزاری دوره ها و کارگاه های حفاظت در برابر انواع پرتوها شرکت تابش پرداز پگاه با استفاده از همکاری اساتید مجرب و مورد تأیید “دفتر امور حفاظت در برابر اشعه“، روش استاندارد آموزش و رعایت مقررات و ضوابط دفتر مزبور اقدام به برگزاری انواع دوره های حفاظت در برابر اشعه در سراسر کشور می نماید. این شرکت دارای مجوز شماره 180101/07/16 از واحد قانونی است. لذا تمامی گواهینامه ها با تایید دفتر امور حفاظت در برابر اشعه صادر می شود و برای دریافت انواع پروانه یا مجوز قابل ارائه به واحد قانونی است دوره ه برگزاری دوره ها و کارگاه های حفاظت در برابر انواع پرتوها

شرکت تابش پرداز پگاه با استفاده از همکاری اساتید مجرب و مورد تأیید “دفتر امور حفاظت در برابر اشعه“، روش استاندارد آموزش و رعایت مقررات و ضوابط دفتر مزبور اقدام به برگزاری انواع دوره های حفاظت در برابر اشعه در سراسر کشور می نماید. این شرکت دارای مجوز شماره 180101/07/16 از واحد قانونی است.

لذا تمامی گواهینامه ها با تایید دفتر امور حفاظت در برابر اشعه صادر می شود و برای دریافت انواع پروانه یا مجوز قابل ارائه به واحد قانونی است

class

دوره های زیر توسط این شرکت برگزار می شود*:

ردیف عنوان دوره طول دوره (ساعت) هزینه هر نفر** (تومان)
1                     مقدماتی حفاظت در برابر اشعه ویژه مراکز پرتونگاری صنعتی 50 230/000
2                     مقدماتی حفاظت در برابر اشعه ویژه مراکز صنعتی (غیر پرتونگاری) 50 230/000
3                     مقدماتی حفاظت در برابر اشعه ویژه مراکز پزشکی 50 230/000
4                     مقدماتی حفاظت در برابر اشعه ویژه مراکز تأسیسات هسته ای 60 230/000
5                     حفاظت در برابر اشعه ویژه مراکز پرتونگاری دندان 20 150/000
6                     حفاظت در برابر اشعه ویژه مراکز کار با لیزر 10 150/000
7                     حفاظت در برابر اشعه ویژه مراکز کار با پرتوهای رادیویی و مایکروویو 10 150/000
8                     بازآموزی مقدماتی حفاظت در برابر اشعه ویژه مراکز پرتونگاری صنعتی 16 100/000
9                     بازآموزی مقدماتی حفاظت در برابر اشعه ویژه مراکز صنعتی (غیر پرتونگاری) 16 100/000

*علاوه بر دوره های فوق، انواع دوره ها و کارگاه های های ویژه و تخصصی در زمینه های حفاظت در برابر پرتوها، به کارگیری منابع پرتو، اندازه گیری پرتوهای یونساز و غیر یونساز به درخواست مراکز کار با پرتو طراحی و اجرا می شود.

**هزینه دوره های گروهی، به صورت توافقی با متقاضی تعیین می شود.

محل برگزاری دوره ها

کلاس های متعلق به شرکت تابش پرداز پگاه و یا

محل تعیین شده توسط متقاضیان برگزاری دوره های گروهی است؛

]]>
استاندارد "پرتوهای غیر یونساز- حدود پرتوگیری" 2018-02-19T06:31:48+01:00 2018-02-19T06:31:48+01:00 tag:http://bionuclear.mihanblog.com/post/531 Amir استاندارد "پرتوهای غیر یونساز- حدود پرتوگیری" توسط جمعی از متخصصان کشور بازنگری  و در سازمان ملی استاندارد تصویب شده است. متن مصوب و کامل ویرایش دوم این استاندارد با شماره 8567 هم اکنون از سایت سازمان ملی استاندارد در دسترس است. این استاندارد را می‏توانید از آدرس زیر دانلود کنید.http://isiri.org/portal/file/?432557/8567.pdf   استاندارد "پرتوهای غیر یونساز- حدود پرتوگیری" توسط جمعی از متخصصان کشور بازنگری  و در سازمان ملی استاندارد تصویب شده است. متن مصوب و کامل ویرایش دوم این استاندارد با شماره 8567 هم اکنون از سایت سازمان ملی استاندارد در دسترس است. این استاندارد را می‏توانید از آدرس زیر دانلود کنید.
http://isiri.org/portal/file/?432557/8567.pdf

 

]]>
سی و چهارمین کنگره رادیولوژی ایران 2018-02-19T04:01:58+01:00 2018-02-19T04:01:58+01:00 tag:http://bionuclear.mihanblog.com/post/530 Amir Abstract Submission Open : September 26th, 2017 (Mehr 7th, 1396)  Abstract and Poster Submission Deadline : January  20th, 2018 (Day 30th, 1396)


Abstract Submission Open : September 26th, 2017 (Mehr 7th, 1396)
 Abstract and Poster Submission Deadline : January  20th, 2018 (Day 30th, 1396)
]]>
سونوگرافی سه بعدی 2018-02-19T03:55:50+01:00 2018-02-19T03:55:50+01:00 tag:http://bionuclear.mihanblog.com/post/529 Amir سونوگرافی را می توان پروسه ای معرفی کرد که طی ان تصاویری از بافت های مختلف و همچنین ارگان ها و اندام های داخلی بدن فرد به وسیله امواج صوتی فراهم می اورد . لازم به ذکر است که تصاویر حاصل بعد از فرایند شکل گیری و تکامل به دستگاه مربوطه ارسال شده و در نهایت با پردازشی که بر روی ان از طریق دستگاه انجام می شود ، تصویر مورد نظر قابل مشاهده می شود . آزمون پایه ای و اساسی پیش از زایمان : سونوگرافی سه بعدی سیستم اولتراسوند سه بعدی که با استفاده از امواج فراصوتی و نرم افزار تصویری، تصاویر سونوگرافی را می توان پروسه ای معرفی کرد که طی ان تصاویری از بافت های مختلف و همچنین ارگان ها و اندام های داخلی بدن فرد به وسیله امواج صوتی فراهم می اورد . لازم به ذکر است که تصاویر حاصل بعد از فرایند شکل گیری و تکامل به دستگاه مربوطه ارسال شده و در نهایت با پردازشی که بر روی ان از طریق دستگاه انجام می شود ، تصویر مورد نظر قابل مشاهده می شود .


آزمون پایه ای و اساسی پیش از زایمان : سونوگرافی سه بعدی

سیستم اولتراسوند سه بعدی که با استفاده از امواج فراصوتی و نرم افزار تصویری، تصاویر کاملاًواضح و روشن از جنین تهیه می نماید، می تواند در کنار تصاویر دو بعدی درهر مقطع زمانی از حاملگی، مورد استفاده قرار گیرد.

زمانیکه مشکلی در ارتباط با جنین توسط سیستم اولتراسوند دوبعدی تشخیص داده می شود و پزشک نیاز به تعیین و تشخیص اختلال دارد، تصاویر واضح و با جزئیات اولتراسوند سه بعدی در این باب بسیار ارزشمند می باشد. این تصاویر درهنگام رویت ابنورمالیهای مغز، ضایعه مادرزادی ستون فقرات و cleft tips / palates کام شکافته یا زبان شکافته، بسیار سودمند و ارزشمند می باشد.

تصاویر، به والدین منتظر کمک می کند تا متوجه ابنورمالیها گردند و بتوانند انتخاب درستی برای فرزندشان داشته باشند ؛اما بهرحال این تکنولوژی به تازگی مسیر رشد و پیشرفت خود را آغاز کرده است .

سیستم سه بعدی مشابه سیتم اولتراسوند دو بعدی، بدون درد و غیر تهاجمی است.امواج فراصوت ( که توسط انسان قابل شنیدن نیستند ) از بدن جنین انعکاس می یابد و تصویر حاصله یا سونوگرام حاصله از بدن بر صفحه مونیتور نمایش داده می شود.

bmecenter.00097

bmecenter.00097

برای انجام آزمون لازم است که پزشک مقداری ژل یا روغن در قسمتی از شکم که مورد تابش امواج فراصوتی قرار می گیرد، بمالند و آنگاه Transducer یا مبدل انرژی در آن قسمت قرار گرفته و جابجا می شود. ترانسدیوسر امواج فراصوتی را به شکم و رحم و جنین موجود در آن هدایت می کند. سیستم سونوگرافی سه بعدی هیچگونه تابش یا اشعه x را شامل نمی گردد و برای مادر و فرزند بی خطر می باشد. سونوگرافی سه بعدی توسط پزشک متخصص مامایی و در بیمارستانهای تخصصی انجام می گیرد.

در این سونوگرافی می‌توان تمام ارگان‌های جنین از سر تا نوک انگشت‌ها را دید و به صورت دقیق قابل بررسی است. در مورد بی‌ضرر بودن یا ضرر داشتن سونوگرافی سه بعدی هنوز چیزی ثابت نشده است ولی به خانم‌های باردار توصیه می‌شود از انجام سونوگرافی سه بعدی به دلخواه خود خودداری کنند. در بین مادران دیده می‌شود که دوست دارند سونوگرافی سه بعدی را انجام دهند ولی باید حتما با تجویز پزشک باشد. سونوگرافی سه بعدی برای بررسی مشکلات آناتومیک است.

این سونوگرافی به منظور بررسی ناهنجاری‌ها از حدود هفته ۱۸ تا ۲۲ انجام می‌شود. والدین دوست دارند تمام جزئیات را در مورد شکل جنین بدانند. این سونوگرافی بهتر است حدود هفته ۳۰ تا ۳۵ انجام شود چون در هفته‌های آخر به دلیل اینکه سایز بچه تغییر می‌کند و بزرگ‌تر می‌شود و سایز سرش تغییر می‌کند، جنین به خوبی نشان داده نمی‌شود.

اگر جنین اختلالات آناتومیک داشته باشد، در سونوگرافی سه بعدی نشان داده می‌شود. یعنی اختلال چه در اندام درونی و چه در اندام بیرونی مشخص می‌شود. برای مشخص کردن بیماری ژنتیک از سونوگرافی NT استفاده می‌کنند. در هفته ۱۱ تا ۱۴ این سونوگرافی صورت می‌گیرد. در این سونوگرافی ضخامت پشت گردن جنین اندازه گرفته می‌شود، اگر ضخامت زیاد باشد نشان می‌دهد ناهنجاری کروموزومی دارد.

سونوگرافی‌های لازم در بارداری

معمولا تصور رایج این است که سونوگرافی وقتی لازم می‌شود که مشکلی پیش آید یا بارداری رخ دهد، اما برای این‌که بتوان بارداری بی خطر و سالمی را سپری کرد، سونوگرافی‌هایی پیش و در طول دوران بارداری پشنهاد می‌شود. البته گاهی برای مادر و جنین شرایطی به وجود می‌آید که نوع سونوگرافی تغییر می‌کند.

هر خانمی پیش از اقدام به بارداری، باید یک سونوگرافی از رحم و تخمدان ها داشته باشد تا از وضع سیستم باروری خود مطلع شود. این سونوگرافی به پزشک درباره سالم بودن رحم (از نظر ناهنجاری ها)، وجود فیبروم ها یا پولیپ، کیست های تخمدانی و بسیاری از مشکلات رحمی کمک می کند.

 

همچنین با این عمل می توان زمان تخمک گذاری را هم مشخص کرد، بخصوص در زنانی که دوره های عادت ماهانه نامنظم دارند یا دچار ناباروری هستند. تعداد فولیکول، اندازه آن و زمان دقیق تخمک گذاری در روزهای ۱۲ تا ۱۶ سیکل قاعدگی بررسی می شود.

چند سونوگرافی؟

اگر یک زن باردار، دوره حاملگی بدون مشکلی را سپری کند، لازم است تا پایان این دوره چهار سونوگرافی در دست داشته باشد.

 

سونوگرافی اول: در سونوگرافی اول حتما باید قلب جنین را رویت کنیم. با سونوگرافی ترانس واژینال می توان در هفته چهار و نیم بعد از اولین روز آخرین قاعدگی قلب جنین را پیدا کنیم، ولی با سونوگرافی که از سطح شکم انجام می شود حول و حوش هفته پنج و نیم و حداکثر تا هفته هفت بارداری می توان قلب جنین را دید. سونوگرافی ترانس واژینال طول دهانه رحم را نیز مشخص می کند و علاوه بر قلب جنین، سالم بودن جنین را هم گزارش می کند. پس توصیه می شود، همه مادران باردار در هفته پنجم بارداری (بعد از اولین روز آخرین قاعدگی) سونوگرافی داشته باشند.

سونوگرافی ترانس واژینال از فاصله نزدیک تری به قلب و رشد جنین نگاه می کند و نسبت به سونوگرافی شکمی در اولویت است، اما یک سونوگرافیست حرفه ای از روی شکم هم می تواند وضع جنین را گزارش دهد.

 

سونوگرافی دوم: خوشبختانه در سونوگرافی پیشرفته امروزی، برخی از آنومالی ها را تشخیص می دهیم، مثلا ضخامت پشت گردن اندازه گرفته می شود که اصطلاحا به آن سونوگرافی ان.تی می گوییم (هفته ۱۲ تا ۱۵ بارداری). معیار ها و استانداردهایی وجود دارد که بر اساس آن می توان حدس زد که اختلال کروموزومی مانند نشانگان داون وجود دارد. البته این قطعی نیست و مراحل دیگری برای اثبات این ناهنجاری لازم است. ظهور و تکامل استخوان بینی جنین نیز در این مرحله است. سونوگرافی دوم بهتر است در هفته ۱۲ تا ۱۵ بارداری انجام شود.

تا ۲۰ هفتگی، وزن جنین اهمیتی ندارد، چون تا این هفته، وزن چندانی نمی گیرد. ولی بعد از سه ماهه دوم و در پی سه ماهه سوم، بخصوص نیمه دوم سه ماهه سوم زمان وزن گیری جنین است.
سونوگرافی سوم: زنان بارداری که به سونوگرافی دسترسی دارند و پیگیر هم هستند، بهتر است بعد از هفته ۱۶ یک سونوگرافی برای تشخیص ناهنجاری های جنین انجام دهند. چون رویت اندام های کوچک جنین در این زمان بهتر میسر است. در هفته های ۱۶ تا ۱۹ بارداری جنسیت، دست و پا، تعداد انگشتان، صورت، وضع لب ها، گوش، چشم، دیافراگم، ستون فقرات، کلیه ها، مثانه و معده پر از مایع و چهار حفره ای بودن قلب جنین بررسی می شود.
bmecenter.00098

bmecenter.00098

اگر خانواده ای یک کودک با ناهنجاری قلبی یا سایر ناهنجاری ها را دارند، باید این موضوع را به پزشک رادیولوژیست اطلاع دهند تا مادر به یک سونوگرافیست اکولوژیست مربوط به قلب ارجاع داده شود تا به شکل خیلی دقیق تری جنین بررسی شود. جنسیت جنین بستگی به موقعیت قرارگیری جنین در رحم دارد. اگر وضع قرارگیری مناسب باشد، می توان به راحتی جنسیت را مشخص کرد.

 

سونوگرافی چهارم: تا ۲۰ هفتگی، وزن جنین اهمیتی ندارد، چون تا این هفته، وزن چندانی نمی گیرد. ولی بعد از سه ماهه دوم و در پی سه ماهه سوم، بخصوص نیمه دوم سه ماهه سوم زمان وزن گیری جنین است. سونوگرافی ۲۸ هفته پایه، برای وزن جنین وجود دارد که از روی منحنی های استاندارد وزن ایده آل (با توجه به هفته) اندازه گیری می شود. دور سر، طول استخوان ران، بای پاریتال و دور شکم اندازه گرفته شده، روی منحنی قرار می گیرد و وزن جنین تخمین زده می شود.

 

سونوگرافی داپلر، چه وقت؟

بعضی اوقات بخصوص بعد از هفته سی ام بارداری، مطابقتی بین سونوگرافی و سن جنین از روی اولین روز آخرین قاعدگی دیده نمی شود و بیش از دو هفته تفاوت وجود دارد. در نتیجه این احتمال پیش می آید که رشد جنین کافی نیست. اینجاست که سونوگرافی باید خون رسانی به جنین را بسنجد و از نوع دیگری از سونوگرافی با نام کالر داپلر استفاده می شود.

مقاومت جریان خون، حجم جریان خون جفت، مقاومت جریان مغز جنین، اندازه گیری و با معیارهای به دست آمده، نتیجه گرفته می شود که خون رسانی کافی است یا خیر؟ این سونوگرافی بعد از ۲۸ هفتگی ارزش دارد و زودتر از این نباید انجام شود.

سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی

این نوع از سونوگرافی امروزه بسیار رایج شده است. هزینه زیادی دارد و سازمان های بیمه گر هم هزینه آن را پرداخت نمی کنند. سونوگرافی سه بعدی، سونوگرافی سیاه و سفید در مقاطع متوالی است که دستگاه مقاطع را پشت سر هم می چیند و تصویری ارائه می دهد که علاوه بر طول و عرض،عمق هم دارد. اسکن اندام می تواند به شکل دستی و از سوی سونوگرافیست یا با دستگاه های جدیدتر، توسط پروپ دستگاه صورت گیرد و تصویر سه بعدی ارائه دهد.

در سونوگرافی چهار بعدی، بعد زمان به آن اضافه می شود. سرعت سه بعدی بالا می رود و قطعات تصویر سریع روی هم قرار می گیرند و حرکات جنین مثل باز و بسته کردن دهان و حرکت دادن دست ها و پاها کاملا دیده می شود.

سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی برای همه لازم نیست. معمولا برای دیدن بافت نرم استفاده می شود تا سطح بدن وشکل بدن جنین دیده شود. این کار برای خانواده ها جذابیت دارد و بیشتر خود درخواست چنین سونوگرافی را می دهند.

این سونوگرافی ها ضرری برای جنین ندارد. قبلا معتقد بودند فرستادن امواج بیشتر باعث گرم شدن مایع اطراف جنین می شود. ولی پزشک رادیولوژیست پروپ را زیاد روی اندام خاص نگه نمی دارد. پس تئوری گرم شدن مایع هم منتفی می شود.

 

بیوفیزیکال تست برای همه لازم نیست

گاهی مادر اطلاعی درباره اولین روز آخرین قاعدگی یا سونوگرافی از اوایل بارداری در دسترس ندارد یا آبریزش داشته و احتمال می رود خطری جنین را تهدید کند، یا احتمال زایمان زودرس یا زایمان طول کشیده وجود دارد.

برای پایش دقیق جنین بررسی بیوفیزیکال پروفایل انجام می دهیم و پنج مورد در این سونوگرافی اندازه گرفته می شود و با استانداردهایی که داریم مطابقت داده شده و به آن امتیاز می دهیم.

پزشک متخصص زنان تصمیم نهایی را می گیرد که آیا جنین تحت فشار است و زایمان باید سریع تر صورت گیرد یا ادامه بارداری خطری برای جنین ندارد.

بیوفیزیکال پروفایل ممکن است در سه روز متوالی انجام شود تا مقایسه ای با روزهای قبل شود.

چه تفاوتی بین سونوگرافی ۲D، ۳D و ۴D است؟

شاید تا به حال از خودتان پرسیده باشید انواع سونوگرافی چیست و کدام بهتر است . در این پست از مجله اینترنتی قمر قصد داریم انواع مختلف سونوگرافی ۲ بعدی سه بعدی و سنوگرافی ۴بعدی را توضیح دهیم .

سونوگرافی ۲D  (دو بعدی )استاندارد، سونوگرافی سیاه و سفید است  که  پزشک در بررسی آناتومی کودکان به  عنوان بخشی از مراقبت های دوران بارداری انجام می دهد. تصویر و جزئیات جنین برای افراد غیر متخصص در سونوگرافی دو بعدی چندان قابل تشخیص نیست اما پزشکان و افراد آموزش دیده می توانند با همین سونوگرافی معمولی هم تشخیص لازم را بدهند.تصویر زیر یک سنوگرافی ۲بعدی معمولی را نشان می دهد.


bmecenter.00099

اولترا سوند ۳D   (سونوگرافی سه بعدی ) تصویری سه بعدی از جنین نشان می دهد . در سونوگرافی سه بعدی می توانید تصویری واقعی تر از چهره کودک خودتان را ببینید .


سنوگرافی چهار بعدی : در سونوگرافی  چهار بعدی   ۴d   به تصاویر سه بعدی حرکت نیز افزوده می شود یعنی می توانید در طول عمل سونوگرافی فیلم زنده ی حرکت کودک در شکم مادر را مشاهد کنید .تصویر زیر یک سونوگرافی ۴ بعدی را نشان می دهد .

bmecenter.00101

bmecenter.00101

معایب ومزایای انجام سونو گرافی سه بعدی و چهار بعدی

در گذشته در تشخیص ناهنجاری جنینی به روش آمینوسنتز (کشیدن آب دور جنین) امکان سقط جنین وجود داشت؛ اما امروزه به کمک دو روش سونوگرافی دو بعدی و سه بعدی بدون بروز هیچ یک از این عوارض، موفقیت تشخیص نیز به بیش از ‌٩٩ درصد رسیده استتصمیم‌گیری بهتر در خصوص ختم یا ادامه بارداری و بررسی نتایج اعمال جراحی داخل رحمی، از دیگر کاربردهای سونوگرافی سه بعدی استدر حال حاضر با استفاده از سونوگرافی سه بعدی امکان تشخیص به موقع ناهنجاری‌های جنینی و انواع بیماری‌ها از جمله سرطان زنان فراهم شده استآنچه بیش از نوع سونوگرافی و دستگاههای آن اهمیت دارد کارایی و تخصص فردی است که سونوگرافی را انجام می دهد.
مزایای سونوگرافی‌های سه و چهاربعدی:
این روش‌ها مزایای گوناگونی دارند که برخی از مهم‌ترین آن‌ها به‌شرح زیر است:
۱- امکان چرخش موضوع تصویربرداری روی مونیتور و بررسی دقیق توپوگرافیک: به‌عنوان مثال در موارد وجود مقادیر قابل توجه مایع آزاد در شکم، نما و سطح ضایعات ساب‌کپسولر احشایی یا شکل روده‌ها و تغییرات دیامتر آن‌ها قابل بررسی و مشاهده است (مثل نمایی که با لاپاروسکوپی به‌دست می‌آید)
۲- امکان بررسی آرتریوگرافیک ضایعات عروقی از جهات مختلف و بررسی گستره‌ی ضایعات فوق
۳- تعیین حجم دقیق احشای توپر شکمی و لگنی که شکل هندسی منظمی ندارند: مثل بررسی پروستات برای کنترل پاسخ به درمان طبی، بررسی حجم آندومتر در ivf، بررسی حجم تومورها طی مراحل درمانی، یا بررسی کلیه‌ی پیوندی
۴- کاهش زمان تصویربرداری در مواردی که ساختار ضایعه پیچیده است: مثلاً در بررسی آنومالی‌های رحمی با ایجاد تصویر کرونال
۵- امکان استفاده از نظر مشورتی سایر همکاران: چون اطلاعات کامل تصویری در دستگاه ذخیره شده است (همانند ct اسپیرال) می‌توان این اطلاعات را در زمان دیگری از جهت‌ها و با برش‌های مختلف مورد بررسی قرار داد (مستقیم یا از طریق اینترنت)
۶- امکان ثبت اطلاعات کامل ضایعه و بررسی رتروسپکتیو پس از مشخص شدن تشخیص
۷- کمک تشخیصی در مواردی که تصویر پاتولوژی‌های مختلف در نمای دوبعدی قابل افتراق نباشد مثل مواردی از هیدروسالپنکس و کیست تخمدانتوجه : ضرورت انجام سونو گرافی های سه بعدی و چهار بعدی تنها بر اساس تشخیص و صلاحدید پزشک متخصص زنان است و نه نظر شخصی خانمها. با وجودی که درنود درصد از موارد تشخیص عوارض در جنین، سونوگرافی دوبعدی می تواند پاسخگو باشد اما سونوگرافی سه بعدی بیش از حد نیاز درجامعه پزشکی اشاعه شده به صورت که به شکل اپیدمی در آمده استدر سونوگرافی سه بعدی شکاف کام دقیق‌تر نشان داده می‌شود و برای رفع این مشکل (که البته مورد مهمی نیست) جراحی داخل رحمی انجام نمی‌شود؛ چرا که جراحی داخل رحمی فقط برای بیماری‌هایی که تهدید کننده حیات جنین است که آن هم با سونوگرافی معمولی قابل تشخیص است، انجام می‌گیرد و این نوع جراحی هزینه بالایی را در بر دارد. توصیه می‌شود مادران باردار بی‌جهت سونوگرافی سه بعدی را انجام ندهند و اگر مساله کم اهمیتی مثل شکاف کام در سونوگرافی سه بعدی تشخیص داده شد، نگرانی و آشفتگی فکری پیدا نکنند؛ چرا که این مشکل بعد از تولد کودک با جراحی بسیار ساده‌ای برطرف خواهد شدهر خانم بارداری به ۳بار سونوگرافی معمولی نیاز دارد یکی در ۳ماهه اول که حاملگی واقعی تشخیص داده شود تا حاملگی خارج از رحم اتفاق نیفتاده باشد ، سه ماه دوم برای تشخیص ناهنجاری ها و در صورت لزوم ختم حاملگی و در ۳ماهه سوم برای تشخیص عوارضی که در حاملگی ایجاد می شود مثل عدم رشد جنین و اقدام در جهت رفع آن .

خطر سونوگرافی های سه و چهار بعدی در کمین جنین
:

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فارس نما و به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، استاد بخش رادیولوژی این دانشگاه در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: دستگاه های سونوگرافی سه و چهار بعدی علاوه بر ایجاد تصاویر سه بعدی خطراتی برای جنین را ایجاد می کند.

وی بیان کرد: دستگاههای سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی برای گرفتن تصویر مناسب حداکثر انرژی “آلتراسوند” را به داخل بدن می فرستند و چنانچه”prob” این دستگاه به میزان کافی بر روی شکم مادر باردار نگه داشته شود همانند میکروویو عمل کرده و از نظر تئوری حتی می تواند مایع آمنیوتیک (کیسه آب اطراف جنین) را به جوش بیاورد و بافتهای بدن وی را دچار آسیب کند.
دکتر محمد مهدی آرسته افزود: بر اساس موارد گزارش شده جنین هایی که به هر دلیلی بعد از انجام سونوگرافی های سه یا چهار بعدی رنگی، سقط شده اند در زیر پوستشان حبابهای هوا مشاهده شده و تاولهای پوستی داشته اند.
وی هشدار داد: در مطالعات مختلف ثابت شده به دلیل انرژی بسیار بالا امکان بروز آسیب جدی به حلزون شنوایی جنین نیز وجود دارد.
استاد بخش رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی خاطر نشان کرد: در حال حاضر به دلیل عدم آگاهی نسبت به خطرات جدی این نوع سونوگرافی ها، مادران اغلب برای تعیین جنسیت جنین یا تهیه عکس سه بعدی جهت استفاده در آلبوم وی، اقدام به انجام این سونوگرافی ها می کنند که هیچگونه کاربرد علمی ندارد.
دکتر آرسته ضرورت استفاده از این نوع سونوگرافی ها را در مواردی بسیار محدود مانند تشخیص لب شکری یا بیماری های استخوانی جنین ذکر کرد و گفت: در همه موارد در مرحله اول سونوگرافی معمولی انجام می شود و تنها به تشخیص پزشک متخصص سونوگرافی سه یا چهار بعدی تجویز می گردد.
این استاد بخش رادیولوژی افزود: به دلیل آموزشهای ارائه شده در اروپا و آمریکا مادران باردار حاضر به انجام سونوگرافی های حتی معمولی هم نیستند. در کشور انگلستان حداکثر یک بار و برای تعیین تاریخ زایمان سونوگرافی انجام می شود و در کشوری مثل آمریکا حتی این یکبار هم از طرف مادران تقاضا نمی شود.
وی گفت: این در حالیست که در ایران در طول دوره بارداری چندین مورد سونوگرافی انجام می شود که اغلب به اصرار بیمار و برای تعیین جنسیت جنین می باشد و هیچ ضرورتی برای انجام آنها وجود ندارد.
دکتر آرسته با تاکید بر لزوم آگاه سازی مادران بر تبعات جبران ناپذیر سونوگرافی های غیر ضروری بیان داشت: باید فرهنگ سازیهای لازم در این زمینه صورت گیرد و مادران آگاهی یابند که در استفاده از این وسیله برای تعیین جنسیت جنین در مواردی اشتباه صورت می گیرد و بر اساس آن سلامت جنین به طور جدی به خطر می افتد.
وی با اشاره به این که حدود سه سال است که سونوگرافی های سه و چهاربعدی به ایران آمده گفت: این وسیله در مراحل اولیه بررسی علمی قرار دارد که کاربرد علمی آن در بسیاری موارد ثابت نشده و ممکن است اثرات مخرب آن در سالهای آینده مشخص شود، بنابراین باید از استفاده از آن بدون نظر متخصص خودداری کرد.
معاون مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با اشاره به این که اغلب سونوگرافی های سه و چهار بعدی به منظور تعیین جنسیت جنین یا تهیه تصویر وی با اصرار مادر صورت می گیرد.
همشهری: وزارت بهداشت و درمان درخصوص انجام سونوگرافی‌های سه بعدی و چهاربعدی به‌دلیل عدم‌شناخت عوارض آنها و ایجاد خطر برای جنین، هشدار داد.دکتر نسرین چنگیزی، رئیس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت و در مان گفت: متأسفانه امروز بسیاری از سونوگرافی‌های انجام شده در دوران بارداری در ایران، غیرضروری و تنها به قصد تشخیص جنسیت است نه تشخیص ناهنجاری‌های مادرزادی و انجام سونوگرافی‌های بی‌مورد تنها بیمار را متحمل هزینه‌های بالا نموده و برای جنین نیز عوارض نامطلوبی درپی دارد.وی افزود: متأسفانه امروزه اغلب زنان باردار، سونوگرافی را به قصد تعیین جنسیت جنین انجام می‌دهند. درصورتی که در انجام سونوگرافی باید تعیین ناهنجاری‌های مادرزادی در اولویت قرار گیرد.از آنجا که جنین در این زمان در حال رشدتکاملی است، ناهنجاری‌ها بهتر شناسایی می‌شوند. همچنین درصورت تشخیص ناهنجاری که بنا به قانون منجر به عسروحرج والدین شود، سقط جنین باید قبل از ماه چهارم بارداری انجام پذیرد.وی انجام سونوگرافی را به زنان بارداری که در اعضای خانواده یا خویشاوندان آنها سابقه ابتلا به بیماری‌های مادرزادی وجود دارد، توصیه و تصریح کرد: در سایرین نیز اگر قصد انجام سونوگرافی تعیین جنسیت جنین است، آن را در هفته ۱۴ تا ۱۶ بارداری انجام دهد تا درصورت مشاهده ناهنجاری مادرزادی احتمالی امکان توقف بارداری وجود داشته باشد.مهم‌ترین موارد استفاده از سونوگرافی شامل مطالعه سن جنین، بررسی حالت طبیعی جنین، اندازه گیری استخوان‌ها، بررسی قلب، فرم سر، حرکات تنفسی، مقدار مایع آمنیوتیک، تشخیص برخی مالفورماسیون‌ها و در نهایت تعیین جنسیت است و تمام این بررسی‌ها باید در عرض ۳۰ دقیقه باشد و از انجام سونوگرافی‌های غیرضروری باید جدا پرهیز کرد چون با اندازه گیری ارتفاع رحم که یک روش غربالگری قابل اعتماد مؤثر و کارا جهت ارزیابی رشد جنین و تخمین سن حاملگی است در مقایسه با روشی سونوگرافی روشی بهتر و بی‌ضرر است و سونوگرافی تنها در حاملگی‌های پرمخاطره و به تشخیص پزشک باید انجام شود.

دکتر حمید بهنیا، مدیر گروه زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز گفت: یکی از مشکلات کنونی در زمینه سونوگرافی و مامایی زایمان در کشور تقابل بین ۲ گروه متخصصان رادیولوژی و متخصصان زنان و زایمان است که بجای مشخص کردن ایرادات موجود در سونوگرافی‌ها سعی در ایجاد مانع تراشی برای یکدیگر می‌کنند.

وی اظهار داشت: هم اکنون بسیاری از آزمایش‌هایی که ضرورتی به انجام آن وجود ندارد، تجویز می‌شود و بالعکس آن انجام برخی آزمایش‌های ضروری برای بیماران تجویز نمی‌شود.

براساس این گزار ش، محمد مهدی آراسته، متخصص رادیولوژی در این خصوص به مهر گفت: دستگاه‌های سونوگرافی سه بعدی و چهاربعدی برای گرفتن تصویر مناسب حداکثر انرژی «آلتراسوند» را به داخل بدن می‌فرستند و چنانچه «prob» این دستگاه به میزان کافی روی شکم مادر باردار نگه داشته شود همانند مایکروویو عمل کرده و از نظر تئوری حتی می‌تواند مایع آمنیوتیک (کیسه آب اطراف جنین) را به جوش بیاورد و بافت‌های بدن جنین را دچار آسیب کند.

وی افزود: براساس موارد گزارش شده جنین‌هایی که به هر دلیلی بعد از انجام سونوگرافی‌های سه یا چهار بعدی رنگی سقط شده‌اند زیرپوستشان حباب‌های هوا مشاهده شده و تاول‌های پوستی نیز داشته‌اند.

این استاد دانشگاه هشدار داد: در مطالعات مختلف ثابت شده به‌دلیل انرژی بسیار بالا امکان بروز آسیب جدی بر حلزون شنوایی جنین نیز وجود دارد.

آراسته متذکر شد: در حال حاضر به‌دلیل ‌آگاهی نداشتن نسبت به خطرات جدی این نوع سونوگرافی‌ها، مادران اغلب برای تعیین جنسیت جنین یا تهیه عکس سه بعدی برای استفاده در آلبوم نوزاد اقدام به انجام این سونوگرافی‌ها می‌کنند که هیچ کاربرد علمی ندارد.

استاد بخش رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ضرورت استفاده از این نوع سونوگرافی‌ها را در مواردی بسیار محدود مانند تشخیص لب شکری یا بیماری‌های استخوانی جنین ذکر کرد و افزود: در همه موارد در مرحله اول سونوگرافی‌های معمولی انجام و تنها با تشخیص پزشک متخصص، سونوگرافی‌های سه یا چهار بعدی تجویز می‌شود.

آراسته عنوان کرد: به‌دلیل آموزش‌های ارائه شده در اروپا و آمریکا مادران باردار حاضر به انجام سونوگرافی‌هایی حتی معمولی نیز نیستند، در کشور انگلستان حداکثر یک بار برای تعیین تاریخ زایمان سونوگرافی انجام می‌شود و در کشوری مثل آمریکا حتی این یکبار نیز از طرف مادران تقاضا نمی‌شود.

وی اضافه کرد: این در حالی است که در ایران در طول دوران بارداری چندین مورد سونوگرافی انجام می‌شود که اغلب به اصرار بیمار و برای تعیین جنسیت جنین است و هیچ ضرورتی برای انجام آن وجود ندارد.

این استاد دانشگاه ضمن تاکید بر لزوم آگاه‌سازی‌ مادران بر تبعات جبران‌ناپذیر سونوگرافی‌های غیرضروری افزود: باید فرهنگ‌سازی‌های لازم در این زمینه صورت گیرد و مادران آگاهی یابند که در استفاده از این وسیله برای تعیین جنسیت جنین در مواردی اشتباه صورت می‌گیرد و براساس آن سلامت جنین به‌طور جدی به خطر می‌افتد.

آراسته با اشاره به اینکه سونوگرافی‌های سه یا چهار بعدی حدود ۳ سال است که وارد ایران شده، افزود: این وسیله در مراحل اولیه بررسی علمی قرار دارد که کاربرد علمی آن در بسیاری از موارد ثابت نشده و ممکن است که اثرات مخربش در سال‌های آینده مشخص شود.

دارو عامل ۲ درصد از ناهنجاری‌های بارداری

از مسائل مهم دوران بارداری، ناهنجاری‌های دوران بارداری است که با انجام سونوگرافی قابل تشخیص است.

امروزه ۲ درصد از موارد ناهنجاری‌های بارداری، ناشی از دارو یا محیط شیمیایی است. یکسری از داروها مثل داروهای ضدتشنج، ضدانعقاد، شیمی درمانی، تتراسایکلین، آندروژن، تالیدومید، لیتیوم، الکل و… به‌عنوان تراتوژن قطعی شناخته شده‌اند و داروهایی که اثرات سوء آن قطعی نیست و منجر به ختم حاملگی نمی‌شوند که شامل بیشتر داروها می‌شود و دسته سوم که فاقد تراتوژن هستند عبارتند از: مسکن‌ها (استامینوفن)، آنتی بیوتیک‌ها
(پنی سیلین‌ها و سفالوسپورین‌ها)، داروهای ضدتهوع (پرومتازین)‌ها.

لذا متخصصان معتقدند، انجام سونوگرافی کمک شایانی به تشخیص برخی ناهنجاری‌ها و وضعیت بافت شناسی در جنین می‌کند و به همین دلیل نباید انجام آن را برای خانم‌های باردار ممنوع اعلام کرد.

اما با توجه به اینکه برخی از خانم‌ها به واسطه اطمینان خاطر خودشان از وضعیت جنین یا اطلاع از جنسیت آن چندین بار در طول دوران بارداری تحت امواج سونوگرافی قرار می‌گیرند، می‌تواند مضر باشد.

با توجه به اینکه امواج سونوگرافی می‌تواند موجب اختلال در روند رشد سلول‌های مغز شود جبران آن بسیار دشوار و تا حدی غیرممکن است، بنابراین قرار گرفتن در معرض امواج سونوگرافی به‌مدت ۳۰ دقیقه یا بیشتر نیز می‌تواند مشکلات قابل ملاحظه‌ای را هر چند در مقیاس کوچک برای جنین ایجاد کند.

به همین دلیل به مادران باردار توصیه می‌شود تا زمانی که پزشک متخصص لازم ندانسته از وی نخواهند که برایشان سونوگرافی تجویز کند.

بارعایت این نکات می توان از خطرات احتمالی سونوگرافی سه بعدی کاست:


– انجام توسط رادیولوژیست مجرب و آموزش دیده

– تنظیمات دستگاه بر اساس برنامه تعیین شده –

انجام سونوگرافی سه بعدی در کمتر از ۳۰ دقیقه –

انجام سونوگرافی سه بعدی برای حداکثر یک بار در ماه –

اطمینان از پذیرش مراقبت های حین بارداری توسط مادر بهترین زمان انجام سونوگرافی سه بعدی در ۲۴-۳۲ هفته بارداری و به طور ایده آل در ۲۶-۳۰ هفتگی می باشد.

در برخی مراکز برای ایجاد تصاویر بهتر توصیه می شود مراجعه بیماران بین هفته ۲۶ و ۲۸ باشد.

بعد از ۳۲ هفته بارداری به علت امکان قرارگیری جنین در لگن انجام سونوگرافی سه بعدی دشوار است.

گرچه در کتابهای پزشکی زمان تعیین جنسیت جنین حتی از ۱۲ هفتگی نیز ذکر شده است اما موفقیت در تعیین جنسیت جنین در ۱۵ هفتگی حدود ۵۰% و در ۱۶ هفتگی تا ۹۹% است.

برخلاف سونوگرافی های معمولی ، نیازی به پرکردن مثانه قبل از انجام سونوگرافی سه بعدی وجود ندارد.


برخی مراکز برای ایجاد تصاویر بهتر از جنین توصیه می کنند که در یکی دو هفته قبل از مراجعه جهت انجام سونوگرافی سه بعدی مادر روزی ۱ لیتر آب مصرف نماید.هدف از این روش تولید حجم مناسبی از مایع آمینوتیک در اطراف جنین و بهتر شدن کیفیت تصاویر است.

نوشیدن مقادیر زیاد مایع بلافاصله قبل از سونوگرافی سه بعدی کمکی به بهبود کیفیت تصاویر نمی کند.

ممکن است سونوگرافی سه بعدی در آینده نزدیک جزیی از مراقبت های معمول دوران بارداری باشد و اکنون نیز توسط بسیاری از پزشکان توصیه می گردد.

یکی از کاربردهای کنونی سونوگرافی سه بعدی در بررسی ناهنجاری های قلبی جنین است.

سونوگرافی سه بعدی ممکن است در آینده نزدیک برای بررسی بیماری های عصبی و رفتاری یا تشخیص فلج مغزی بکار گرفته شود.


برگرفته از سایت شرکت بی ام ای       http://bmecenter.info

]]>
آشنایی با دستگاه رادیوتراپی 2018-02-19T03:52:32+01:00 2018-02-19T03:52:32+01:00 tag:http://bionuclear.mihanblog.com/post/527 Amir دستگاه رادیوتراپی یا پرتودرمانی دستگاهی است که به منظور درمان برخی از سرطان ها به کار می رود. برای آشنایی با دستگاه رادیوتراپی ابتدا مقداری در مورد فیزیک و نحوه عملکرد آن توضیح می دهیم. دستگاه رادیوتراپی رادیوتراپی یا رادیاسیون انکولوژی استفاده از پرتوهای یونیزان (این پرتو ها با عبور از ماده یونیزاسیون کرده و در ماده تولید یون های مثبت و منفی میکند) به عنوان عاملی برای درمان سرطان و کنترل یا کشتن سلول های بدخیم است. رادیوتراپی می تواند بعضی از سرطان هایی که محدود به قسمتی از بدن دستگاه رادیوتراپی یا پرتودرمانی دستگاهی است که به منظور درمان برخی از سرطان ها به کار می رود. برای آشنایی با دستگاه رادیوتراپی ابتدا مقداری در مورد فیزیک و نحوه عملکرد آن توضیح می دهیم.

www.BMEcenter.ir (1)

دستگاه رادیوتراپی

رادیوتراپی یا رادیاسیون انکولوژی استفاده از پرتوهای یونیزان (این پرتو ها با عبور از ماده یونیزاسیون کرده و در ماده تولید یون های مثبت و منفی میکند) به عنوان عاملی برای درمان سرطان و کنترل یا کشتن سلول های بدخیم است. رادیوتراپی می تواند بعضی از سرطان هایی که محدود به قسمتی از بدن هستند را درمان و معالجه کند. هم چنین رادیوتراپی می تواند به عنوان قسمتی از معالجه باشد و از عود تومور بعد از جراحی برداشت تومور بدخیم (برای مثال ، مراحل اولیه سرطان پستان) جلوگیری کند. پرتودرمانی اثر شیمی درمانی را افزایش می دهد و در تومورهای حساس، قبل، بعد و همزمان با شیمی درمانی استفاده می شود.

www.BMEcenter.ir (15)

به علت توانایی دستگاه رادیوتراپی در کنترل رشد سلول، از آن در درمان سرطان استفاده می گردد. پرتوهای یونیزان، به دلیل تولید یون های مثبت و منفی به DNA بافتی که تحت تابش قرار دارد آسیب می زند و درنهایت باعث مرگ سلولی می شود. حال می دانید که اکثر تومورهای سرطانی در قسمت های داخلی بدن قرار دارند و برای اینکه تابش ها به بافت سرطانی برسند باید از اعضا و اندامهای مختلف عبور کنند. برای حفظ بافت سالم (مانند پوست یا ارگان هایی که در مسیر تابش پرتو به تومور هستند) باریکه های پرتوی شکل داده شده در زوایای مختلف به تومور تابیده می شود تا بیشترین میزان دز در تومور جذب شود نه بافت های سالم اطراف.

www.BMEcenter.ir (16)

دستگاه رادیوتراپی

گاهی ناحیۀ درمانی علاوه بر خود تومور، شامل گره های لنفاوی هم می شود (اگر دیده شده است که درگیری دارد یا شک به درگیری آن وجود دارد) . به خاطر عدم قطعیت در یکسان بودن وضعیت بیمار و حرکت های درون بدن، باید در ناحیۀ درمانی علاوه بر خود تومور حاشیه ای از بافت سالم هم وجود داشته باشد. این عدم قطعیت ها می توانند در نتیجۀ حرکت های داحلی بدن (مانند تنفس یا پر و خالی شدن مثانه) و حرکت علامت های سطح پوست (که برای تعیین ناحیۀ تومور روی بدن گذاشته می شود) به وجود آید.

تصویر دستگاه رادیوتراپی

دستگاه رادیواتراپی

رادیاسیون اُنکولوژی تخصص پزشکی مرتبط با تجویز تابش است، و متمایز از رادیولوژی، استفاده از تشعشع در تصویربرداری پزشکی و تشخیص، است. تجویز پرتو می تواند با هدف علاج (کیوراتیو) یا درمان ادجوونت (رادیوتراپی پس از شیمی درمانی) باشد. هم چنین گاهی پرتو به منظور درمان پالیاتیو (درمان تسکینی) یا درمانی(وقتی درمان می تواند منجر به افزایش بقا، کیفیت زندگی یا علاج ) استفاده شود. هم چنین ترکیب رادیوتراپی با جراحی، شیمی درمانی، هورمون درمانی یا ایمونوتراپی یا هر جهارتای آنها روش رایجی است. بیشتر انواع رایج سرطان را می توان به نحوی با رادیوتراپی درمان کرد. هدف اصلی رادیوتراپی (علاج، ادجوونت، نئوادجوونت، درمانی یا تسکینی) به نوع تومور، جای آن، مرحلۀ آن و سلامت عمومی بیمار بستگی دارد.

تابش به کل بدن (TBI) تکنیکی در رادیوتراپی است که برای آماده سازی بدن برای دریافت پیوند مغز استخوان مورد استفاده قرار می گیرد. براکی تراپی، روش دیگری است که طی آن منبع پرتوی داخل یا در کار ناحیۀ مورد نظر برای درمان قرار می گیرد و باعث می شود تا پرتوگیری بافت های سالم در طی درمان سرطان هایی مانند پروستات، آندومتر، پستان و غیره کاهش یابد.

www.BMEcenter.ir (17)

پرتودرمانی دارای کاربردهای متعددی در بیماری های غیر بدخیم مانند درمان نورالژی عصب سه قلو، آکوستیک نوروما، پتریجیوم، بیماری شدید چشمی ناشی از تیروئید، سینوویت ویلوندولار رنگدانه ای و پیشگیری از رشد کولوئیدی اسکار ، تنگی مجدد عروق و استخوان سازی هتروتوپیک می باشد. استفاده از رادیوتراپی در بیماری های غیر بدخیم به خاطر خطرات آن و افزایش احتمال سرطان ناشی از پرتو به شدت محدود شده است.

مکانیسم فعالیت پرتو :

www.BMEcenter.ir (14)

رادیوتراپی با آسیب به DNA سلول های تومورال، تأثیر خود را می گذارد. این آسیب به DNA توسط یکی از دو صورت انرژی، فوتون یا ذرات باردار ، ایجاد می شود. این آسیب می تواند به صورت یونیزاسیون مستقیم یا غیر مستقیم زنجیرۀ DNA را تحت تأثیر قرار دهد.

در درمان با فوتون، اثر گذاری پرتوها بیشتر از طریق ایجاد رادیکال های آزاد و در نتیجه آسیب رساند به DNA است. از آنجا که سلول ها دارای مکانیزم ترمیم آسیب DNA تک رشته ای هستند ، دیده شده است که آسیب به دو رشتۀ DNA ، مهم ترین تکنیکی است که منجر به مرگ سلولی می شود. معمولاً سلول های سرطانی که تمایز نیافته و مشابه سلول های بنیادی هستند، بیشتر از سلول های سالم تمایز یافته تکثیر می یابند، و توانایی کمی برای بازسازی آسیب ها دارند. آسیب رشتۀ DNA در حین تقسیم سلولی به سلول های جدید منتقل می شود؛ آسیب های DNA سلول سرطانی منجر به مرگ سلول ها یا کاهش سرعت تکثیر آنها می شود.

یکی از محدودیت های رادیوتراپی با فوتون آن است که سلول های تومورهای توپر دچار کمبود اکسیژن می شوند. تومورهای توپر می توانند در نتیجۀ کاهش اکسیژن (هایپوکسی) رگ های خونی خود را تقویت کنند. اکسیژن یک حساس کنندۀ قوی به پرتو (رادیوسنسیتایزر /Radiosensitizer ) است و تأثیر دز تابشی را با ایجاد رادیکال های آزاد آسیب زننده به DNA افزایش می دهد. سلول های تومورال در یک محیط هایپوکسیک نسبت به پرتو، ۲تا ۳ برابر مقاوم تر از سلول های سرطانی که در محیط دارای اکسیژن هستند، می باشند. تحقیقات زیادی از جمله استفاده از مخازن فشار قوی اکسیژن ، جایگزین های خون که اکسیژن زیادی حمل می کنند، داروهای حساس کنندۀ سلول های هایپوکسیک مانند میزونیدازول و مترونیدازول، و سایتوتوکسین های هایپوکسیک (سموم بافتی) مانند تیراپازامین، برای غلبه بر کمبود اکسیژن اختصاص داده شده است. تحقیقات جدیدی در مورد استفاده از ترکیبات افزایش دهندۀ اکسیژن مانند ترانس سدیم کروسِتینیت (TSC) به عنوان رادیوسنسیتایزر در حال انجام است.

ذرات باردار مانند پروتون، بورون، کربن و یون های نئونباعث آسیب مستقیم به DNA سلول های سرطانی می شوند، مستقل از میزان اکسیژن بافت، اثری ضد تومور دارند چون بیشتر از طریق شکستن دو رشتۀ DNA تأثیر خود را می گذارد. از آنجا که این ذرات نسبتاً سنگین هستند، پکمتر در بافت به اطراف پراکنده می شوند. باریکۀ پرتو خیلی پخش نمی شود، روی تومور متمرکز باقی می ماند و عوارض جانبی کمی را به بافت های اطراف وارد می کند. هم چنین آنها به خاطر خصوصیت های خاص فیزیکی خود (خاصیت دارا بودن پیک براگ) تومور را دقیق تر هدف قرار می دهند. برای مثال در پروتون تراپی، آسیب های وارده به بافت های سالم اطراف تومور بسیار پایین است. این موضوع کمک می کند تا تومورهایی که در نواحی حساسی هستند (مانند تومور های سر وگردن) با دقت بیشتر و با حداقل آسیب به بافت های اطراف درمان شوند. تابش پرتو برای کودکان مضر است ، چون در حال رشد هستند.

دستگاه های رادیوتراپی :

www.BMEcenter.ir (19)

در حدود سال ۱۹۵۰ ، رادیوتراپی خارجی با دستگاهی انجام شد که ولتاژی بیشتر از kVp 300 تولید می کرد. بعد از آن با توسعه ساخت دستگاه های کبالت در دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ ، دستگاه های کیلوولتاژ کمتر استفاده شد. دستگاه های پرتودرمانی X بر مبنای انرژی و نوع عملکرد به چند دسته تقسیم می شوند.

www.BMEcenter.ir (24)

۱٫ پرتوهای گرنز: پرتوهای کم انرژی زیر ۲۰kV ، دیگر در رادیوتراپی کاربردی ندارد.

۲٫دستگاه درمان تماسی : در پتانسیل کمتر از ۴۰-۵۰kV فعالیت می کند. فاصلۀ چشمه تا سطح پوست، کمتر از ۲ سانتیمتر است. این دستگاه ها برای درمان سطح پوست استفاده می شود چون بیشترین میزان دز را به سطح پوست می رساند و بافت های زیر آن با افزایش عمق تا حد زیادی حفظ می شود. این پرتوها برای درمان تومورهایی با عمق ۲-۱میلیمتر مناسب هستند.

۳٫دستگاه های درمانی سطحی(سوپرفیشیال): پرتوهای X در بازۀ پتانسیل kV 150-50 تولید می شوند. به خاطر انرژی کم ، برای درمان تومورهای تا عمق ۵میلیمتر استفاده می شود و بیشترین دز را سطح پوست می گیرد. فاصلۀ چشمۀ پرتو تا سطح پوست بین ۲۰-۱۵ سانتیمتر است.

۴٫ارتوولتاژ: بیشتر دستگاه های ارتوولتاژ در پتانسیلی بین kV 300 -200 کار می کنند. فاصلۀ چشمۀ پرتویی آن با پوست معمولاً ۵۰سانتیمتر است. حدود ۹۰% دز آن در عمق ۲سانتیمتر از سطح پوست جذب می شود. برای درمان تومورهایی با عمق بیشتر از ۲سانتیمتر مشکلاتی وجود دارد: دز پوست افزایش پیدا می کند، و نمی توان به خوبی دز را در ناحیۀ مورد نظر توزیع کرد. امروزه با آمدن دستگاه های جدید تر این مشکل تا حد زیادی برطرف شده است. به همین دلیل این دستگاه امروزه کمتر استفاده می شود.

۵٫درمان با ولتاژ بالا (مگا ولتاژ) : باریکه های پرتو X یا ɣ (گاما) با انرژی بیشتر از MV1 جز دستۀ مگاولتاژها محسوب می شوند. دستگاه های مگاولتاژ درمانی عبارتند از انواع شتاب دهنده ها و دستگاه تله تراپی پرتو ɣ مانند دستگاه کبالت (Co60) .

a. دستگاه کبالت ۶۰ :

www.BMEcenter.ir (23)

همانطور که از نامش مشخص است، این دستگاه از چشمۀ کبالت ۶۰ به عنوان منبع پرتویی استفاده می کند. کبالت ۶۰، پرتوی گامایی با انرژی میانگین ۱٫۲۵MeV ساتع می کند. بین مواد رادیواکتیو، کبالت بهترین و مناسب ترین مادۀ رادیواکتیو برای پرتودرمانی خارجی است. از این پرتوهای ɣ در درمان استفاده می شود و می توان تومورهای عمقی را با آن درمان کرد.

کبالت ۶۰ از آنجا که دستگاهی قدیمی است، معایب خاص خود را دارد. الف: در دزهای زیاد پوست را می سوزاند، چون حفظ پوست کمی دارد.ب : هم چنین این دستگاه به دلیل نداشتن چشمۀ نقطه ای تولیدِ پرتو دارای نیمسایه است. نیم سایه به پرتوهایی اطلاق می شود که در اثر عبور از کولیماتور (سردستگاه که به میزان مورد نظر باز وبسته می شود) به وجود می آید و معمولاً کمی از آن در خارج محدودۀ درمانی قرار می گیرد و باعث پرتوگیری بی مورد نواحی سالم می شود. ج: هم چنین در اثر بر هم کنش بین فوتون های ɣ و خود چشمه ، محفظۀ آن و کولیماتورهای دستگاه، پرتوهای ɣ کم انرژی و پراکنده ای تولید می شوند و به همین دلیل کمی از یکنواختی باریکۀ پرتو کاسته می شود. د: هم چنین چشمۀ کبالت به مرور زمان ضعیف تر می شود و در نتیجه باید مدت درمان را طولانی تر کرد.

b. شتابدهندۀ خطی (Linear accelerator/ Linac) :

www.BMEcenter.ir (22)دستگاهی که به کمک امواج الکترومغناطیس ذرات بارداری مانند الکترون را تا انرژی های بسیار بالا شتاب می دهد. از باریکه های الکترون در انرژی های بالا می توان در درمان های سطحی استفاده کرد. در صورت وجود تومورهای عمقی دیگر نمی توان با الکترون آن ها را درمان کرد، در این حالت باید آنها را با فوتون درمان کرد، در نتیجه برای تولید فوتون، این الکترون های پرانرژی با هدفی برخورد می کنند و پرتوهای X تولید می کنند.

شتابدهنده های خطی نسبت به کبالت ۶۰ مشکلات کمتری دارند : الف : پوست را بهتر حفظ می کنند، چون جذب بیشترین حد دز آن از حدود ۱۲ میلیمتر شروع می شود در حالی که این میزان در کبالت ۵ میلیمتر است (البته این اندازه در مقدار انرژی های مختلف شتابدهنده متفاوت است). ب: این دستگاه نیم سایۀ خیلی کمتری نسبت به کبالت دارد. ج: یکنواختی پرتوهای آن بسیار بیشتر و بهتر از کبالت است. شتابدهنده منبع رادیواکتیو ندارد و به همین دلیل پرتوهای آن ضعیف نمی شوند و زمان درمان افزایش نمی یابد.

۶٫ پرتوهایی از جنس ذرات سنگین : پرتوهای x و الکترون ها اصلی ترین پرتوها در رادیوتراپی هستند، اما از باریکه های ذرات سنگین هم به دلیل مزیت افزایش دقت رسانیدن دز مورد نظر و درمانی دقیق تر (روی تومور اثر بیشتری دارند تا بافت های سالم) هم استفاده می شود. این ذرات سنگین می توانند از جنس نوترون ها، پروتون ها، دوترون ها، ذرات آلفا، پیون های منفی و یون های سنگین باشند که تا انرژی های بالا شتاب می گیرند. استفاده از این ذرات به علت هزینه های بالا و کم بودن مراکز آن خیلی کم و محدود است.

۷٫ تکنولوژی های جدید در رادیوتراپی :

IMRT.a :

www.BMEcenter.ir (21)

در رادیوتراپی های سنتی، درمان ها به صورتی بود که پرتوها با شدتی یکسان بر سطح مورد نظر می تابیدند. البته می شد تا حدی به کمک وج یا سایر جبران کننده ها شدت دز را در نقاطی کم و زیاد کرد.

IMRT به تکنیکی از رادیوتراپی اطلاق می شود که که در آن پرتوهایی با شدت های متفاوت از جوانب مختلف به ناحیۀ مورد نظر در بدن تابیده می شود. در این تکنیک ، از طراحی درمانِ معکوس استفاده می شود. هدف تکنیک IMRT درمان بیمار با تابش پرتوهایی با اثرگذاری های غیریکنواخت از جهات مختلف است، که باعث می شود تا دز زیادی با دقت زسادی به ناحیۀ هدف و دز کمی به بافت های سالم اطراف آن برسد. برنامۀ طراحی درمان آن به صورتی است که هر پرتو به تعداد زیادی پرتوهای کوچکتر تقسیم می شود و دز موردنظر و اثرگذاری هرکدام از آنها تعریف می شود. در IMRT ، کولیماتور به صورت سنتی خود نیست و به صورت MLC (Multi leaf Collimator) است. MLC باعث می شود تا بتوان شکل دلخواه را به بیم موردنظر داد و به خوبی با تکنیک IMRT همکار و هماهنگ است.

b. استریوتاکتیک رادیوتراپی /رادیوسرجری: این تکنولوژی، پرتو را به صورت خیلی دقیقی به بدن می رساند. این روش بیشتر برای تومورهای سر وگردن استفاده می شود ولی برای سایر نقاط بدن هم استفاده می شود. در استریوتاکتیک رادیوتراپی از سیستمی سه بعدی استفاده می شود تا به خوبی هدف مشخص شود، در این حالت علامتی هم در آن ناحیه قرار می گیرد تا به خوبی محل تومور مشخص شود؛ این کار باعث می شود دز تابش دقیقاً به محل تعیین شده برسد. هدف این کار رساندن دز مناسب به کل تومور و حفظ بافت های سالم اطراف است. رادیوتراپی استریوتاکتیک با تکنیک های درمانی مختلفی از جمله گاما نایف که از کبالت ۶۰ استفاده می کند، سایبرنایف و غیره انجام می شود. درمان می تواند در یک یا چند جلسه انجام شود. این تکنولوژی کمک می کند تا سلول های تومورال تنها در یک جلسۀ درمانی کشته شوند و تومور ریشه کن شود.

i. گامانایف :

www.BMEcenter.ir (20)

دستگاهی است که دارای ۲۰۱ چشمۀ کبالت ۶۰ است که درون محفظه ای به شکل نیم کره چیده شده اند. هرکدام از این چشمه ها می توانند حول محور خاصی تا فاصلۀ ۴۰ سانتی متری تابش داشته باشند. هرکدام از این چشمه ها دارای کولیماتور مخصوص خود هستند و این محفظه کلاه خود شکل دارای ۲۰۱ کولیماتور است و روی سر بیمار قرار می گیرد. بنا بر محل تومور، شکل آن و دزی که مورد نظر است، تعدادی از کولیماتورها باز می شوند. گامانایف به علت سیستمی که دارد فقط برای سر (مغز) درمان تومورهایی تا ۴سانتیمتر استفاده می شود .

ii. درمان تومورهای سرطانی با سایبرنایف

تکنیک دیگری که روز به روز بیشتر در حال گسترش است، سایبر نایف است. ساختار این دستگاه به این صورت است که شتابدهنده ای روی یک بازوی روباتیک قرار دارد و در حدود ۶ درجه قدرت گردش دارد. دقت این دستگاه بسیار بالاست و مستقیماً ناحیه ای که نشانه گذاری شده است را هدف قرار می دهد. این دستگاه مانند گامانایف فقط برای تومور های کوچک قابل استفاده است. استفاده از سایبرنایف برای تومورهایی که در نواحی حساس هستند (مانند نخاع) بسیار مناسب است چون در عین حفظ بافت های سالم اطراف،دز مناسبی را به تومور می رساند.

جهت مشاهده اطلاعات کامل دستگاه سایبرنایف بر روی عکس زیر کلیک کنید:

جهت دیدن اطلاعات بیشتر درباره سایبرنایف بر روی عکس کلیک کنید

رادیوتراپی سه بعدی کانفورمال (۳D conformal radiotherapy/3DCRT) چیست؟

getpreview.aspx

۳DCRT فرآیند پیچیده ای است که با خلق مجموعه ای از داده های سه بعدی از تومور و بافت های سالم آغاز می شود. بعد از آن، از این مجموعه برای ایجاد تصاویر سه بعدی کامپیوتری و طراحی نقشه های پیچیده استفاده می شود تا بتوان پرتو را به صورت متمرکز به تومور تابانید و بافت های سالم اطراف آن را حفظ نمود. در این روش در حالی که بافت های سالم اطراف اشعۀ کمتری می گیرند، می توان دوز بیشتری را به سلول های سرطانی رساند؛ در نتیجه، این تکنیک با عوارض جانبی کمتر، تومور را بیشتر تحت کنترل در می آورد.

از ۳DCRT برای درمان تومورهایی که نزدیک به ارگان های حساس و حیاتی هستند، استفاده می شود. به عنوان مثال می توان از آن برای رساندن دوز مناسب به تومورهای سر و گردن استفاده کرد در حالی که میزان تابش به نخاع، عصب چشم و غدد بزاقی و سایر ارگان های مهم به نسبت تکنیک های پیشین، خیلی کمتر شده است.

۳DCRT چگونه عمل می کند؟

شروع درمان با ۳DCRT با یک شبیه سازی مجازی از بدن به کمک سی تی اسکن از ناحیۀ مورد نظر، است. این شبیه سازی مجازی، یک فایل ثابت دیجیتالی ایجاد می کند که تمام اجزای گروه می توانند برای طراحی یک درمان به صورت اختصاصی برای یک فرد به آن دسترسی داشته باشند.

بعد از آن، پزشک با نرم افزار مخصوص طراحی درمان، تصاویری که به کمک سی تی اسکن از ناحیۀ مورد نظر گرفته شده است را بررسی می کند، به این صورت می تواند ناحیۀ مورد نظر را به صورت سه بعدی مشاهده کند. با این قابلیت می توان در حالی که بافت های اطراف بهتر حفظ می شوند، شدت و جهت تابش پرتوها به تومور را با دقت بیشتری تعیین کرد. پزشکان این اطلاعات را وارد سیستمی که مسئول درمان است می کنند.

رادیوتراپی به کمک شتابدهنده های خطی درمانی، که در فواصل کوتاه از انرژی های زیاد برای شتاب دادن الکترون ها تا حدود سرعت نور استفاده می شود، انجام می شود. وقتی الکترون ها به حداکثر سرعت ممکن می رسند، با هدفی از جنس تنگستن برخورد می کنند، که در نتیجه این هدف باعث انتشار اشعۀ ایکس به صورت متمرکز به ناحیۀ مورد نظر می شود. وقتی پرتو وارد بافت های بدن انسان می شود یون های پر انرژی تولید می کند که برای هر دو دستۀ سلول های سرطانی و سالم کشنده هستند. سلول های سالم به مرور نسبت به آن سازگار می شوند ولی سلول های سرطانی نمی توانند با آن وفق پیدا کنند. علاوه بر آن، از آن جا که سلول های سرطانی نسبت به سلول های سالم سریعتر تقسیم و تکثیر می شوند، حساسیت بیشتری دارند. در نتیجه این درمان در جلسات متوالی انجام می شود تا در یک جلسه و با دوز زیاد که بسیار مخرب است.

روند درمانی ۳DCRT چیست؟

بعد از انجام معاینات فیزیکی و گرفتن شرح حال، اُنکولوژیست برای هر بیمار درمان خاصی را در نظر می گیرد. اُنکولوژیست در ارتباط نزدیک با سایر پزشکان و افراد تیم مانند پرستار، فیزیسیست، دوزیمتریست و رادیوتراپیست می باشد. فیزیسیست و دوزیمتریست، چگونگی تنظیمات پرتو و میزان دزی که باید تابیده شود را طراحی می کنند.

در بیشتر موارد، ۳DCRT با یک جلسه ” شبیه سازیِ مجازی” که در حدود ۹۰- ۳۰ دقیقه طول می کشد آغاز می شود. این جلسه معمولاً شامل یک سی تی اسکن برای طراحی درمان، تهیۀ قالب های خاص برای ثابت و یکسان نگه داشتن بدن بیمار در تمام جلسات درمانی و قرار دادن تتو هایی رنگی به اندازۀ ۳میلیمتر روی پوست به منظور کمک به تنظیم درمان رادیوتراپی روی ناحیۀ هدف می شود. در ادامۀ آن حدود ۳ تا ۷ روز طول می کشد تا تیم یک درمان را طراحی کند، بعد از آن ملاقاتی با بیمار صورت می گیرد تا درمان شروع شود.

یک درمان معمول رادیوتراپی در حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد، هر چند ممکن است اولین جلسۀ درمان که همۀ موارد دوباره بررسی می شوند، کمی بیشتر طول بکشد. در اتاق درمان، رادیوتراپیست از علامت های روی پوست برای تعیین محل هدف درمان استفاده می کند. بدن بیمار روی تخت تنظیم می شود و گاهی از قالبی که در جلسۀ آمادگی درست شده است، استفاده می شود. بعد از آن رادیوتراپیست اتاق درمان را ترک می کند و دستگاه را روشن می کند. رادیوتراپیست، دستگاه را از یک اتاقِ فرمان روشن می کند، او در این اتاق می تواند بیمار را از طریق مانیتورهایی که وجود دارد ببیند و با او صحبت کند.

تابش پرتو بدون درد است، مانند زمانی است که بیمار تحت تصویربرداری با پرتوایکس قرار می گیرد. بیماران پرتو را نمی بینند، صدایی نمی شنوند و معمولاً چیزی احساس نمی کنند. اگر بیمار به هر دلیلی دچار ناراحتی یا مشکلی شود، رادیوتراپیست می تواند درمان را قطع کند.

رادیوتراپی معمولاً در جلسات کوتاه مدت در ۵ جلسه در هفته به مدت ۶ یا ۷ هفته متوالی انجام می شود. دوز های کم و فواصل بین جلسات به سلول های سالم ناحیۀ درمانی کمک می کند تا بازسازی شوند. کل دوز درمانی و تعداد جلسات درمانی که بیمار نیاز دارد به اندازه و محل تومور، نوع تومور، سلامت کلی بیمار و سایر عوامل بستگی دارد.

عوارض احتمالی ۳DCRT چیست؟

گاهی اوقات با ۳DCRT بعضی از بیماران هیچ علامتی ندارند. عوارض رادیوتراپی در ناحیۀ درمان شده ایجاد می شوند. با وجود این که این عوارض ناخوشایند هستند ولی معمولاً جدی نیستند و می توان با رژیم غذایی خاصی یا دارو آنها را کنترل کرد؛ این عوارض معمولاً حدود ۶-۴ هفته بعد از اتمام درمان برطرف می شوند. پزشک با بیمار در مورد عوارض احتمالی هر درمان صحبت می کند و پرستار به بیمار در کنترل و برخورد با آن کمک می کند.

بهتر است یاد آور شود که رادیوتراپی خارجی باعث نمی شود تا بدن بیمار رادیواکتیو شود. و بیماران نیازی نیست دربارۀ قرار دادن دیگران در معرض پرتو نگران باشند، حتی اگر با آنها در تماس نزدیک مانند بوسیدن یا در آغوش گرفتن باشد.

چه نتایجی در ۳DCRT محتمل است؟

www.BMEcenter.ir (26)

طی مطالعاتی که در اکتبر سال ۲۰۰۳ در تعدادی از بیمارستان ها انجام شد، مشخص شد که چگونه طراحی درمان به صورت سه بعدی می تواند کیفیت رادیوتراپی را بهبود بخشد. این مطالعات نشان داد که ۳DCRT می تواند می تواند میزان پرتو رسانی به تومور پستان را بهبود بخشد در حالی که سوختگی های پوست کاهش می یابد.

بیماران مبتلا به سرطان پستانی که با رادیوتراپی استاندارد هم درمان شده اند هم ممکن است دچار سوختگی پوست در نواحی پیش بینی شده شوند. در تکنیک سنتی از دو باریکۀ پرتو برای هدف قرار دادن پستان از دو سمت مخالف استفاده می شود. به خاطر شکل پستان، نواحی مانند زیر بغل و چین زیر پستان احتمالاً جز نقاط “داغ” می شوند یعنی بیشتر از سایر نقاط پستان پرتو دریافت می کنند. احتمال بیشتری دارد که این نواحی داغ دچار سوختگی شوند.

همچنین به دلیل نزدیک بودن پستان به ریه ها و قلب، درمان آن با IMRT که نوع پیشرفتۀ ۳DCRT است مشکل است. IMRT یک فرآیند پیچیدۀ درمانی است که برای تنظیم شدت و میزان و جهت پرتو به کامپیوتر نیاز است. در نتیجه، درمان به دقت بسیار زیادی در قرار دادن بیمار در وضعیت مناسب بستگی دارد. حتی حرکت کوچکی مانند تنفس و ضربان قلب می تواند الگوی درمانی را به هم بزند. ]]>
کارگاه آموزشی اصول عملکرد و کاربردهای سیستم تصویربرداری میکرو پت در تحقیقات پیش بالینی 2018-02-19T03:45:47+01:00 2018-02-19T03:45:47+01:00 tag:http://bionuclear.mihanblog.com/post/526 Amir کارگاه آموزشی اصول عملکرد و کاربردهای سیستم تصویربرداری میکرو پت در تحقیقات پیش بالینیهزینه ثبت نام: 75,000 تومان کارگاه آموزشی اصول عملکرد و کاربردهای سیستم تصویربرداری میکرو پت در تحقیقات پیش بالینیهزینه ثبت نام: 75,000 تومان
ظرفیت باقیمانده: 11 نفر
زمان: ۱۱ اسفند ۱۳۹۶
مکان: آزمایشگاه پیش بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران
هزینه ی ثبت نام: 75 هزار تومان ( با تخفیف برای دانشجویان،50 هزار تومان)

آزمایشگاه پیش بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می کند:

 

کارگاه آموزشی اصول عملکرد و کاربردهای سیستم تصویربرداری میکرو پت در تحقیقات پیش بالینی

 

ظرفیت کارگاه: 15 نفر

مدرس

دکتر پرهام گرامی فر (گروه آموزشی پزشکی هسته ای بیمارستان شریعتی،دانشگاه علوم پزشکی تهران)
دکتر پردیس غفاریان (هیات علمى دانشگاه علوم پزشكى شهیدبهشتى، بیمارستان دكتر مسیح دانشورى) 
دکتر داود بیکی (معاون پژوهشی مرکز تحقیقات پزشکی هسته ای) 
دکتر احسان شریف (گروه ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران، گروه تصویربرداری دانشگاه کینگز کالج لندن)
مهندس رضا هاشمی (گروه فیزیک پزشکی و مهندسی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران)
زمان: 11 اسفند ماه 1396

مکان: بلوار کشاورز، خیابان وصال شیرازی، خیابان ایتالیا، پلاک 41 ، آزمایشگاه جامع تحقیقات، طبقه منفی یک، آزمایشگاه پیش بالینی

هزینه ثبت نام:  75 هزار تومان (با تخفیف برای دانشجویان، 50 هزار تومان)

به شرکت کنندگان گواهی شرکت در کارگاه اعطا می گردد.

واریز هزینه ی کارگاه به شماره حساب 27619004/42 بنام درآمد غیر درمانی دانشگاه علوم پزشکی تهران نزد بانک ملت شعبه هجرت کد شناسه مرکز 59/08

شماره شبای حساب درآمد های غیردرمانی دانشگاه علوم پزشکی تهران:

IR03 0120 0000 0000 2761 9004 42

پس از واریز هزینه فیش پرداخت را آپلود کرده و در وبسایت آزمایشگاه ثبت نام را تکمیل نمایید.

دانشجویان محترمی که از تخفیف بهره مند می شوند در قسمت مربوطه تصویر کارت دانشجویی را آپلود نمایند.

www.TPCF.ir]]>
کارگاه کار با حیوانات آزمایشگاهی 2018-02-19T03:44:34+01:00 2018-02-19T03:44:34+01:00 tag:http://bionuclear.mihanblog.com/post/525 Amir کارگاه کار با حیوانات آزمایشگاهیهزینه ثبت نام: 150,000 تومان ظرفیت باقیمانده: کارگاه کار با حیوانات آزمایشگاهیهزینه ثبت نام: 150,000 تومان
ظرفیت باقیمانده: 9 نفر
زمان: ۹ اسفند ۱۳۹۶
مکان: آزمایشگاه پیش بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران
هزینه ی ثبت نام: 150 هزار تومان ( با تخفیف برای دانشجویان،50 هزار تومان)

آزمایشگاه پیش بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار می کند:

 

کارگاه کار با حیوانات آزمایشگاهی

 

ظرفیت کارگاه: 10 نفر

مدرس

دكتر سید مرتضى كریمیان (استاد تمام گروه فیزیولوژى دانشكده پزشكى، دانشگاه علوم پزشكى تهران)


زمان:  9 اسفند ماه 1396

مکان: بلوار کشاورز، خیابان وصال شیرازی، خیابان ایتالیا، پلاک 41 ، آزمایشگاه جامع تحقیقات، طبقه منفی یک، آزمایشگاه پیش بالینی

هزینه ثبت نام:  150 هزار تومان (با تخفیف برای دانشجویان، 50 هزار تومان)

به شرکت کنندگان گواهی شرکت در کارگاه اعطا می گردد.

واریز هزینه ی کارگاه به شماره حساب 27619004/42 بنام درآمد غیر درمانی دانشگاه علوم پزشکی تهران نزد بانک ملت شعبه هجرت کد شناسه مرکز 59/08

شماره شبای حساب درآمد های غیردرمانی دانشگاه علوم پزشکی تهران:

IR03 0120 0000 0000 2761 9004 42

پس از واریز هزینه فیش پرداخت را آپلود کرده و در وبسایت آزمایشگاه ثبت نام را تکمیل نمایید.

دانشجویان محترمی که از تخفیف بهره مند می شوند در قسمت مربوطه تصویر کارت دانشجویی را آپلود نمایند.

www.TPCF.ir

]]>
کارگاه یک‌روزه طیف‌نگاری فوتون‌گسیلی پرتو ایکس سخت با استفاده از تابش سنکروترونی 2018-02-18T17:08:48+01:00 2018-02-18T17:08:48+01:00 tag:http://bionuclear.mihanblog.com/post/524 Amir کارگاه یک‌روزه طیف‌نگاری فوتون‌گسیلی پرتو ایکس سخت با استفاده از تابش سنکروترونیشروع رویداد دوشنبه ۷ اسفند ۹۶ ۰۹:۰۰پایان رویداد دوشنبه ۷ اسفند ۹۶ ۱۱:۰۰مکان رویدادتهرانموضوع رویدادفنی، مهندسی و صنعت / غیرهتوضیحات بیشتر There has been an enormous increase in the interest to understand the nature of interface states, following the discovery of a 2-dimensional metallic state at the interface of two highly insulating oxide materials, namely LaAlO3 and SrTiO3.  Subsequent experiment کارگاه یک‌روزه طیف‌نگاری فوتون‌گسیلی پرتو ایکس سخت با استفاده از تابش سنکروترونیشروع رویداد
دوشنبه ۷ اسفند ۹۶ ۰۹:۰۰
پایان رویداد
دوشنبه ۷ اسفند ۹۶ ۱۱:۰۰
مکان رویدادتهران
موضوع رویدادفنی، مهندسی و صنعت / غیره


توضیحات بیشتر

There has been an enormous increase in the interest to understand the nature of interface states, following the discovery of a 2-dimensional metallic state at the interface of two highly insulating oxide materials, namely LaAlO3 and SrTiO3.

 Subsequent experiments have shown a large number of entirely unexpected properties associated with this 2-d system. Not only such esoteric cases, various 2-d interfacial states play crucial roles in a number of practical devices as well, including semiconductor nanomaterials with unusually high quantum efficiency for optical properties. Role of such buried interfaces can be investigated meaningfully only by a handful of techniques, with the most direct information extractable from Photoelectron spectroscopy.


I shall discuss some of the recently studied systems where the dominant property of the sample is controlled by such interfaces and present results that clarify the role of the interface in giving rise to such properties.

Specifically, I shall discuss two classes of systems, namely highly luminescent group II-VI semiconductor quantum dots and 2-dimensional heterostructures with an emphasis on LaAlO3/SrTiO3. If time permits, I shall also discuss LaTiO3/SrTiO3 heterostructures and magnetic tunnel junctions based on CoFeB/Mgo/CoFeB magnetic structures.


This will include the following two talks:

 1. Applications to 0-dimensional nanomaterials using medium to high energy photons; and
 2. Applications to 2-dimensional heterostructures with high energy photons.

سخنرانان

Prof. Dipankar Das Sarma

Prof. Dipankar Das Sarma

Solid State and Structural Chemistry Unit, Indian Institute of Science

Prof. Dipankar Das Sarma obtained his Integrated MSc degree in physics from IIT Kanpur in the year 1977 and Ph.D. from IISc Bangalore in 1982. Prof. Sarma started off his career as a research associate in IISc. He has worked as a guest scientist at Kernforschungsanlage, Germany, as a visiting Profes

مخاطبین

اساتید، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته‌های فیزیک، شیمی، علم مواد، فناوری نانو
]]>
دهمین همایش کاربران چشمه‌ی نور ایران 2018-02-18T17:06:38+01:00 2018-02-18T17:06:38+01:00 tag:http://bionuclear.mihanblog.com/post/523 Amir دهمین همایش کاربران چشمه‌ی نور ایراندهمین همایش کاربران چشمه‌ی نور ایران در روزهای ۲۳ و ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی قزوین برگزار خواهد شد. در این همایش واپسین دستاوردهای پژوهشگران ایرانی و بین‌المللی در زمینه‌ی کاربردهای تابش سنکروترونی در علوم پایه، مهندسی و پزشکی ارائه‌ خواهد شد و فرصتی مناسب برای آشنایی و گفتگو میان کاربران باتجربه چشمه‌های نور سنکروترونی و پژوهشگران و کاربران بالقوه‌ در کشور خواهد بود. شرکت کنندگان در همایش کاربران چشمه نور ایران می دهمین همایش کاربران چشمه‌ی نور ایران
دهمین همایش کاربران چشمه‌ی نور ایران در روزهای ۲۳ و ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی قزوین برگزار خواهد شد. در این همایش واپسین دستاوردهای پژوهشگران ایرانی و بین‌المللی در زمینه‌ی کاربردهای تابش سنکروترونی در علوم پایه، مهندسی و پزشکی ارائه‌ خواهد شد و فرصتی مناسب برای آشنایی و گفتگو میان کاربران باتجربه چشمه‌های نور سنکروترونی و پژوهشگران و کاربران بالقوه‌ در کشور خواهد بود.

شرکت کنندگان در همایش کاربران چشمه نور ایران می‌توانند مقالات خود را در زمینه‌ی تولید و کاربری تابش سنکروترونی در قالب پوستر یا سخنرانی علمی ارائه دهند. در پایان به شرکت‌کنندگان و ارائه‌دهندگان گواهی‌نامه‌ی معتبر داده خواهد شد


Download Poster:

Poster

دریافت پوستر فراخوان:

Registration:

Register Now


]]>
آشنایی با شتابگر چشمه نور ایران 2018-02-18T17:05:35+01:00 2018-02-18T17:05:35+01:00 tag:http://bionuclear.mihanblog.com/post/521 Amir آشنایی با شتابگر چشمه نور ایران «طرح شتابگر ملی» به عنوان یکی از بزرگ ترین طرح های علمی کشور درمجموعه ای به نام «چشمه نور» در شمال شهر قزوین اجرا می شود. شتابگر ملی به عنوان یک آزمایشگاه بزرگ علمی با تمرکز بر روی پرتوهای سیکلوترون (پرتوهای نوری بسیار درخشنده) راه را برای اجرای تحقیقات رشته های مختلف هموار می سازد. حوزه های مختلف پزشکی، فیزیک، شیمی، الکترونیک، کشاورزی، داروسازی، صنعت و غیره در طرح شتابگر ملی توسعه می یابند. متخصصان پروژه چشمه نور ایران بر این شتابگر را ا

آشنایی با شتابگر چشمه نور ایران

«طرح شتابگر ملی» به عنوان یکی از بزرگ ترین طرح های علمی کشور درمجموعه ای به نام «چشمه نور» در شمال شهر قزوین اجرا می شود. شتابگر ملی به عنوان یک آزمایشگاه بزرگ علمی با تمرکز بر روی پرتوهای سیکلوترون (پرتوهای نوری بسیار درخشنده) راه را برای اجرای تحقیقات رشته های مختلف هموار می سازد. حوزه های مختلف پزشکی، فیزیک، شیمی، الکترونیک، کشاورزی، داروسازی، صنعت و غیره در طرح شتابگر ملی توسعه می یابند.

متخصصان پروژه چشمه نور ایران بر این شتابگر را اینگونه معرفی می کنند:  چشمه‌ی نور ایران یک شتابگر سنکروترون با انرژی3GeV، جریان 400mA و گسیلندگی 0.47nmrad  است. محیط حلقه انبارش 528m  بوده و انتظار می‌رود که ساخت ماشین تا سال 2020 در شهر قزوین به پایان برسد.

نخست الکترون‌ها در تفنگ الکترونی تولید شده و وارد شتابگر خطی می‌شوند. در شتابگر خطی (که شامل سه بخش است) انرژی آن‌ها به 150MeV رسیده و از طریق خط انتقال Linac to Booster به حلقه بوستر وارد می‌شوند. انرژی الکترون‌ها در بوستر به 3GeV می‌رسد و سپس خط انتقال Booster to Storage ring الکترون‌ها را به سوی حلقه انبارش هدایت می‌کند. الکترون‌های انبار شده در این جا با بهره‌گیری از مغناطیس‌های خم‌کننده و ابزارهای الحاقی فوتونهایی در محدوده مادون قرمز تا پرتو ایکس سخت با شدتی میلیون ها برابر لامپ پرتو ایکس تولید می‌کنند. این پرتو‌ها به خطوط باریکه هدایت شده و برای استفاده کاربران آماده می‌شود. برای رسیدن به گسیلندگی بسیار کم، صرفه جویی در انرژی و هزینه، حلقه انبارش چشمه‌ی نور ایران بر پایه‌ی میدان مغناطیسی 0.72T طراحی شده است.

این طرح، مجتمع بزرگی از شتابگر‌های پیچیده، ابزارهای تجربی و آزمایشگاه‌های متنوع است که در دهه‌های آینده نیروی محرکه اصلی برای رسیدن به اهداف علمی و مهندسی مهم کشور خواهد بود. به نقل از وبگاه رسمی چشمه نور ایران، این طرح ملی اولین تسهیلات آزمایشگاهی در مقیاس بزرگ برای پژوهش‌های بین‌رشته‌ای در ایران است و انتظار می‌رود پس از تاسیس آزمایشگاه، سالانه هزاران دانشمند و محقق از این آزمایشگاه ملی در تحقیقات خود استفاده کنند.

طرح شتابگر ملی ایران در اواخر سال 1388 در ابتدا با تشکیل کمیته اجرایی طرح فعالیت خود را آغاز کرد؛ مطالعات و مشورت‌هایی که در کمیته اجرایی طرح در سال 1389 انجام شد، نشان داد که به دلیل تحقیقات متنوعی که در علوم روز می‌توان انجام داد، شتابگر سنکروترون الکترون، بهترین گزینه به عنوان شتابگر ملی در کشور خواهد بود.

از این رو شتابگر سنکروترون الکترون که بوسیله آن می‌توان باریکه فوتونی با شدت بسیار زیاد و در محدوده طول موج مادون قرمز تا اشعه X سخت تولید کرد به عنوان شتابگر ملی ایران انتخاب شد. این شتابگر به دلیل تابش فوتونی شدیدی که در آن تولید می‌شود «چشمه‌ی نور» نامیده می‌شود؛ لذا پس از آن نام طرح شتابگر ملی ایران به طرح چشمه‌ی نور ایران تغییر یافت تا بتوان ماهیت شتابگر مورد نظر را بهتر بیان کرد. با تشکیل گروه‌های مختلف علمی، فنی و تخصصی، فعالیت های مطالعاتی و انجام طراحی‌های اولیه و مفهومی طرح، آغاز شده است.

اهداف طرح

هدف اصلی این طرح ملی، ایجاد اولین آزمایشگاه مقیاس بزرگ برای انجام تحقیقات نانو فن‌آوری و مطالعات بین رشته‌ای در ایران و رفع نیازهای فنی و تخصصی دانشمندان و محققان کشور است.

اهداف علمی و فن‌آوری

 اثبات قدرت علمی ایران با ساخت شتابگر سنکروترون به عنوان اولین و برترین کشور در زمینه علوم، پژوهش و فن‌آوری در خاورمیانه و کسب جایگاه شایسته در جهان

 •  استفادهاز شتابگر به‌عنوان موتور اکتشافات جهت جذب دانشجویان و محققان کارآمد کشور و تأمین محیط و تسهیلات آزمایشگاهی مناسب برای آن‌ها و در نهایت جلوگیری از فرار مغزها از کشور
 • ارائه و صدور خدمات پژوهشی و تجربی به سایر کشورهای منطقه و محققان و دانشمندان آن‌ها
 • دستیابی به فن‌آوری طراحی و ساخت شتابگر سنكروترون نسل سوم و ایجاد توانایی در توسعه آن تا رسیدن به مرزهای دانش و فن آوری در این رشته از علوم از طریق استفاده حداكثری از نیروهای متخصص داخلی
 • دستیابی به دانش طراحی و ساخت تجهیزات و قطعات شتابگر شامل دینامیك باریكه، الکترومغناطیس‌ها، اندازه گیری و آزمایش‌های مغناطیس، سیستم‌های فركانس‌رادیویی، سیستم‌های خلاء، منابع تغذیه و غیره
 •  احداث آزمایشگاه‌های تخصصی به منظور فراگیری و توسعه فن‌آوری‌های مرتبط با طراحی شتابگر و اجزای آن
 • كمك به توسعه فن‌آوری‌های دانش بنیان و ایجاد زیرساخت های لازم به منظور بهره مندی از نتایج آن ها

اهداف کاربردی

 •  طراحی و توسعه مواد و ترکیبات جدید با ساختارهای استراتژیک
 •  طراحی و ساخت داروهای جدید و انجام تحقیقات و آزمایش‌های پزشکی
 •  ساخت بافت های مصنوعی و پیوند اندام
 •  نوآوری در صنایع تولید انواع مواد (پلاستیک، لاستیک، فیبر، ابریشم و غیره)
 • آزمایش و تحقیق در خوردگی فلزات، آلیاژها و انواع مواد غذایی و بهداشتی

فعالیت‌ها و پیشرفت‌های طرح

هم‌اکنون و در شروع فعالیت طرح، فیزیکدانان و مهندسان با تخصص‌های مختلف به طور مستقیم در گروه‌های تخصصی طرح مشغول به کار هستند. همچنین حدود 200 دانشمند، محقق و استاد از دانشگاه‌ها و مراکز مختلف علمی کشور و جهان و شرکت‌های صنعتی متعدد بطور مستقیم و غیرمستقیم در این طرح مشارکت و همکاری می كنند.

گروه‌های فنی پس از آموزش‌‌های داخلی و خارجی لازم (بیش از 9500 نفر ساعت آموزش)، طراحی‌های اولیه‌ سنکروترون و بخش‌های مختلف آن و همچنین ساخت نمونه‌های آزمایشی را به پایان رسانده‌اند. با توجه به برنامه زمان‌بندی و ساختار فعالیت‌های طرح، طراحی مفهومی با نظارت مشاوران فنی‌ داخلی و بین المللی طرح، تکمیل شده است که گزارش آن در اختیار اعضای شورای راهبری طرح جهت بررسی و تائید قرار گرفته است.

همچنین نمونه هایی (proyotype) از قطعات و تجهیزات شتابگر شامل الکترومغناطیس های (Magnets) دوقطبی و چهارقطبی، تقویت کننده های بسامد رادیویی (RF)، منابع تغذیه (Power supply) و سایر قطعات و تجهیزات موردنیاز، طراحی و ساخته شده و مورد آزمایش قرار گرفته اند.

بسیاری از محققان ایرانی مرتبط با تحقیقات سنکروترون که در ایران یا کشورهای دیگر مشغول به تحقیق هستند، از طریق برگزاری دوره‌ها، کارگاه‌ها و سمینارهای آموزشی شناسایی شده و اطلاعات مربوط به تحقیقات، نیازمندی‌ها و تجهیزات موردنیاز آنها جمع‌آوری شده است.

در حال حاضر گروه‌های تخصصی در حال ساخت نمونه‌هایی از قطعات و تجهیزات شتابگر هستند که از آن جمله می توان به تقویت‌کننده‌ فرکانس رادیویی پرتوان حالت ‌جامد، کاواک شتابدهنده، سیستم‌ کنترل الکترونیکی بسامد رادیویی، چند نمونه‌ منبع‌تغذیه‌ بسیار پایدار برای الکترومغناطیس‌های حلقه انبارش، ساخت الکترومغناطیس‌های دوقطبی و چهار قطبی برای حلقه‌ انبارش به همراه پایه‌ نگه‌دارنده‌ آنها، سیستم اندازه‌گیری‌ شدت و کیفیت میدان مغناطیسی الکترومفناطیس ها، ابزارهای اندازه گیری مشخصات باریکه الکترونی، اتاقک‌های خلاء و پمپ یونی برای تولید خلا بسیار بالا اشاره کرد ]]>
انواع تصویربرداری پزشکی (Medical imaging) 2018-02-18T16:59:13+01:00 2018-02-18T16:59:13+01:00 tag:http://bionuclear.mihanblog.com/post/520 Amir انواع تصویربرداری پزشکی (Medical imaging) یکی از معتبرترین راهها برای تشخیص بیماریهای سرطانی، شکستگی، ضرب خوردگی و… استفاده از ابزارهای مختلف تصویربرداری پزشکی می باشد. امروزه به یاری مهندسان پزشک این ابزارها آنچنان گسترش یافته که پزشکان به نتایج حاصل از دستگاههای تصویربرداری تکیه میکنند و الزاما برای اکثر تشخیص هایشان از این دستگاهها یاری میجویند. در میان تمام ماشین ها و دستگاه‌های گران‌قیمت و پیچیده ، علم تصویربرداری پزشکی برای بسیاری از افراد ظاهری مبهم دا

انواع تصویربرداری پزشکی (Medical imaging)

یکی از معتبرترین راهها برای تشخیص بیماریهای سرطانی، شکستگی، ضرب خوردگی و… استفاده از ابزارهای مختلف تصویربرداری پزشکی می باشد. امروزه به یاری مهندسان پزشک این ابزارها آنچنان گسترش یافته که پزشکان به نتایج حاصل از دستگاههای تصویربرداری تکیه میکنند و الزاما برای اکثر تشخیص هایشان از این دستگاهها یاری میجویند. در میان تمام ماشین ها و دستگاه‌های گران‌قیمت و پیچیده ، علم تصویربرداری پزشکی برای بسیاری از افراد ظاهری مبهم دارد. چطور این دستگاه‌ها می‌توانند اشعه ایکس تولید کنند و آنگاه از عضوی از بدن رد شده و بر روی یک فیلم ، تصویری از آن عضو بدست می‌آید؟ چطور دستگاه سونوگرافی با حرکت دادن قسمتی از آن بر روی بدن ، حرکت اعضای داخلی جنین و مایعات را به خوبی نشان می‌دهد؟ بیمار هنگام قرار گرفتن در دستگاه های سی‌تی اسکن و ام آر آی با ترس خاصی از این که آیا ممکن است تحت خطر باشد یا بعد از مدتی برای او مشکلی به وجود آید، می‌باشد و یا مجبور است برای تشخیص و درمان بیماری خود ، خطر استفاده از این سیستم‌ها را بپذیرد.تاریخچه تصویربرداری از اعضای بدن برای اولین بار توسط ویلهلم کنراد رونتگن فیزیکدان آلمانی و استاد دانشگاه ورزبورگ (wurzburg) آلمان در شب ۸ نوامبر سال ۱۸۹۵ میلادی همزمان با کشف اشعه ایکس از استخوان های دست همسرش انجام گرفت. علت نامگذاری ایکس به این اشعه نداشتن ایده به خصوصی در مورد آن بود. بنابراین آن را اشعه ناشناخته یا مجهول ایکس نامیدند و تصویرگیری با این اشعه ، رادیولوژی نامیده شد.

سیر تحولی و رشد تصویربرداری از اعضای بدن در سال ۱۸۹۵ توسط رونتگن با کشف پرتو ایکس پا به عرصه وجود گذاشت. برخلاف سایر اختراعات و اکتشافات که سال ها بعد و پس از طی مراحل سخت مورد قبول قرار می‌گیرند، خیلی زود و بلافاصله دو ماه پس از کشف برای اولین بار در جهان ، در بیمارستان نیو همپشیر (Newhampshire) شهر ورزبورگ آلمان در مورد شکستگی استخوان و درمان آن بکار برده شد. رادیوگرافی از زمان کشف رونتگن بطور مداوم استفاده می‌شود و با گذشت نزدیک به یک قرن با تغییرات تکنیکی از جمله توموگرافی ، فلوروسکوپی ، توموگرافی کامپیوتری یا سی‌تی اسکن ، سونوگرافی ، پزشکی هسته‌ای ، و ام آر آی و دستگاه پت (PET) دچار تحولاتی شده که در دهه اخیر به آن ایمیجینگ (Imaging) می‌گویند و دگرگونی عظیمی را در تشخیص بهتر بیماری ها و نیز درمان آنها ایجاد نموده است.نقش در زندگی بدون توجه به خطرات و بیماری های جدید و ناشناخته‌ای که هر روز بشر را تهدید می‌کند، نقش تصویرگیری از قسمت های مختلف بدن بیشتر آشکار می‌شود. هرچند که در اوایل ، تصویربرداری پزشکی محدود به استفاده از اشعه ایکس و دیدن استخوان و یا اجسام خارجی در بدن بود، اما هم اکنون حتی پارگی عروق در قلب یا یک رباط در زانو یا میزان مایع مفصلی در مفصل ها با سیستم‌هایی که روز به روز در حال پیشرفت هستند ، قابل مشاهده است. بنابراین تشخیص و درمان آن ها سریعتر صورت می‌گیرد. از آنجایی که سلامتی انسان ها مهمترین بُعد زندگی آنهاست ، نقش این علم در زندگی آشکارتر می‌شود. رادیوگرافی: در تشخیص انواع شکستگی ، در رفتگی ، انواع تنگی و زخم ها در اندام های گوارشی ، پارگی اندام ها ، بیماری های مفصلی و غیره از این نوع تصویربرداری استفاده می‌شود. سی تی اسکن: موارد اورژانس بیماری های مغزی مثل این ایست و شوک و خونریزی‌ها به سرعت قابل مشاهده‌اند. همچنین ستون فقرات ، قفسه سینه و شکم اعمال این نوع تصویربرداری ضروری است. سونوگرافی: جهت بررسی انواع بیماری های مربوط به سیستم صفراوی ، ادراری ، عروق ، قلب و زنان باردار و بچه‌ها از سونوگرافی استفاده می‌شود. ام آر آی (MRI): این نوع تصویربرداری ساختمان های خیلی ریز را به سرعت نمایان می‌کند و حد بین بافت های مجاور را به خوبی نمایان می‌سازد. ماهیچه‌ها ، عروق ، تاندون ها و رباط ها را نیز به خوبی نمایان می‌کند. دستگاه های رادیولوژی ساده: در این دستگاه‌ها به وسیله تولید اشعه ایکس در یک تیوپ و به کاربردن یک سری تکنیک ها و شرایط لازم و عبور اشعه از بدن بیمار و برخورد آن با فیلم و سپس ثبت تصویر به وسیله دستگاه های ظهور و ثبوت از اعضای مختلف بدن تصویربرداری می‌شود. دستگاه سی‌تی اسکن (Computerize Tomography): در این دستگاه تصویربرداری مقطعی و عرضی توسط چرخش دستگاه به دور عضو مورد نظر صورت می‌گیرد و در هر چرخش یک مقطع از عضو را در کوتاه ترین زمان تصویرگیری می‌کند و تصاویر توسط کامپیوتر بازسازی می‌شوند. دستگاه ام آر آی (Magnetic Resonance Imaging): استفاده از یک میدان مغناطیسی بزرگ است که وقتی بیمار در آن قرار می‌گیرد، امواج رادیویی که دستگاه می‌فرستد، بر روی هسته اتم هیدروژن در بدن اثر گذاشته و آن ها را در یک میدان مغناطیسی قرار می‌دهد. سپس تصویرگیری توسط کامپیوتر از مقاطع مختلف عضو مورد نظر صورت می‌گیرد. دستگاه پت (Positron Emission Tomography): برای استفاده از این سیستم یک عنصر رادیواکتیو که پوزیترون تولید می‌کند، وارد بدن بیمار می‌شود و سپس دو عدد پرتو گاما تولید می‌شود. بر این اساس در این سیستم آناتومی و فیزیولوژی بدن مشخص می‌شود. پزشکی هسته‌ای (RNI): یک ماده رادیواکتیو از طریق داخل رگی یا خوراکی یا استنشاقی مورد استفاده بیمار قرار می‌گیرد. به علت اعمال متابولیک در بدن این مواد رادیواکتیو در محل خاصی تجمع می‌یابند. سپس یک دوربین در این سیستم به نام دوربین گاما تعداد تشعشعات گامای ساطع شده از بیمار را شمارش می‌کند که نشان دهنده میزان جذب اکتیویته در آن عضو مورد نظر است. در نتیجه یک بیماری خاص مثلا تومور می‌تواند در شمارش تغییر بوجود آورد و بیماری تشخیص داده می‌شود. سنجش تراکم استخوان یا دانسیتومتری: سنجش تراکم استخوان یا دانسیتومتری استخوان نام روشی است که با استفاده از آن میتوان سفتی و سختی و درجه محکم بودن استخوان های بدن را تعیین کرد. برای سنجش تراکم استخوان راه های متفاوتی وجود دارد ولی رایج ترین روش آن استفاده از روش DEXA است. DEXA که مخفف عبارت Dual Energy X-ray Absorptiometry است روشی است که از اشعه ایکس برای سنجش تراکم استخوان استفاده میکند. در این روش از دو منبع، اشعه ایکس به سمت استخوانی که قصد سنجش تراکم آن را دارند فرستاده میشود.مقداری از اشعه توسط استخوان جذب شده و مقداری از آن از استخوان عبور کرده و از سمت دیگر بدن خارج میشود. مقدار هر کدام از این دو اشعه بعد از خروج از بدن توسط یک گیرنده اندازه گیری میشود. هرچه تراکم استخوانی بیشتر باشد ( به این معنی که خلل و فرج و فضاهای خای ریز داخل استخوان کمتر باشند) مقدار بیشتری از اشعه ایکس را جذب کرده و اجازه عبور اشعه کمتری را میدهد و مقدار اشعه کمتری به گیرنده میرسد. اشعه دریافتی به توسط گیرنده یا دتکتور Detector به یک کامپیوتر رفته و در آنجا مقیاس مقدار اشعه به مقیاس میزان تراکم استخوان تبدیل میشود. استفاده از دو منبع اشعه ایکس به منظور دقیقتر کردن اندازه گیری است. دانسیتومتری یا سنجش تراکم استخوان چگونه انجام میشود؟ دو نوع دستگاه اسکن برای سنجش تراکم استخوان وجود دارد. اسکنر های مرکزی و اسکنر های محیطی. در دستگاه های اسکنر مرکزی تراکم استخوان های مرکز بدن یعنی ستون مهره و لگن بررسی شده و در دستگاه های اسکنر محیطی تراکم استخوان های محیطی تر مانند مچ دست، مچ پا و انگشتان بررسی میشود.در اسکنر های مرکزی ابتدا بیمار بر روی تخت دستگاه به پشت دراز میکشد. از او خواسته میشود که در حین انجام تست بیحرکت باشد. سپس دتکتور یا اسکنر Scanner دستگاه بر روی قسمتی از بدن که قصد اندازه گیری تراکم استخوان آن را دارند قرار گرفته و یک منبع اشعه ایکس پرتو را به سمت استخوان هدف میتاباند. این استخوان معمولا ستون مهره یا مفصل ران در ناحیه لگن است. این استخوان ها محل هایی هستند که بیش از بقیه استخوان ها بر اثر پوکی استخوان دچار شکستگی میشوند. اسکن یا سنجش تراکم حدود ۲۰-۱۰ دقیقه به طول مینجامد. سنجش تراکم استخوان چه کاربردی دارد؟ از این روش تصویربرداری بیشتر در کسانی استفاده میشود که در معرض خطر ابتلا به استئوپروز یا پوکی استخوان هستند. پوکی استخوان در ابتدا هیچ علامتی ندارد ولی میتواند موجب افزایش احتمال خطر شکستگی استخوان شود. پس در افراد زیر توصیه میشود که از تست دانسیتومتری استخوان یا سنجش تراکم استخوان استفاده شود • بروز شکستگی بعد از یک ضربه خفیف • ایجاد قوز در کمر به علت شکستگی های مکرر مهره • مصرف کورتون به مدت طولانی ( مصرف این دارو موجب پوکی استخوان میشود) • بروز یائسگی زودرس در سنین کمتر از ۴۵ سال • آمنوره یا قطع پریود های قاعدگی قبل از یائسگی به مدت بیش از یکسال • وجود بیماری های همراه با پوکی استخوان مانند روماتیسم مفصلی و یا بیماری سلیاک • سابقه وجود شکستگی لگن در خانواده مادری • کم بودن شدید وزن بصورتی که BMI کمتر از ۱۹ باشد ام آر آی چگونه انجام میشود؟امواج مورد استفاده در ام آر آی از جنس امواج رادیویی و مغناطیسی هستند که ضرری برای بدن ندارد. این روش تصویر برداری دردناک نیست. در ام آر آی ابتدا بیمار در یک میدان مغناطیسی قوی قرار گرفته و سپس امواج رادیویی به سوی او تابیده میشود. بافت های بدن در جواب به این موقعیت امواج رادیویی دیگری را از خود ساطع میکنند. با دریافت این امواج رادیویی که از بدن بیمار ساطع میشود و تحلیل این امواج توسط یک کامپیوتر پرقدرت، تصاویری بر روی مانیتور دستگاه ایجاد میشوند که سطع مقاطعی از اندام مورد نظر را نشان میدهند. ام آر آی یک روش تصویربرداری دقیق و پرقدرت برای تشخیص مشکلات و بیماری های بافت های بدن است. یکی از نقاط تمایز این روش با سی تی اسکن در این است که در ام آر آی تصاویر بافت های نرم مانند غضروف، تاندون، لیگامان، عصب و رگ ها بسیار واضح و دقیق دیده میشوند و این روش تصویربرداری بخصوص برای تشخیص بیماری های این بافت ها مفید است. پس از ام آر آی بیشتر در بررسی مشکلات بافت های نرم بدن استفاده شده در حالیکه سی تی اسکن بیشتر برای بررسی استخوان ها و ضایعات و آسیب های آن مفید است. در انجام ام آر آی بیمار باید به چه نکاتی توجه کند؟دستگاه ام آر آی معمولا به شکل یک اطاقک کوچک است که تونلی در درون آن وجود دارد. تختی در جلوی این تونل قرار دارد که میتواند به درون آن حرکت کند.برای انجام ام آر آی بیمار روی تخت دراز میکشد و سپس به داخل تونل میرود. در مدت انجام تصویربرداری تخت بیمار در داخل تونل حرکت میکند. مدت تصویربرداری با ام آر آی طولانی تر از سی تی اسکن است و بیمار در مدت کار کردن دستگاه باید بیحرکت باشد. حرکت بیمار موجب میشود تا تصویر بدست آمده محو و غیر دقیق باشد. در حین انجام ام آر آی ممکن است صداهایی از دستگاه شنیده شود که طبیعی است.ممکن است قبل از انجام ام آر آی دارویی به بیمار تزربق شود. اگر بیمار به بعضی داروها حساسیت دارد حتما قبل از تزریق دارو باید آن را به اطلاع پرسنل پزشکی حاضر در اطاق ام آر آی برساند. اگر بعد از تزریق بیمار احساس بدحالی کرد باید آن را فورا به پرسنل پزشکی اطلاع دهد.قبل از ورود به اطاق ام آر آی بیمار باید تمام وسایل فلزی را از خود دور کند وگرنه ممکن است جذب مغناطیس دستگاه شوند. اگر در داخل بدن شما وسایل فلزی کارگذاشته شده است باید قبل از انجام ام آر آی به پزشک خود اطلاع دهید. اسکن رادیوایزوتوپ چگونه انجام میشود؟ در این روش تصویربرداری مقادیری از یک ماده رادیواکتیو به بیمار تزریق میشود. نوع ماده رادیواکتیو استفاده شده متنوع است و انتخاب آن بسته به اینست که پزشک معالج ذر صدد تشخیص چه نوع ضایعه ای میباشد. از اسکن رادیوایزوتوپ در قسمت های مختلف پزشکی مانند تشخیص بیماری های غدد داخلی، بیماری های قلبی، بیماری های ریوی و … استفاده میشود. در هر کدام از این قسمت ها نوع ماده رادیواکتیو بکار برده شده متفاوت است ولی همه این مواد رادیواکتیو استفاده شده در یک مورد مشابه اند و آن اینست که بسرعت از بین میروند. از زمانیکه این مواد تولید میشوند تا زمانی که میتوان از آنها استفاده کرد مدت زمانی است که معمولا از چند روز بیشتر نیست و گاهی این زمان به چند ساعت هم تقلیل پیدا میکند. پس مراکزی که در آنها از این روش تصویر برداری استفاده میشود (که به آنها مراکز تشخیصی پزشکی هسته ای میگویند) مواد مورد نیاز خود را بطور روزانه تامین میکنند.در تشخیص بیماری ها و ضایعات استخوان ها بیشتر از ماده رادیواکتیو تکنسیم technetium استفاده میشود. این ماده رادیواکتیو پس از تزریق شدن به بدن بیمار جذب محل آسیب یا ضایعه دار شده و شروع به تابش اشعه گاما میکنند. سپس بیمار را در مقابل یک دوربین مخصوص قرار میدهند که اشعه گامای تابیده شده از بیمار را دریافت کرده و آنرا تبدیل به یک عکس میکند. نقاطی از بدن که ضایعه دارند مقدار بیشتری از ماده رادیواکتیو را به خود جذب کرده و در نتیجه تابش اشعه گاما از این نقاط بیشتر است. با بررسی شدت این بازتابش اشعه میتوان متوجه شد که چه قسمت هایی از استخوان دچار مشکل شده است. عفونت ها، تومورهای استخوانی، بیماری های روماتیسمی و شکستگی ها موجب میشوند که در محل ضایعه جذب ماده رادیواکتیو و بدنبال آن تابش بیشتر باشد. آیا اسکن رادیوایزوتوپ برای تشخیص بیماری های خاصی بکار میرود؟معمولا اینطور نیست. اسکن رادیوایزوتوپ بیشتر وجود داشتن یا وجود نداشتن ضایعه یا آسیب یا تومور و همچنین محل ضایعه احتمالی را نشان میدهد و معمولا نمیتواند علت ضایعه استخوانی را مشخص کند. برای بررسی علت بیماری، پزشک معالج از روش های دیگر استفاده میکند. اشعه ایکس چیست؟ اشعه ایکس که به توسط ویلهلم رونتگن آلمانی کشف شد جزء دسته ای از امواج است که به آنها امواج الکترومغناطیسی Electromagnetic waves میگویند. امواج رادیویی، امواج تلویزیونی، امواج رادار، نور مرئی، امواج مادون قرمز، امواج فوق بنفش، امواج ایکس و امواج گاما همگی یک خاصیت مشترک دارند و آن اینست که همگی آنها امواج الکترومغناطیسی هستند. تنها تفاوت آنها طول موج یا فرکانس آنها است. تفاوت در طول موج این امواج موجب تغییر در توانایی آنها در نفوذ به درون اجسام میشود.امواج ایکس و گاما با طول موج بسیار پایین و قدرت بالایی که دارند میتوانند به درون اجسام نفوذ کنند. پس با اینکه نور مرئی نمیتواند از درون بدن انسان عبور کند ولی امواج ایکس میتواند. همانطور که نور مرئی از شیشه عبور میکند اشعه ایکس هم از بدن عبور میکند. با این حال همانطور که بعضی شیشه ها کاملا شفاف هستند و بعضی دیگر کدر یا مات اند بعضی بافت های بدن به امواج ایکس اجازه میدهند تا به راحتی از آنها عبور کند مثل پوست یا عضلات. در عوض بعضی بافت های بدن مانند استخوان به راحتی اجازه عبور اشعه ایکس را نمیدهند. وقتی به قسمتی از بدن اشعه ایکس میتابانیم این اشعه از پوست و عضلات عبور میکند ولی استخوان ها مانع از عبور آن شده و راه آنرا سد میکنند. در روش رادیوگرافی ساده از یک ورقه یا صفحه پلاستیک خاص هم استفاده میکنند که به آن فیلم هم میگویند. این صفحه به اشعه ایکس حساس است. اگر اشعه ایکس به قسمت هایی از این صفحه برخورد کند تغییراتی در آن میدهد که بعد از ظهور و ثبوت فیلم، آن قسمت سیاه رنگ دیده میشود و اگر به قسمت هایی از این فیلم اشعه ایکس نتابد بعد از ظاهر شدن به رنگ سفید دیده میشود. رادیوگرافی یا عکس برداری چگونه انجام میشود؟ برای عکس برداری با اشعه ایکس قسمتی از بیمار را که قصد بررسی آنرا دارند بر روی فیلم قرار میدهند و سپس به آن قسمت اشعه ایکس تابیده میشود. اشعه ایکس از پوست و عضلات عبور کرده و به صفحه حساس برخورد میکند. رنگ این قسمت ها بعد از ظاهر شدن سیاه دیده میشود. برعکس، استخوان مانع عبور اشعه ایکس شده و چون به زیر قسمتی که استخوان قرار دارد اشعه نمیتابد بعد از ظاهر شدن به رنگ سفید دیده میشود. در واقع عکس برداری با اشعه ایکس بسیار شبیه افتادن سایه شما بر روی دیوار است. وقتی در برابر آفتاب در مقابل دیوار قرار میگیرید قسمت هایی که بدن شما جلوی عبور نور خورشید را گرفته بر روی دیوار تاریک تر شده و شما آنرا بصورت سایه خود میبینید. رادیوگرافی ساده هم یک نوع بررسی سایه بافت های انسان است ولی در مقابل اشعه ایکس. البته اینطور نیست که بافت ها یا جلوی اشعه ایکس را بگیرند یا به آن اجازه عبور بدهند. مقدار عبور اشعه از بافت ها کم و زیاد است مانند یک شیشه که میتواند شفاف باشد یا درجات متفاوتی از کدورت را داشته باشد.به همین علت در یک عکس رادیوگرافی بعضی استخوان ها که متراکم تر و محکم ترند سفیدتر و بعضی دیگر کمتر سفیدند. بعضی چیزها که به اشعه کاملا اجازه عبور میدهند ( مانند هوا یا گاز درون روده) کاملا سیاهند و بعضی دیگر که مختصری جلوی عبور اشعه را میگیرند مانند عضلات خاکستری دیده میشوند. رادیوگرافی ساده وسیله بسیار ارزشمندی برای بررسی استخوانها، شکستگی آنها و بیماری های مختلف آن است. چه کسی عکس رادیوگرافی را تهیه میکند؟ وظیفه تهیه عکس رادیوگرافی به عهده تکنیسن رادیولوژی است. پزشک متخصص رادیولوژی یک پزشک است که دوره تخصصی رادیولوژی را دیده است. وظیفه او دیدن تصاویر رادیولوژی و تفسیر آن است. او میتواند با دیدن تصاویر رادیولوژی متوجه شود که آیا قسمتی که از آن عکسبرداری شده سالم است یا بیمار است و اگر بیمار است چه بیماری دارد. بعضی از تکنیسین های رادیولوژی فیلم های رادیولوژی ساده را تهیه میکنند. بعض دیگر فیلم های تخصصی تر مانند سی تی اسکن را تهیه میکنند ولی یک متخصص رادیولوژی میتواند انواع فیلم ها مانند رادیولوژی ساده، سی تی اسکن و ام آر آی را تفسیر کند. هم اشعه ایکس و هم اشعه رادیواکتیو که از جنس اشعه گاما است اگر بیش از حد مشخصی به بدن ما وارد شود مضر و خطرناک است. این اشعه ها در مقادیر زیاد موجب اختلال در کارکرد سلول ها و تکثیر آنها میشوند. در مقادیر مضر میتوانند موجب اختلالات گذرا شوند و در مقادیر بسیار زیاد حتی میتوانند موجب مرگ شوند و یا میتوانند در دراز مدت موجب بروز سرطان گردند. چه میزان از اشعه ایکس برای سلامتی خطرناک است؟ تمام این احتمالات بسته به مقدار اشعه ای است که وارد بدن شما میشود. اگر این مقدار در حد مجاز باشد اشکالی ایجاد نمیکند ولی بیش از آن خطرناک است. میزان مجاز اشعه ایکس یا اشعه رادیواکتیو که هر فرد میتواند بدون مشکل خاصی دریافت کند به توسط دانشمندان محاسبه شده است. این مقدار تجمعی است. به این معنی که بطور مثال مجموع مقدار اشعه هایی که در طول یک سال به بدن شما تابیده میشود باید از میزان خاصی کمتر باشد. میزان اشعه دریافتی را با مقیاسی به نام میلی سیورت millisievert mSv اندازه گیری میکنند. در محیط زندگی همه ما مقداری اشعه رادیواکتیو بصورت طبیعی وجود دارد و هر فرد به طور طبیعی در هر سال ۳ میلی سیورت اشعه از محیط اطراف خود دریافت میکند.برای مقایسه میزان اشعه دریافتی در روش های مختلف تصویر برداری به آمار زیر توجه کنید : • بعد از یک رادیوگرافی اندام یک صدم میلی سیورت • قفسه سینه یک دهم میلی سیورت • ستون مهره یک و نیم میلی سیورت • سی تی اسکن شکم ۵ میلی سیورت کلا مقدار اشعه ای که در حین انجام تصویربرداری های پزشکی به توسط بدن دریافت میشود بسیار کمتر از آنست که موجب بروز سرطان شود. در بازماندگان انفجارات هیروشیما و ناکازاگی در آنها که حدود ۱۸۰ میلی سیورت اشعه دریافت کرده اند هیچ موردی از افزایش احتمال بروز سرطان دیده نشده است. البته در سه ماهه اول بارداری باید از رادیوگرافی و سی تی اسکن و اسکن رادیوایزوتوپ خودداری کرد چون ممکن است به جنین در حال رشد صدمه وارد کند. آیا اشعه ایکس با اشعه رادیواکتیو یکی است یا تفاوت دارد؟ اشعه ایکس با اشعه رادیواکتیو متفاوت است. اشعه رادیواکتیو از جنس اشعه گاما است که البته آن هم از جنس اشعه های الکترومغناطیسی است ولی طول موج آن از اشعه ایکس کمتر و قدرت نفوذ آن بیشتر است. در محیط طبیعی اطراف ما بطور طبیعی مقادیری از اشعه رادیواکتیو وجود دارد. مقداری از این اشعه از فضای ماورای زمین وارد محیط زندگی ما میشود و مقداری از آن حاصل تجزیه مواد رادیواکتیو در فضای پیرامون ما است. حتی در درون بدن ما در هر ثانیه ۹۰۰۰ تجزیه رادیواکتیو انجام میشود. پس بدن ما در طول روز بطور طبیعی در معرض مقداری اشعه رادیواکتیو قرار دارد. صویربرداری های پزشکی از مهمترین بررسی های پارا کلینیکی هستند که به تشخیص بیماری کمک میکنند. این تصویربرداری ها به روش های گوناگونی صورت میگیرد. از لحاظ تاریخی اولین روش تصویربرداری پزشکی استفاده از رادیوگرافی ساده بوده است. در این روش، تصویر بدست آمده بر روی فیلمی ظاهر میشود که در ظاهر مانند فیلم های قدیمی سیاه و سفید بوده و رنگی در آن بکار نرفته است. مورد استفاده عمده رادیوگرافی ساده، دیده استخوان ها است ولی از روش های زیر هم میتوان به عنوان روش های مکمل رادیولوژی استفاده کرد. آنژیوگرافی Angiography در این روش ابتدا ماده خاصی به درون شریانی که قصد تصویربرداری از آنرا داریم تزریق میکنیم. این ماده مانع از عبور اشعه ایکس شده و در واقع موجب میشود خون هم مانع عبور اشعه شده و در نتیجه سایه شریان حاوی خون مانند استخوان بر روی فیلم دیده شود. 
از این روش برای دیدن شریان های آسیب دیده استفاده میشود. ونوگرافی Venography در این روش ابتدا ماده خاصی به درون ورید یا سیاهرگی که قصد تصویربرداری از آنرا داریم تزریق میکنیم. این ماده مانع از عبور اشعه ایکس شده و در واقع موجب میشود خون هم مانع عبور اشعه شده و در نتیجه سایه ورید حاوی خون مانند استخوان بر روی فیلم دیده شود. از این روش برای تشخیص لخته شدن خون در وریدهای عمقی استفاده میشود. البته استفاده از این روش امروزه تقریبا جای خود را به سونوگرافی داپلر Doppler sonography داده است. میلوگرافی Myelography در این روش ابتدا ماده خاصی به درون کانال نخاعی تزریق میکنیم. این ماده مانع از عبور اشعه ایکس شده و در واقع موجب میشود فضای اطراف نخاع هم مانع عبور اشعه شده و در نتیجه سایه نخاع و ریشه های عصبی بر روی فیلم دیده شود. از این روش برای تشخیص فشار دیسک بر نخاع و ریشه های عصبی استفاده میشود. البته استفاده از این روش امروزه تقریبا جای خود را به ام آر آی داده است. آرتروگرافی Arthrography در این روش ابتدا ماده خاصی را به همراه هوا به درون مفصل ( معمولا زانو و یا شانه) تزریق میکنیم. این ماده مانع از عبور اشعه ایکس شده و در واقع موجب میشود فضای داخل مفصل هم مانع عبور اشعه شده و در نتیجه سایه منیسک در زانو و یا تاندون روتاتور کاف در شانه بر روی فیلم دیده شود. از این روش برای تشخیص آسیب های منیسک و رباط های صلیبی در زانو و پارگی های روتاتور کاف در شانه استفاده میشود. البته استفاده از این روش امروزه تقریبا جای خود را به ام آر آی داده است. به علت اینکه در چهار روش گفته شده پزشک متخصص رادیولوژی ابتدا ماده خاصی را به بدن تزریق میکند که آنرا در اصطلاح پزشکی رنگ میگویند، این نوع روش های تکمیلی تصویربرداری بتدریج در بین مردم به عکسبرداری رنگی معروف شد. در واقع فیلم تهیه شده از این روش ها هم سیاه و سفید و خاکستری است و در نتیجه نهایی کار، رنگی دیده نمیشود.با پیشرفت فن آوری، در چند دهه اخیر روش های تصویر برداری جدیدتری مورد استفاده قرار گرفته است که از آن جمله میتوان به سی تی اسکن، ام آر آی، سونوگرافی و اسکن رادیوایزوتوپ استفاده کرد. گاهی اوقات مردم به این روش های تصویر برداری هم عکسبرداری رنگی میگویند. با توجه به توضیحات ذکر شده مشخص است که استفاده از روش های تکمیلی تصویربرداری، فقط در بعضی موارد و برحسب اینکه پزشک معالج به دنبال پیدا کردن چه ضایعه ای باشد انجام میشود و اینگونه نیست که چون تصویر رنگی از تصویر سیاه و سفید بهتر است یا تلویزیون رنگی از سیاه و سفید بهتر است عکس برداری به اصطلاح رنگی هم از عکسبرداری معمولی یا سیاه و سفید بهتر باشد. سی تی اسکن سی تی اسکن یا توموگرافی کامپیوتری (Computed Tomography scan (CT scan یکی از روش های پیشرفته تصویربرداری پزشکی است. بعد از رادیوگرافی ساده، سی تی اسکن بیشترین کمک را به بررسی ضایعات سیستم حرکتی بدن انسان بخصوص استخوان ها میکند. امروزه استفاده از سی تی اسکن جزء جدایی ناپذیر در تشخیص و حتی درمان بسیاری از بیماری ها شده است. سی تی اسکن چگونه انجام میشود برای انجام سی تی اسکن از اشعه ایکس استفاده میشود. در این روش باریکه نازکی از اشعه ایکس (مانند باریکه اشعه لیزر) به اندام بیمار تابانده میشود. این اشعه از تمامی بافت هایی که سر راه آن قرار دارند عبور کرده و مقداری از آن که از طرف مقابل اندام خارج میشود به توسط دتکتور Detector یا آشکارساز های حساسی دریافت میگردد. این دتکتورها اشعه را به جریان الکتریکی تبدیل میکنند. این فرایند هزاران بار از زوایای گوناگون تکرار میشود یعنی باریکه اشعه ایکس از زوایای گوناگون به درون اندام تابانده شده و خروجی آن در طرف مقابل اندام اندازه گیری میشود. بدین ترتیب تعداد زیادی اطلاعات بصورت میزان های مختلف شدت جریان الکتریکی که متناسب با شدت اشعه و جذب آن در بدن است گردآوری شده و به کامپیوتر مرکزی سی تی اسکن ارسال میشود. این کامپیوتر اطلاعات را پردازش کرده و نتیجه آن بصورت تصاویر متعددی که سطح مقطع اندام را نشان میدهند بر روی مانیتور دستگاه مشخص میشود. در صورت لزوم این تصاویر بر روی فیلم چاپ میشوند. تصاویر سی تی اسکن با دقت بسیار بیشتر از تصاویر رادیوگرافی ساده، شکل استخوان ها و حتی بسیاری از بافت های دیگر اندام را نشان میدهد. با استفاده از این تکنیک میتوان داخل استخوان را هم مشاهده کرد. علت انجام سی تی اسکن پزشک می‌تواند برای کمک به چنین مواردی سی‌تی اسکن را توصیه کند: تشخیص اختلالات عضلانی و اسکلتی از جمله تومورها یا شکستگی‌های استخوانی تعیین دقیق محل تومور، عفونت یا لخته خونی راهنمایی برای روش‌هایی از جمله جراحی، بیوپسی و پرتودرمانی تشخیص و پایش بیماری‌هایی از جمله سرطان، بیماری‌های قلبی، ندول ریوی و توده‌های کبدی پایش اثربخشی درمان‌های مختلف مثل درمان سرطان تشخیص جراحت و خونریزی‌های داخلی در انجام سی تی اسکن بیمار باید به چه نکاتی توجه کند چون در سی تی اسکن از اشعه ایکس استفاده میشود قبل از تهیه آن پزشک معالج باید در جریان باردار بودن بیمار قرار گیرد. استفاده از این روش تصویربرداری در سه ماهه اول بارداری ممکن است مشکلاتی را برای جنین بوجود آورده پس ممنوع است. دستگاه سی تی اسکن در داخل اطاق بزرگی قرار دارد که هوای داخل آن نسبتا خنک است. این دستگاه به شکل یک حلقه بزرگ است که یک تخت در درون آن قرار گرفته است. برای تهیه تصاویر سی تی اسکن، بیمار بر روی تخت دراز کشیده و سپس تخت در داخل حلقه حرکت میکند. منبع اشعه ایکس در اطراف حلقه قرار دارد. این منبع اشعه ایکس را از یک طرف حلقه به درون بدن بیمار تابانده و در طرف دیگر حلقه گیرنده یا دتکتور میزان اشعه دریافتی را اندازه میگیرد. در حین عکسبرداری منبع اشعه ایکس در داخل حلقه گردش میکند. این گردش با صدایی همراه است که طبیعی است و آسیبی به بیمار نمیرساند در برخی موارد ممکن است پزشک پیش از انجام سی‌تی اسکن ماده رنگی ویژه‌ای را به نام ماده کنتراست یا حاجب از طریق ورید بازو تزریق کند. اگرچه نادر است، گاهی این ماده می‌تواند مشکلات پزشکی یا واکنش‌های آلرژیک ایجاد کند. بیشتر واکنش‌ها خفیف بوده و منجر به راش‌های پوستی یا خارش می‌شود. در موارد نادری، واکنش‌های آلرژیک می‌تواند جدی بوده و حتی منجر به مرگ شود. در صورتی که به ماده حاجب واکنش نشان دادید، حتما پزشک خود را مطلع کنید. ماده حاجب اشعه ایکس را بلوک کرده و در تصویر به صورت رنگ سفید دیده می‌شود که می‌تواند عروق خونی، روده یا سایر بخش‌ها را بیشتر نمایان کند. ماده حاجب می تواند از روش‌های مختلفی به شما تجویز شود: خوراکی: اگر قرار باشد مری یا معده شما اسکن شود، لازم است مایعی را که حاوی ماده حاجب است ببلعید که البته طعم ناخوشایندی دارد. تزریقی: ماده حاجب می‌تواند از طریق ورید بازو برای کمک به وضوح صفرا، مجاری ادراری، کبد و عروق خونی در تصویر، تزریق شود. ممکن است شما در حین تزریق احساس گرما کرده یا طعم فلزی در دهان خود احساس کنید. از راه تنقیه: ماده حاجب می‌تواند در رکتوم قرار داده شود تا به وضوح تصویر روده‌ها کمک کند. این روند می‌تواند سبب احساس نفخ و ناراحتی شود. در حین کارکردن دستگاه بیمار باید بیحرکت باشد تا تصاویر واضحی تهیه شوند.سی تی اسکن درد ندارد. ممکن است در حین انجام سی تی اسکن تکنیسین رادیولوژی از بیمار بخواهد تا برای چند ثانیه نفس خود را در سینه حبس کند. در حین انجام سی تی اسکن لباس روی اندامی که مورد آزمایش قرار میگیرد باید حتی الامکان ساده و نازک باشد و هیچ جسم فلزی در آن نباشد. هزینه تهیه سی تی اسکن و مدت زمات تهیه آن بیش از رادیوگرافی ساده است و مقدار اشعه ایکس که در حین سی تی اسکن به بدن بیمار تابیده میشود بیش از رادیوگرافی ساده است. پس نمیتوان از این روش در هر بیمار استفاده کرد. از این روش پرهزینه که خطرات آن هم از رادیوگرافی ساده بیشتر است باید تنها زمانی استفاده کرد که اطلاعات بدست آمده از آن قطعا به تشخیص و یا درمان بیمار کمک کند. سی تی اسکن فقط در مراکز تشخیصی و درمانی بزرگ وجود دارد. تصویر برداری در پزشکی هسته ای مشکل تصویر برداری از بدن انسان این است که ماده ای کدر و غیر شفاف است، نگاه کردن درون بدن انسان نیز بطور کلی دردناک است. زیرا در گذشته روش معمول برای دیدن درون بدن انسان جراحی بود! اما امروزه با استفاده از روش‌های جدید دیگر نیازی به جراحی نیست. تصویر برداری اشعه X، MRI، تصویر برداری CAT و مافوق صوت برخی از این تکنیک‌ها هستند. هر کدام از این تکنیک‌ها مزایا و معایبی دارند که باعث می‌شود برای شرایط مختلف واعضای مختلف بدن مفید باشند. تکنیک های تصویر برداری پزشکی هسته ای‌، روش‌های جدیدی را برای نگاه کردن به درون بدن انسان برای پزشکان فراهم می‌کند. این تکنیک‌ها ترکیبی از استفاده از کامپیوتر، حسگرها و مواد رادیواکتیو است. این روش‌ها عبارتند از:

۱٫ توموگرافی با استفاده از تابش پوزیترون (PET SPECT 3)

۲٫ تصویر برداری قلبی – عروقی

۳٫ اسکن استخوان هر کدام ازاین روش‌ها از یکی از خصوصیات عناصر رادیو اکتیو برای تولید یک تصویر استفاده می‌کنند. تصویر برداری در پزشکی هسته ای، برای شناسایی موارد زیر بسیار مفید است:

۱٫ تومورها

۲٫ Aneurysms آنوریسم

۳٫ نارسایی سلول های خونی و اختلال در عملکرد دستگاههای بدن مثل غده تیروئید و ریه استفاده از هر کدام از این روش‌های خاص یا مجموعه ای از آن‌ها بستگی به علائم بیمار و نوع بیماری دارد. توموگرافی تابش پوزیترون (PET) PET با استفاده از تابش های ساطع شده از مواد رادیواکتیو، تصاویر قسمت‌های مختلف بدن را تولید می‌کند. در این روش مواد رادیواکتیو به درون بدن تزریق می‌شوند و معمولاً به دام اتم‌های رادیواکتیو مثل کربن -۱۱، فلوئور -۱۸، اکسیژن -۱۵ و یا نیتروژن -۱۳ که نیمه عمر کوتاهی دارند، می افتند. این اتم‌های رادیواکتیو ایزوتوپ‌های رادیواکتیو اتم‌های طبیعی هستند که عمر کوتاهی دارند.

با بمباران اتم‌های طبیعی به وسیله‌ی نوترون، می‌توان این اتم‌ها را تولید کرد. وقتی مواد رادیواکتیو تزریق شده به بدن، با الکترون‌های درون سلول برخورد می‌کنند، اشعه‌ی گاما تولید می‌شود.

در روش PET با دنبال کردن این اشعه های گاما تصویر برداری انجام می‌شود. در یک PET اسکن، همانطور که گفتیم ابتدا به بیمار مواد رادیواکتیو تزریق می‌شود، سپس بیمار روی یک تخت صاف دراز می‌کشد. این تخت به درون یک اتاقک استوانه ای شکل وارد می‌شود، در دیواره های این اتاقک دنبال کننده های اشعه‌ی گاما به صورت آرایه‌ی دایره ای شکل قرار گرفته اند. این دنبال کننده‌ها یک سری کریستال‌های Scintillation دارند که هر کدام به یک تقویت کننده نوری متصل است. این کریستالها اشعه های گامای ساطع شده از بیمار را به فوتون های نور تبدیل می‌کنند.
تقویت کننده نوری این فوتون‌ها را به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل کرده و آن‌ها را تقویت می‌کند. کامپیوتر این سیگنال‌ها را پردازش کرده و تصویر را تشکیل می‌دهد. سپس تخت بیمار جا به جا شده واین فرآیند تکرار می‌شود. در نتیجه یک سری تصویر از عضوی که در آن مواد رادیو اکتیو تزریق شده ( مثل مغز، سینه، کبد و … ) به دست می‌آید، این تصاویر کنار هم قرار می‌گیرند تا یک تصویر سه بعدی از عضو مورد نظر به وجود آید. PET می‌تواند تصاویری از جریان خون ودیگر فعالیت های بیوشیمیایی بدن، بسته به این که چه نوع مولکولی به دام اتم‌های رادیواکتیو افتاده است، تهیه کند. در این روش می‌توان تصاویری از متابولیسم گلوکز در مغز تهیه کرد. با این حال مراکز PET کمی در دنیا وجود دارد چون این مراکز باید در کنار یک شتاب دهنده‌ی ذرات ساخته شوند تا بتوان رادیوایزوتوپ‌های مورد استفاده در این روش را تأمین کرد. (SPECT) توموروگرافی با استفاده از تابش تک فوتون SPECT روشی بسیار شبیه به PET است، با این تفاوت که ایزوتوپ‌های مورد استفاده در این روش ( که عبارتند از زنون – ۱۳۳، تکنتیوم – ۹۹ و لودین – ۱۲۳ ) زمان واپاشی طولانی تری دارند و به جای تابش ۲ اشعه گاما، فقط یک اشعه‌ی گاما تابش می‌کنند. این روش نیز می‌تواند اطلاعاتی در مورد جریان خون و پراکندگی موارد رادیواکتیو در بدن ارائه دهد، البته تصاویر آن حساسیت کمتری دارند و جزئیات کمتری را نسبت به تصاویر PET نشان می‌دهند.

اما مزیت مهم این روش نسبت به PET این است که ارزان‌تر از روش PET است. در ضمن تعداد مراکز SPECT بیش‌تر از مراکز PET هستند، چون در این موارد دیگر نیازی نیست که مراکز در کنار یک شتاب دهنده ساخته شوند.

]]>
چهاردهمین جشنواره ملی روز مهندسی 2018-02-18T16:50:24+01:00 2018-02-18T16:50:24+01:00 tag:http://bionuclear.mihanblog.com/post/519 Amir چهاردهمین جشنواره ملی روز مهندسی چهاردهمین کنفرانس ملی روز مهندسی توسط انجمن خدمات مهندسی اصفهان با همکاری سازمان مدیریت صنعتی اصفهان در تاریخ ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ در شهر اصفهان و در سالن  همایش های سیتی سنتر برگزار می شود.این کنفرانس توسط پایگاه اینترنتی کنفرانس الرت اطلاع رسانی می شود.معرفی کنفرانس:برگزاری این کنفرانس، در سال های قبل از ۱۳۹۰ صرفا" در قالب جشنواره و جهت تجلیل از مهندسان برگزیده استان اصفهان توسط انجمن خدمات مهندسی استان اصفهان شکل گرفت و از آن پس با حمایت سازمان ص چهاردهمین جشنواره ملی روز مهندسیچهاردهمین کنفرانس ملی روز مهندسی توسط انجمن خدمات مهندسی اصفهان با همکاری سازمان مدیریت صنعتی اصفهان در تاریخ ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ در شهر اصفهان و در سالن  همایش های سیتی سنتر برگزار می شود.

این کنفرانس توسط پایگاه اینترنتی کنفرانس الرت اطلاع رسانی می شود.

معرفی کنفرانس:

برگزاری این کنفرانس، در سال های قبل از ۱۳۹۰ صرفا" در قالب جشنواره و جهت تجلیل از مهندسان برگزیده استان اصفهان توسط انجمن خدمات مهندسی استان اصفهان شکل گرفت و از آن پس با حمایت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان و ارگان های ذیربط، به صورت یک کنفرانس علمی برنامه ریزی و برگزار گردید.
این کنفرانس از سال ۱۳۹۳ و پس از اخذ مجوزهای لازم از وزارت صنعت، معدن و تجارت، از تمامی معیارهای مورد نیاز جهت برگزاری یک همایش علمی برخوردار شد، و براساس گزارشات تهیه شده از برگزاری یازدهمین کنفرانس و تایید معاونت محترم آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت، موافقت شد این گردهمایی از دوازدهمین همایش یعنی از سال ۱۳۹۴، به صورت ملی و با حمایت و همراهی تمامی ارگان های ذیربط در وزارت خانه و همچنین کلیه سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان های کشور و سایر تشکل های فعال در این عرصه از سراسر کشور، در اصفهان برگزار گردید.
امسال نیز، این مراسم در قالب "چهارهمین کنفرانس ملی روز مهندسی" توسط انجمن خدمات مهندسی استان اصفهان و با حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان، شرکت شهرک های صنعتی استان اصفهان، خانه صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان و مشارکت بسیاری دیگر از سازمان ها و تشکل های فعال در حوزه های مختلف صنعتی، خدماتی و فنی مهندسی با شعار "تفکر مهندسی، راهبرد رشد و توسعه پایدار" در روز ۱۳ اسفندماه سال جاری (۱۳۹۵) در اصفهان، برگزار خواهد شد.
با توجه به شرایط حاکم بر فضای کسب و کار و تحولات بوجود آمده در اقتصاد کشور طی چند سال گذشته از جمله کاهش درآمدهای نفتی، گسترش تحریم های بین المللی علیه ایران، افزایش تورم و مهمتر از همه افزایش رکود اقتصادی در تمامی سطوح کشور، برگزارکنندگان کنفرانس ملی روز مهندسی را بر آن داشت تا با اتکاء به مخاطبان فرهیخته و توانمند کنفرانس، به بررسی مشکلات و تنگناهای موجود و آسیب شناسی و ریشه یابی جدی و شناسایی راه حل های مناسب به منظور اصلاح محیط کسب و کار و حرکت به سمت توسعه پایدار، با رویکرد و تفکر مهندسی بپردازد.
با فضایی که در این کنفرانس ایجاد می شود سازمان ها، تشکل ها و مهندسین فعال در حوزه های صنعتی، فنی و مهندسی کشور می توانند به تبادل نظر حول شعار و محورهای اصلی کنفرانس پرداخته و از سخنرانی ها، مقالات و کارگاه های آموزشی ارائه شده توسط مقامات دولتی، فعالان اقتصادی در بخش خصوصی، دانشگاهیان و مشاوران، بهره مند گردند.
همچنین، در این کنفرانس که در نوع خود یکی از مهمترین و بزرگترین گردهمایی های مهندسان و فعالان اقتصادی در سطح کشور می باشد، به بهانه زادروز تولد دانشمند شهیر ایرانی خواجه نصرالدین طوسی همچون سال های گذشته، به شناسایی، ارزیابی و انتخاب سازمان های برتر، پیشکسوتان، مهندسان و مهندسان جوان برتر پرداخته و برگزیدگان حوزه های مختلف را طی مراسمی باشکوه معرفی نموده و تندیس کنفرانس و لوح تقدیر را در حضور مقامات ملی و استانی، به ایشان اهداء خواهد شد.
انجمن خدمات مهندسی استان اصفهان، مراسم جشنواره بزرگداشت روز مهندس و تجلیل از سازمان ها، پیشکسوتان و مهندسین برتر را طی سال های گذشته همزمان با همایش های ملی روز مهندسی برنامه ریزی و برگزار نموده است. امسال نیز این مراسم باشکوه برای روز ۱۳ سیزدهم اسفندماه برنامه­ ریزی شده است. یکی از بخش­های مهم این مراسم که از دوازدهمین کنفرانس ملی روز مهندسی (سال ۱۳۹۴) اجرا شد و مورد استقبال شرکت­ کنندگان در کنفرانس و جامعه مهندسی کشور نیز قرار گرفت، انتخاب و معرفی دو نفر از شخصیت های برجسته مهندسی در سطوح ملی و استانی می باشد، که در کنفرانس امسال نیز توسط دبیرخانه کنفرانس، شخصیت های برجسته مهندسی سال ۱۳۹۵، انتخاب و معرفی خواهند شد.

محورهای کنفرانس:
۱- نقش مهندسی در توسعه انرژی های سبز ومنابع تجدید پذیروراهکارها

۲- نقش مهندسی در حفظ محیط زیست وتوسعه پایدار

۳- فناوری های نوین ،مزایا وچالشها

۴- مهندسی وبحران آب

۵- نقش مهندسی در ارتقا فرهنگ شهروندی

۶- نقش مهندسی دربهبود رتبه ایران در شاخص جهانی رقابت پذیری

۷- سهم مهندسی دررونق کسب وکارجایگاه اقتصادی ایران

۸- دلایل عمده شکستها،توقف یا تاخیرپروژه های مهندسی

۹- فرصتها وچالشهای کارآفرینی درحوزه های مهندسی

۱۰- راهکارهای افزایش سهم ایران در توسعه صنعتی

۱۱- نقش آموزش وسرمایه های انسانی درتوسعه صنعتی

۱۲- خدمات مهندسی صادراتی ایران وراهکارها

۱۳- مهندسی با مدیریت یا مدیریت با مهندسی (مدیریت مهندسی یا مهندسی مدیریت)

۱۴- نقش مهندسی در مدیریت سرمایه ها ، فرصتها وراهکارها

]]>
کنفرانس فیزیک ایران ۱۳۹۷ 2018-02-18T16:44:28+01:00 2018-02-18T16:44:28+01:00 tag:http://bionuclear.mihanblog.com/post/518 Amir کنفرانس فیزیک ایران ۱۳۹۷ دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)_ قزوین ۵ تا ۸ شهریور ۱۳۹۷اطلاعیه کنفرانس کنفرانس فیزیک ایران و بیست و سومین همایش دانشجویی فیزیک 5 تا 8 شهریور ماه 1397 در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)_ قزوین برگزار می‌شود. اولویت شرکت با اعضای انجمن فیزیک و ارائه‌دهندگان مقاله است. در صورت فراهم بودن امکانات و به‌تشخیص کمیتۀ اجرایی، سایر متقاضیان نیز پذیرفته خواهند شد. لطفاً همۀ متقاضیان شرکت در کنفرانس از جمله مقاله‌دهندگان، پرسشنامه الکترونیکی ثبت‌ن کنفرانس فیزیک ایران ۱۳۹۷
دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)_ قزوین
۵ تا ۸ شهریور ۱۳۹۷
اطلاعیه کنفرانس

کنفرانس فیزیک ایران و بیست و سومین همایش دانشجویی فیزیک 5 تا 8 شهریور ماه 1397 در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)_ قزوین برگزار می‌شود. اولویت شرکت با اعضای انجمن فیزیک و ارائه‌دهندگان مقاله است. در صورت فراهم بودن امکانات و به‌تشخیص کمیتۀ اجرایی، سایر متقاضیان نیز پذیرفته خواهند شد. لطفاً همۀ متقاضیان شرکت در کنفرانس از جمله مقاله‌دهندگان، پرسشنامه الکترونیکی ثبت‌نام در کنفرانس را، در  این‌نشانی http://www.psi.ir/?physics97 کامل کنند.


توجه!

۱. ثبت‌نام و ارسال مقاله در کنفرانس، الکترونیکی و از طریق سامانه انجمن فیزیک میسر است.
۲. پرسشنامه الکترونیکی ثبت‌نام در کنفرانس باید فقط به زبان فارسی کامل شود.
۳. ارائه دهنده مقاله باید عضو انجمن فیزیک ایران باشد. (عضویت به منزله پرداخت حق عضویت و نداشتن بدهی است.) لازم است در هنگام ثبت‌نام ابتدا با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود به سامانه عضویت الکترونیکی انجمن وارد شوید. (در صورتی‌که عضو انجمن هستید و نام کاربری و کلمۀ عبور خود را فراموش کرده اید، در صفحۀ ورود به سامانه، پرسشنامه درخواست نام کاربری و کلمه عبور را کامل کنید.)
باتوجه به طولانی بودن مراحل پذیرش عضویت، حداقل ۲ هفته قبل از آخرین مهلت دریافت مقاله برای عضویت اقدام کنید.
۴. تحویل گواهی ارائه مقاله، منوط به حضور ارائه دهنده در کنفرانس و ارائه‌ی مقاله توسط ایشان است.هزینه‌ها

حق شرکت:
 • اعضای انجمن: 2.000.000 ریال
 • دانشجوی عضو انجمن: 1.000.000 ریال
 • سایرین: 2.700.0000 ریال
 • نحوه پرداخت هزینه‌های حق‌شرکت، غذا و اسکان به همراه نامه پذیرش به اطلاع خواهد رسید.
 • هزینه اسکان انفرادی در خوابگاه های مشترک دانشجویی به ازای هر نفر برای هر شب 250.000 ریال است.
 • هزینه اسکان خانوادگی در سوئیت‌های خانوادگی در خوابگاه دانشجویی به ازای هر شب 750.000 ریال است. (هر سوئیت دارای سه تخت دو طبقه است)
 • هزینه غذای روزانه برای هر نفر به شرح ذیل است:
  • صبحانه 100.000 ریال
  • ناهار: 250.000 ریال
  • شام: 220.000 ریال


 • انجمن فیزیک ایران به تعداد محدودی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی متقاضی حمایت مالی، برای ارائه مقاله در کنفرانس پژوهانه (بورس) اهدا می‌کند.
 • درصورت انصراف شرکت کنندگان تا دوهفته پیش از زمان برگزاری کنفرانس 10% حق ثبت‌نام کسر و در مدت زمان کمتر از دو هفته 30% حق ثبت نام کسر و مابقی به شرکت کننده بازگردانده خواهد شد. منظور از حق ثبت نام، حق شرکت، اسکان و غذا (کل پرداختی) است.


کمیته علمی کنفرانس

 • شانت باغرام (دانشگاه صنعتی شریف)
 • حبیب تجلی (دانشگاه تبریز)
 • فرشته حاج اسماعیل بیگی (سازمان انرژی اتمی)
 • منصور حقیقت ( دانشگاه شیراز)
 • محمدرضا خانلری ( دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) )
 • علی رضاخانی (دانشگاه صنعتی شریف)
 • محمودرضا روحانی (دانشگاه الزهرا)
 • فرهاد شهبازی (دانشگاه صنعتی اصفهان)
 • محمد صبائیان (دانشگاه شهید چمران اهواز)
 • یاسر عبدی (دانشگاه تهران)
 • هادی عربی ( دانشگاه فردوسی مشهد)
 • اصغر عسگری (دانشگاه تبریز)
 • حمیدرضا فلاح (دانشگاه اصفهان)
 • امید ناصر قدسی (دانشگاه مازندران)
 • ایرج کاظمی نژاد (دانشگاه شهید چمران اهواز) دبیر کمیته
 • طیب کاکاوند (دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) )
 • پرویز کاملی ( دانشگاه صنعتی اصفهان)
 • کامران کاویانی (دانشگاه الزهرا)
 • سیده زهرا مرتضوی ( دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) )
 • مسعود مهجور شفیعی (دانشگاه تهران)
 • مهدی نیک عمل (دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی)


کمیته اجرایی کنفرانس
 • سمیه احمدی سلطانسرایی
 • هاشم حامدی وفا
 • علی ریحانی
 • مجید سلیمانی
 • رضا شکوری صمد
 • میرمحمد علوی نیکجه
 • افشین فلاح
 • طیب کاکاوند
 • سیده زهرا مرتضوی  دبیر کمیته
 • احمد مهرآمیز
 • الهه نحوی فرد
 • عفت یاحقی


نشانی کمیته علمی

تهران، تهران، میدان انقلاب، خیابان کارگرجنوبی، کوچه مهدی‌زاده، پلاک 5، واحد 8
تلفن 66564850-021
دورنگار 66905247-021
نشانی وب‌گاه کنفرانس: http://www.psi.ir/?physics97
پست الکترونیکی کمیته علمی کنفرانس: physics97@psi.ir

نشانی کمیته اجرایی

قزوین، دانشگاه بین‌المللی امام خمینی، دانشکده علوم پایه، گروه فیزیک
تلفن 33901311 – 028
دورنگار 33780040 – 028
پست الکترونیکی کمیته اجرایی کنفرانس: physics97exe@psi.ir

]]>
کارگاه های جانبی کنفرانس بیوالکترومغناطیس 2018-02-17T11:07:43+01:00 2018-02-17T11:07:43+01:00 tag:http://bionuclear.mihanblog.com/post/517 Amir دانشجویان با ارسال تصویر کارت دانشجویی (یا گواهی اشتغال به تحصیل) از 20% تخفیف بهره ­مند خواهند شد. به شرکت کنندگان در کارگاههای فوق گواهی شرکت در کارگاه اعطا می گردد. ظرفیت هر یک از کارگاههای فوق 20 نفر می باشد. اولویت با کسانی است که زودتر ثبت نام نمایند. ثبت نام به صورت دو مرحله ای می باشد. در مرحله اول متقاضی بدون پرداخت هزینه عملیات ثبت نام را انجام داده و در صورت به حد نصاب رسیدن شرکت کنندگان، در مرحله دوم پرداخت هزینه کارگاه انجام خواهد شد. امکان ثبت نام در دو یا چند کارگاه وجود

دانشجویان با ارسال تصویر کارت دانشجویی (یا گواهی اشتغال به تحصیل) از 20% تخفیف بهره ­مند خواهند شد.

به شرکت کنندگان در کارگاههای فوق گواهی شرکت در کارگاه اعطا می گردد.

ظرفیت هر یک از کارگاههای فوق 20 نفر می باشد. اولویت با کسانی است که زودتر ثبت نام نمایند.

ثبت نام به صورت دو مرحله ای می باشد. در مرحله اول متقاضی بدون پرداخت هزینه عملیات ثبت نام را انجام داده و در صورت به حد نصاب رسیدن شرکت کنندگان، در مرحله دوم پرداخت هزینه کارگاه انجام خواهد شد.

امکان ثبت نام در دو یا چند کارگاه وجود دارد.
برای ثبت نام از منوی اصلی ثبت نام در کارگاهها وارد زیر منوی ثبت نام در کارگاهها شوید. پیشنهاد می گردد قبل از ثبت نام به منظور آشنایی با نحوه ثبت نام، مطالب موجود در زیر منوی راهنمای ثبت نام در کارگاهها را مطالعه نمایید.

تاریخ برگزاری: 23 بهمن الی 6  اسفند ماه سال 96

مکان برگزاری: تهران، دانشگاه علوم پزشکی ارتش]]>
کارگاه یک روزه آموزشی مدل‌سازی شناختی و محاسباتی دینامیک مغز 2018-02-17T11:02:11+01:00 2018-02-17T11:02:11+01:00 tag:http://bionuclear.mihanblog.com/post/516 Amir آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز برگزار می کند: کارگاه یک روزه آموزشی مدل‌سازی شناختی و محاسباتی دینامیک مغز مدرسین: دکتر محمدعلی خلیل زاده "دانشیار دانشگاه امام رضا (ع)" دکتر سید عابد حسینی "استادیار دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه ازاد مشهد"   تاریخ: 17 اسفند 1396 ساعت 9 الی 17 مکان: آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز سرفصل‌ها: مقدمه و مرور مدل چیست؟ مفاهیم و روش‌های مدل‌سازی انواع مدل‌های مختلف رویکردهای مدل‌سازی شناختی معماری شناختی طبقه‌بندی‌ها

آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز برگزار می کند:

کارگاه یک روزه آموزشی مدل‌سازی شناختی و محاسباتی دینامیک مغز


مدرسین:

دکتر محمدعلی خلیل زاده "دانشیار دانشگاه امام رضا (ع)"

دکتر سید عابد حسینی "استادیار دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه ازاد مشهد"

 

تاریخ: 17 اسفند 1396 ساعت 9 الی 17

مکان: آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز

سرفصل‌ها:

مقدمه و مرور

مدل چیست؟

مفاهیم و روش‌های مدل‌سازی

انواع مدل‌های مختلف

رویکردهای مدل‌سازی شناختی

معماری شناختی

طبقه‌بندی‌های معماری شناختی

کاربردهای معماری شناختی

چرا هوش مصنوعی مهم است؟

مدل‌های شناختی محاسباتی

رویکردهای محاسباتی در علوم اعصاب شناختی

مقایسه روش‌های مدل‌سازی

جهت آینده

 

مخاطبین:

دانش آموزان / استادان عصب‌شناس؛ روانشناس؛ روان‌پزشک؛ مهندس پزشکی، مهندسی کامپیوتر و مهندسی برق؛ پزشکان علاقمند به علوم اعصاب شناختی؛ و توسعه‌دهندگان سیستم

 

هزینه ثبت نام : 100000 تومان

با 50 درصد تخفیف دانشجویی:  (50000 تومان)

واریز هزینه کارگاه به شماره حساب 104319742 بانک تجارت به نام آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز.

شماره شبای حساب آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز:

IR360180000000000104319742

 

شماره کارت: 5859837001749502

 

بانک تجارت به نام آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز

پس از واریز هزینه ثبت نام به وبسایت آزمایشگاه مراجعه و ثبت نام خود را نهایی فرمایید.‌

]]>
کارگاه کاربردهای TMS در تحقیقات علوم اعصاب توانبخشی عصبی و نورولوژی 2018-02-17T11:01:14+01:00 2018-02-17T11:01:14+01:00 tag:http://bionuclear.mihanblog.com/post/515 Amir آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز برگزار می کند: کارگاه کاربردهای TMS در تحقیقات علوم اعصاب توانبخشی عصبی و نورولوژی مدرس: خانم دکتر لیلا علی بیگلو (فوق دکتری علوم اعصاب از دانشگاه نورتوسترن آمریکا) سرفصل ها: تاریخچه ی TMSچگونگی عملکرد TMS و انواع تحریک های TMSنقاط قوت و ضعف TMS در مقایسه با دیگر روش های تحریک مغزکاربردهای TMS در مطالعات تحقیقاتی در بیماران مبتلا به اختلالات عصبیکاربردهای TMS درمطالعات تحقیقاتی توانبخشی عصبی TMS و نقشه برداری مغزدغدغه های اخلاقی در ا

آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز برگزار می کند:

کارگاه کاربردهای TMS در تحقیقات علوم اعصاب

توانبخشی عصبی و نورولوژی


مدرس: خانم دکتر لیلا علی بیگلو (فوق دکتری علوم اعصاب از دانشگاه نورتوسترن آمریکا)

سرفصل ها:

 • تاریخچه ی TMS
 • چگونگی عملکرد TMS و انواع تحریک های TMS
 • نقاط قوت و ضعف TMS در مقایسه با دیگر روش های تحریک مغز
 • کاربردهای TMS در مطالعات تحقیقاتی در بیماران مبتلا به اختلالات عصبی
 • کاربردهای TMS درمطالعات تحقیقاتی توانبخشی عصبی
 • TMS و نقشه برداری مغز
 • دغدغه های اخلاقی در استفاده از TMS

مخاطبین:

محققان علاقه مند/ دانشمندان علوم اعصاب/ فیزیوتراپیست ها/ نورولوژیست ها/ مهندسین پزشکی/ متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی/ روانپزشکان


زمان: دوشنبه 7 اسفند ۱۳۹۶، ساعت 9:30 الی 12:30
مکان: آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز
هزینه ثبت نام:
150 هزار تومان ) با 50% تخفیف دانشجویی : 75 هزار تومان )
ظرفیت: 25 نفر

واریز هزینه به شماره حساب 104319742 بانک تجارت به نام آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز.

شماره شبای حساب آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز:

IR360180000000000104319742

شماره کارت: 5859837001749502

بانک تجارت به نام آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز

پس از واریز هزینه ثبت نام به وبسایت آزمایشگاه مراجعه و ثبت نام خود را نهایی کنید.‌
www.nbml.ir

]]>
اولین کارگاه مبانی پردازش سیگنالهای حیاتی با نرم افزار متلب با محوریت علوم اعصاب محاسباتی 2018-02-17T11:00:05+01:00 2018-02-17T11:00:05+01:00 tag:http://bionuclear.mihanblog.com/post/514 Amir آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز برگزار می کند: اولین کارگاه مبانی پردازش سیگنالهای حیاتی با نرم افزار متلب با محوریت علوم اعصاب محاسباتی اهداف برگزاری کارگاه آشنایی متخصصان حوزه اعصاب و روان با روش های تحلیل و تفسیر اطلاعات در نرم افزار متلب آشنایی متخصصان اعصاب و روان با محیط برنامه نویسی متلب و آنالیز داده های مغزی آشنایی پژوهشگران حوزه روانپزشکی و روانشناسی با کاربرد روش های زمانی فرکانسی و محاسباتی با کاربرد روانشناسی محاسباتی آشنایی با نحوه ی پردازش و تحلیل داده های

آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز برگزار می کند:

اولین کارگاه مبانی پردازش سیگنالهای حیاتی با نرم افزار متلب با محوریت علوم اعصاب محاسباتی


اهداف برگزاری کارگاه

آشنایی متخصصان حوزه اعصاب و روان با روش های تحلیل و تفسیر اطلاعات در نرم افزار متلب

آشنایی متخصصان اعصاب و روان با محیط برنامه نویسی متلب و آنالیز داده های مغزی

آشنایی پژوهشگران حوزه روانپزشکی و روانشناسی با کاربرد روش های زمانی فرکانسی و محاسباتی با کاربرد روانشناسی محاسباتی

آشنایی با نحوه ی پردازش و تحلیل داده های مغزی در محیط MATLAB و ایجاد آمادگی برای سایر نرم افزارهای وابسته به آن مانند EEGLAB و SPM

 

طیف مخاطبان کارگاه: دانشجویان علوم اعصاب شناختی/ روانشناسی / روانپزشکان / متخصصان مغز و اعصاب

ظرفیت کارگاه: 30 نفر

 

مدرسین کارگاه:

دکتر علی مطیع نصرآبادی (استاد دانشگاه شاهد)

محمدجواد درویشی (کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی-کارشناس آزمایشگاه پردازش سیگنال آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز)

مصطفی روزبهانی (کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی)

 

 

زمان: 16 تا 17 اسفند ماه 1396 ، از ساعت  8 الی 18

مکان: آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز

 

هزینه ثبت نام : 300000 تومان

با 50 درصد تخفیف دانشجویی:  (150000 تومان)

واریز هزینه کارگاه به شماره حساب 104319742 بانک تجارت به نام آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز.

شماره شبای حساب آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز:

IR360180000000000104319742

 

شماره کارت: 5859837001749502

 

بانک تجارت به نام آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز

پس از واریز هزینه ثبت نام به وبسایت آزمایشگاه مراجعه و ثبت نام خود را نهایی فرمایید

]]>
سمینار یک­ روزۀ کاربرد نقشه ­برداری مغز در روانپزشکی 2018-02-17T10:57:55+01:00 2018-02-17T10:57:55+01:00 tag:http://bionuclear.mihanblog.com/post/513 Amir آزمایشگاه ملی نقشه­ برداری مغز برگزار می­کند: سمینار یک­ روزۀ کاربرد نقشه ­برداری مغز در روانپزشکی آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز در نظر دارد به منظور آشنایی، به روز رسانی و افزایش مهارت پژوهشگران علاقمند، سمیناری برگزار نماید؛ از اینرو، از روانپزشکان علاقمند به "نقشه برداری مغز" دعوت می شود در اسرع وقت نسبت به ثبت نام در این سمینار اقدام نمایند. طیف مخاطبین: روانپزشکان و رزیدنت­های روانپزشکی     سخنرانان: دکتر محمد قدیری وصفی (افتتاحیه)دکتر محمد علی عق

آزمایشگاه ملی نقشه­ برداری مغز برگزار می­کند:

سمینار یک­ روزۀ کاربرد نقشه ­برداری مغز در روانپزشکیآزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز در نظر دارد به منظور آشنایی، به روز رسانی و افزایش مهارت پژوهشگران علاقمند، سمیناری برگزار نماید؛ از اینرو، از روانپزشکان علاقمند به "نقشه برداری مغز" دعوت می شود در اسرع وقت نسبت به ثبت نام در این سمینار اقدام نمایند.

طیف مخاطبین: روانپزشکان و رزیدنت­های روانپزشکی

 

 

سخنرانان:

 • دکتر محمد قدیری وصفی (افتتاحیه)
 • دکتر محمد علی عقابیان (جنبه های تکنیکی fMRI)
 • دکتر حمید رضا نقوی (طراحی مطالعات fMRI در روانپزشکی)
 • دکتر مهدی تهرانی­دوست (کاربرد ERP در روانپزشکی)
 • دکتر لیلا علی بیگلو (کابرد TMS در تحقیقات روانپزشکی)
 • دکتر مسعود نصرت­آبادی (کاربرد tES در تحقیقات روانپزشکی)
 • دکتر مهرداد دادگستر (کاربرد fNIRS در تحقیقات روانپزشکی)

 

 

زمان: 10 اسفند 1396

مکان: آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز

 

 

شرکت در این سمینار رایگان است.

جهت ثبت نام رایگان، لطفاً گزینۀ ثبت نام آفلاین را انتخاب کرده و در قسمت آپلود فیش واریزی کارت دانشجویی خود را آپلود نمایید.

]]>
دوره های حفاظت در برابر اشعه 2018-02-17T06:54:08+01:00 2018-02-17T06:54:08+01:00 tag:http://bionuclear.mihanblog.com/post/512 Amir دوره های حفاظت در برابر اشعه  http://arshaparto.ir    یكی از عوامل زیان آور در محیط كار پرتوهای یون ساز می باشند كه میت وانند آسیب های جدی و برگشت ناپذیر و غیر قابل درمانی ایجاد نمایند. لذا آگاهی، آشنایی و كاربرد آیین نامه های حفاظت در برابر پرتوهای یون

 

http://arshaparto.ir

   یكی از عوامل زیان آور در محیط كار پرتوهای یون ساز می باشند كه میت وانند آسیب های جدی و برگشت ناپذیر و غیر قابل درمانی ایجاد نمایند. لذا آگاهی، آشنایی و كاربرد آیین نامه های حفاظت در برابر پرتوهای یون ساز توسط كاركنان می تواند نقش مهمی در حفاظت آنها ایفا نماید. پس بررسی آگاهی های این افراد كه منجر به ایجاد رفتارهای بهداشتی در آنان می شود امری لازم و ضروری است.

 

ویژه مراکز صنعتی

دریافت فایل اطلاعات دوره

 

ویژه مراکز پزشکی

دریافت فایل اطلاعات دوره

 

ویژه تاسیسات هسته ای

دریافت فایل اطلاعات دوره

 

ویژه مراکز کار با لیزر

دریافت فایل اطلاعات دوره

 

مراکز کار با دندان

دریافت فایل اطلاعات دوره

 

حفاظت در برابر اشعه ویژه مراکز کار با پرتوهای مایکروو و رادیویی

دریافت فایل اطلاعات دوره

 

بازآموزی دوره حفاظت در برابر اشعه

دریافت فایل اطلاعات دوره

 

]]>
منابع مشهور برای کنکور دکتری فیزیک پزشکی 2018-02-17T06:42:43+01:00 2018-02-17T06:42:43+01:00 tag:http://bionuclear.mihanblog.com/post/511 Amir منابع مشهور برای کنکور #دکتری_فیزیک_پزشکیفیزیک عمومی:تمام کتاب #فیزیک_هالیدییا برای راحتی کار، یه کتاب جامع فیزیک پایه کنکوری………………………………………ریاضیات در فیزیک و آمار زیستی:کتاب #جرج_توماس_و_راس_فینیکتاب #ریاضیات_مهندسییا کتاب #ریاضی_در_فیزیک_آرفکنالبته برای راحتی کار بهتره به جای مورد 1 و 2 از یه کتاب کنکوری شسته و رفته استفاده کنید!کتاب #آمار_زیستی_کاظم_محمد ……......................................مبانی فیزیک و تصویربرداری با اشعه ایکس و پزشکی هسته ای:کتاب #فیزیک_پرتوشناسی_تشخیصی_کریستینسن؛ ترجمه منابع مشهور برای کنکور #دکتری_فیزیک_پزشکی


فیزیک عمومی:
تمام کتاب #فیزیک_هالیدی
یا برای راحتی کار، یه کتاب جامع فیزیک پایه کنکوری
………………………………………

ریاضیات در فیزیک و آمار زیستی:
کتاب #جرج_توماس_و_راس_فینی
کتاب #ریاضیات_مهندسی
یا کتاب #ریاضی_در_فیزیک_آرفکن
البته برای راحتی کار بهتره به جای مورد 1 و 2 از یه کتاب کنکوری شسته و رفته استفاده کنید!
کتاب #آمار_زیستی_کاظم_محمد
……......................................

مبانی فیزیک و تصویربرداری با اشعه ایکس و پزشکی هسته ای:
کتاب #فیزیک_پرتوشناسی_تشخیصی_کریستینسن؛ ترجمه دکتر حمید گورابی
کتاب #اصول_فیزیک_تصویربرداری_بوشانگ
کتاب #فیزیک_و_رادیوبیولوژی_پزشکی_هسته_ای_ساها
کتاب #اصول_فیزیک_پزشکی_هسته_ای_چاندرا
……………………………………….

فراصوت و ام.آر.آی:
کتاب #فیزیک_فراصوت_و_دستگاهها_هدریک
کتاب #اصول_فیزیک_فراصوت؛ ترجمه ابوالحسنی
کتاب #تصویربرداری_تشدید_مغناطیسی_هاشمی
………………………………………

رادیوبیولوژی و حفاظت در برابر اشعه:
کتاب #رادیوبیولوژی_برای_رادیولوژیست_اریک_هال
کتاب #رادیوبیولوژی_و_حفاظت_محمدباقر_توکلی
……………………………………..

آشکارسازی و دزیمتری:
کتاب #مبانی_دزیمتری_حاجی_زاده_صفار
……………………………………

نور و دیدگانی و لیزر
و نیز
کاربرد الکتریسیته و مغناطیس در فیزیک پزشکی:
کتاب #فیزیک_پزشکی_دکتر_عباس_تکاور
کتاب #فیزیک_پزشکی_دکتر_عقابیان
……………………………………

اصول فیزیکی دستگاههای آزمایشگاهی:
کتاب #فیزیک_و_اصول_دستگاههای_آزمایشگاهی_شهبازی
……………………………………

مبانی فیزیکی پرتودرمانی:
#فیزیک_پرتودرمانی_خان

استعداد تحصیلی هم که برای اولین بار تو این دوره وارد مفاد آزمون شده، به احتمال قوی شبیه دکتری وزارت علومه. ]]>
میزان فوت شدگان بر اثر سرطان‌ها و تومورها در سال 1395 2018-02-17T06:39:36+01:00 2018-02-17T06:39:36+01:00 tag:http://bionuclear.mihanblog.com/post/510 Amir میزان فوت شدگان بر اثر سرطان‌ها و تومورها در سال 1395 (در هر 10 هزار نفر جمعیت)گیلان ، آذربایجان شرقی و اردبیل ، خراسان و کرمانشاه بیشترین نسبت سرطان را دارند !


میزان فوت شدگان بر اثر سرطان‌ها و تومورها در سال 1395 (در هر 10 هزار نفر جمعیت)

گیلان ، آذربایجان شرقی و اردبیل ، خراسان و کرمانشاه بیشترین نسبت سرطان را دارند !
]]>
Advances in IGRT (MR Linac) 2018-02-17T06:28:12+01:00 2018-02-17T06:28:12+01:00 tag:http://bionuclear.mihanblog.com/post/509 Amir   اولین کارگاه "Medical_Physics" گروه "UCRT" با همکاری گروه "ایران رادیوتراپی"، "یوسرن"، "دانشگاه علوم پزشکی تهران" و "انستیتو کانسر ایران" با موضوع:Advances in IGRT (MR Linac) آقای دکتر ندایی، رییس بخش فیزیک انستیتو کانسر ایرانزمان: چهارشنبه، 2 اسفند 1396ساعت 12:30 تا 13:30 مکان: مجتمع بیمارستانی امام خمینی، انستیتو کانسر ایران، ساختمان پاتولوژی، طبقه دوم، تالار شهید میرزاییهزینه کارگاه: 10 هزارتومانبرای ثبت نام اطلاعات خود را به شماره تلگرام یا آیدی زیر ارسال فرمایید:0901
 
 اولین کارگاه "Medical_Physics" گروه "UCRT" با همکاری گروه "ایران رادیوتراپی"، "یوسرن"، "دانشگاه علوم پزشکی تهران" و "انستیتو کانسر ایران" با موضوع:

Advances in IGRT (MR Linac)
 آقای دکتر ندایی، رییس بخش فیزیک انستیتو کانسر ایران

زمان: چهارشنبه، 2 اسفند 1396
ساعت 12:30 تا 13:30

 مکان: مجتمع بیمارستانی امام خمینی، انستیتو کانسر ایران، ساختمان پاتولوژی، طبقه دوم، تالار شهید میرزایی

هزینه کارگاه: 10 هزارتومان

برای ثبت نام اطلاعات خود را به شماره تلگرام یا آیدی زیر ارسال فرمایید:
09011380846


تمامی مبلغ حاصل از کارگاه صرف خرید اسباب_بازی برای اتاق اسباب بازی بخش_رادیوتراپی انستیتو کانسر ایران می شود.

]]>
یک وبینار در مورد نرم افزار My QA Accept 2018-02-17T06:24:17+01:00 2018-02-17T06:24:17+01:00 tag:http://bionuclear.mihanblog.com/post/508 Amir کمپانی IBAیک وبینار در مورد نرم افزار My QA Acceptبرگزار میکند که صمیمانه از شما دعوت میکنم برای شرکت در این وبینار از طریق لینک زیر ثبت نام کنید.زمان برگزاری وبینار: پنجشنبه 3 اسفند 96ساعت شروع وبینار: 22:30ساعت اتمام وبینار: 23:30سخنرانان:IBA Field Service Engineer, Joshua MiserIBA Application Specialist, Brian  Hulseموارد مورد بحث در وبینار:•  How to easily install your myQA Accept Software•  Quick tour of the newest features and functionalities of myQA Accept•  How to int

کمپانی IBA

یک وبینار در مورد نرم افزار My QA Accept

برگزار میکند که صمیمانه از شما دعوت میکنم برای شرکت در این وبینار از طریق لینک زیر ثبت نام کنید.

زمان برگزاری وبینار: پنجشنبه 3 اسفند 96
ساعت شروع وبینار: 22:30
ساعت اتمام وبینار: 23:30

سخنرانان:
IBA Field Service Engineer, Joshua Miser
IBA Application Specialist, Brian  Hulse

موارد مورد بحث در وبینار:
•  How to easily install your myQA Accept Software
•  Quick tour of the newest features and functionalities of myQA Accept
•  How to integrate beam data throughout the myQA Platform

لینک ثبت نام وبینار:
]]>
ماسفت یا ترانزیستور اثر میدانی نیمه‌رسانا-اکسید-فلز 2018-02-16T09:27:27+01:00 2018-02-16T09:27:27+01:00 tag:http://bionuclear.mihanblog.com/post/506 Amir ماسفت یا ترانزیستور اثر میدانی نیمه‌رسانا-اکسید-فلز معروف‌ترین ترانزیستور اثر میدان در مدارهای آنالوگ و دیجیتال است. این گونه از ترانزیستور اثر میدان نخستین بار در سال ۱۹۲۵ میلادی معرفی شد. در آن هنگام، ساخت و به کارگیری این ترانزیستورها، به سبب نبود علم و ابزار و امکان، با دشواری همراه بود و از همین روی، برای پنج دهه فراموش شدند و از میدانِ پیشرفت‌های الکترونیک بر کنار ماندند. در آغازِ دههٔ ۷۰، بارِ دیگر نگاه‌ها به MOSFETها افتاد و برای ساختنِ مدارهای مجتمع به کار گرفته شدند.

ماسفت یا ترانزیستور اثر میدانی نیمه‌رسانا-اکسید-فلز معروف‌ترین ترانزیستور اثر میدان در مدارهای آنالوگ و دیجیتال است. این گونه از ترانزیستور اثر میدان نخستین بار در سال ۱۹۲۵ میلادی معرفی شد. در آن هنگام، ساخت و به کارگیری این ترانزیستورها، به سبب نبود علم و ابزار و امکان، با دشواری همراه بود و از همین روی، برای پنج دهه فراموش شدند و از میدانِ پیشرفت‌های الکترونیک بر کنار ماندند. در آغازِ دههٔ ۷۰، بارِ دیگر نگاه‌ها به MOSFETها افتاد و برای ساختنِ مدارهای مجتمع به کار گرفته شدند.

در ترانزیستور اثرِ میدان (FET) چنان‌که از نام اش پیداست، پایهٔ کنترلی، جریانی مصرف نمی‌کند و تنها با اعمال ولتاژ و ایجاد میدان درون نیمه رسانا، جریان عبوری از FET کنترل می‌شود. از همین روی ورودی این مدار هیچ اثر بارگذاری بر روی طبقات تقویت قبلی نمی‌گذارد و امپدانس بسیار بالایی دارد. عمده تفاوت ماسفت با ترانزیستور JFET در این است که گیت ترانزیستورهای ماسفت توسط لایه‌ای از اکسید سیلیسیم (SiO2) از کانال مجزا شده است. به این دلیل به ماسفتها فِت با گیت مجزا نیز گفته می‌شود.


]]>
“الف” تا “ی” پرتو ها 2018-02-16T03:39:05+01:00 2018-02-16T03:39:05+01:00 tag:http://bionuclear.mihanblog.com/post/501 Amir “الف” تا “ی” پرتو هاhttp://partoazmamehr.ir شرکت پرتو آزمای مهر، با مجوز رسمی آموزش به شماره ١٦/٠٣/٠٣٠٠١٢٢ از امور حفاظت در برابر اشعه و مـجوز آمـوزش دوره هـای رادیوگـرافی (RT) سـطح یک و دو تحت لـیسانس ISO بـه شمـاره ٢٥٠١٠٥ از دفتر خدمـات  هسته ای و پرتـوی سازمـان انـرژی اتـمی ایـران و برخـورداری از اسـاتید دانشگاهی، فنی و با تجربه، کلیه دوره های آموزشی مربوط به مراکز و شرکت های فعال درصنعت چاه پیمایی، کمیت سنجی درصنایع پتروشیمی، سیمـان، مس، فولاد..، پرتونگاری صنعتی، همچنین ب

“الف” تا “ی” پرتو هاhttp://partoazmamehr.ir

شرکت پرتو آزمای مهر، با مجوز رسمی آموزش به شماره ١٦/٠٣/٠٣٠٠١٢٢ از امور حفاظت در برابر اشعه و مـجوز آمـوزش دوره هـای رادیوگـرافی (RT) سـطح یک و دو تحت لـیسانس ISO بـه شمـاره ٢٥٠١٠٥ از دفتر خدمـات  هسته ای و پرتـوی سازمـان انـرژی اتـمی ایـران و برخـورداری از اسـاتید دانشگاهی، فنی و با تجربه، کلیه دوره های آموزشی مربوط به مراکز و شرکت های فعال درصنعت چاه پیمایی، کمیت سنجی درصنایع پتروشیمی، سیمـان، مس، فولاد..، پرتونگاری صنعتی، همچنین بخش‌های اتـاق عمل، رادیـولوژی، پزشکی هـسته ای بیمارستان ها و مراکز خـصوصی و مراکز تـولید و کاربرد پرتوهای غیر یونسـاز نظیر مایکروویو، لیزر، و رادیو فرکانس در پزشکی و صـنعت را درسـطح کشور برگزار می‌نماید. لازم به ذکر است که پس از پایان دوره آموزشی و قبولی درآزمون مربوطه، گواهینامه معتبر با تائید سازمان انرژی اتـمی ایران صادر و به شرکت کنندگان اعطا خواهد شد. امـکان برگـزاری دوره های مذکور در محل بیمارستانها، شرکتها، کارخانه‌ها و… در تمام نقاط کشور وجود دارد.

عناوین برخی دوره های آموزشی

دوره مقدماتی حفاظت در برابر اشعه ویژه مراکز پرتونگاری و غیر پرتونگاری صنعتی

دوره پیشرفته حفاظت در برابر اشعه ویژه مراکز پرتونگاری و غیر پرتونگاری صنعتی

دوره حفاظت در برابر اشعه ویژه مراکز کار با پرتوهای رادیویی و مایکروویو

دوره حفاظت در برابر اشعه ویژه مراکز کار با لیزر

دوره مقدماتی حفاظت در برابر اشعه ویژه مراکز پرتوپزشکی تشخیصی

دوره پیشرفته حفاظت در برابر اشعه ویژه مراکز پرتوپزشکی تشخیصی

دوره های کنترل کیفی کلیه دستگاه‌های تصویربرداری پزشکی مانند CT Scan، DDR…

دوره بازرسی جوش به روش رادیوگرافی صنعتی(RT) سطح I و II بر پایه استاندارد ISO

دوره مقدماتی حفاظت در برابر اشعه ویژه مراکز پرتونگاری دندان

دوره های تخصصی مقابله با حوادث هسته ای و پرتوی برای پاسخگران اولیه

دوره های ویژه مقابله با حوادث هسته ای و پرتوی برای تیم های تخصصی مقابله

دوره های ویژه و تخصصی شناسایی، کنترل و رفع آلودگی مواد پرتوزا

دوره های مقدماتی حفاظت در برابر اشعه ویژه مراکز تاسیسات هسته ای

سوابق برگزاری دوره ها

مجری برگزاری دوره های تخصصی کنترل کیفی دستگاه های سی تی اسکن، رادیولوژی ساده و پرتابل، پانورکس و سفالومتری، رادیوگرافی دندان، ماموگرافی، دستگاه های دیجیتال، دستگاه های CR و دستگاه های باکنترل اتوماتیک پرتودهی.

مجری برگزاری دوره های پیشرفته حفاظت در برابر اشعه ویژه مسئولیت مراکز صنعتی و پزشکی

مجری برگزاری دوره های مقدماتی حفاظت در برابر اشعه ویژه مراکز صنعتی پرتونگاری و غیر پرتونگاری.

مجری برگزاری دوره های مقدماتی حفاظت در برابر اشعه ویژه مراکز پزشکی و دندانپزشکی.

مجری برگزاری دوره های مقدماتی حفاظت در برابر اشعه ویژه مراکز کاربا لیزر و مایکروویو.

مجری برگزاری دوره های مقدماتی حفاظت در برابر اشعه ویژه مراکز تاسیسات هسته ای.

مجری برگزاری دوره های ویژه و تخصصی مقابله با حوادث هسته ای و پرتوی و تیم های عملیاتی مقابله.

مجری برگزاری دوره های رفع آلودگی.

مجری برگزاری دوره های مونیتورینگ و پایش پرتوی.

مجری برگزاری دوره های مقدماتی حفاظت در برابر اشعه ویژه گمرکات و مبادی ورودی مواد رادیواکتیو به کشور.

مجری برگزاری دوره های مقدماتی حفاظت در برابر اشعه ویژه دستگاه های کنترل تمام بدن.

مجری برگزاری دوره های تخصصی اسپکترومتری آلفا، بتا و گاما.

]]>
دوره های دزیمتری و مونیتورینگ 2018-02-16T03:31:48+01:00 2018-02-16T03:31:48+01:00 tag:http://bionuclear.mihanblog.com/post/500 Amir دوره های دزیمتری و مونیتورینگhttp://prds.ir/portal/fa-ir 1.دوره آموزش فیلم بج •موضوع دوره : اشتنائی با مقررات و استاندارد های حفاظت در برابر اشعه آشنائی با روش دزیمتری فیلم بج روش های ارتقاء کیفیت دزیمتری با فیلم بج •شرایط شرکت کننده گان:  فقط اشتعال در یکی از مراکز کار با اشعه. 2. دوره های تخصصی: دوره های زیر  ویژه کارکنان مراکز کار با اشعه در صورت دریافت درخواست با هماهنگی درخواست دهنده توسط کارشناسان مجرب  برگزار می گردد • دوره های دزیمتری و مونیتورینگ

http://prds.ir/portal/fa-ir1.دوره آموزش فیلم بج

موضوع دوره :
اشتنائی با مقررات و استاندارد های حفاظت در برابر اشعه
آشنائی با روش دزیمتری فیلم بج
روش های ارتقاء کیفیت دزیمتری با فیلم بج


شرایط شرکت کننده گان:
 فقط اشتعال در یکی از مراکز کار با اشعه.

2. دوره های تخصصی:

دوره های زیر  ویژه کارکنان مراکز کار با اشعه در صورت دریافت درخواست با هماهنگی درخواست دهنده توسط کارشناسان مجرب  برگزار می گردد

دوره دزیمتری و کالیبراسیون ویزه کارکنان مراکز پرتودرمانی
دوره برنامه ریزی اورژانس برای مقابله با سوانخ هسته ای
دوره مونیتورینگ محیطی تاسیسات هسته ای
دوره آشنائی با سیستم های شمارش و اسپکترومتری آلفا و گاما
دوره آشنائی با فیزیک تجهیزات پزشکی هسته ای]]>
انواع دوره‌های آموزشی 2018-02-16T03:27:20+01:00 2018-02-16T03:27:20+01:00 tag:http://bionuclear.mihanblog.com/post/499 Amir انواع دوره‌های آموزشیhttp://apsayan.com/web/Home/tabid/55/Default.aspx-دوره آموزشی مقدماتی و پیشرفته حفاظت در برابر اشعه ویژه مراکز پزشکی  - دوره آموزشی مقدماتی و پیشرفته حفاظت در برابر اشعه ویژه مراکز صنعتی (پرتونگاری و غیرپرتونگاری) - دوره آموزشی بازآموزی مقدماتی و پیشرفته حفاظت در برابر اشعه ویژه مراکز صنعتی و پزشکی انواع دوره‌های آموزشی


http://apsayan.com/web/Home/tabid/55/Default.aspx


-دوره آموزشی مقدماتی و پیشرفته حفاظت در برابر اشعه ویژه مراکز پزشکی 

- دوره آموزشی مقدماتی و پیشرفته حفاظت در برابر اشعه ویژه مراکز صنعتی (پرتونگاری و غیرپرتونگاری)

- دوره آموزشی بازآموزی مقدماتی و پیشرفته حفاظت در برابر اشعه ویژه مراکز صنعتی و پزشکی

 -دوره آموزشی آزمون سطح 1 و 2 پرتونگاری صنعتی بر اساس استاندارد ایزو 9712

 -دوره آموزشی حفاظت در برابر پرتوهای لیزر

 -دوره آموزشی حفاظت در برابر پرتوهای رادیویی و مایکروویو

 -دوره آموزشی حفاظت در برابر اشعه ویژه مراکز پرتونگاری دندان


]]>
10th Winter School on Computational Geometry 2018-02-16T03:21:10+01:00 2018-02-16T03:21:10+01:00 tag:http://bionuclear.mihanblog.com/post/498 Amir WSCG began in 2009 and has been holding at Amirkabir University of Technology every winter since then. The first winter school on computational geometry was held on February 18-22,2009, at Amirkabir University of Technology and it was established at the Faculty of Mathematics and Computer Science. The school is organized by the memebers of Algorithm and Computational Geometry laboratory and all the researchers aiming to learn more about computational geometry are invited to participa

WSCG began in 2009 and has been holding at Amirkabir University of Technology every winter since then. The first winter school on computational geometry was held on February 18-22,2009, at Amirkabir University of Technology and it was established at the Faculty of Mathematics and Computer Science. The school is organized by the memebers of Algorithm and Computational Geometry laboratory and all the researchers aiming to learn more about computational geometry are invited to participate.

10th Winter School on Computational Geometry


]]>
شتابگر رودوترون یزد، نسل جدید شتابگرها 2018-02-16T03:16:45+01:00 2018-02-16T03:16:45+01:00 tag:http://bionuclear.mihanblog.com/post/497 Amir شتابگر رودوترون یزد، نسل جدید شتابگرها شتابگر رودترون نسل جدیدی از شتابگرها است كه قادر است پرتوهای الكترون و یا ایكس پرقدرت و پر انرژی را برای مصارف صنعتی بوجودآورد. پژوهشكده كاربرد پرتوها در دو مرکز در تهران و یزد به دست متخصصان داخلی ایجاد شده است به همین خاطر پایگاه خبری امیدهسته ای ویژگی های شتابگر رودوترون یزد را برای مخاطبان خود منتشر می کند. به گزارش پایگاه خبری امیدهسته ای، این پژوهشكده ها در زمینه پرتو فرآوری محصولات یك‌بارمصرف پزشكی، بهداشتی، غذایی، بهبود خواص

شتابگر رودوترون یزد، نسل جدید شتابگرهاشتابگر رودترون نسل جدیدی از شتابگرها است كه قادر است پرتوهای الكترون و یا ایكس پرقدرت و پر انرژی را برای مصارف صنعتی بوجودآورد.
پژوهشكده كاربرد پرتوها در دو مرکز در تهران و یزد به دست متخصصان داخلی ایجاد شده است به همین خاطر پایگاه خبری امیدهسته ای ویژگی های شتابگر رودوترون یزد را برای مخاطبان خود منتشر می کند. 

به گزارش پایگاه خبری امیدهسته ای، این پژوهشكده ها در زمینه پرتو فرآوری محصولات یك‌بارمصرف پزشكی، بهداشتی، غذایی، بهبود خواص مواد، كنترل و اندازه‌گیری فرآیند‌های صنعتی و تولید برخی محصولات پلیمری فعالیت دارد.

از برنامه‌های این پژوهشكده همكاری با دیگر مؤسسه‌های علمی، پژوهشی، دانشگاه‌ها و صنایع، در راستای تقویت انگیزه‌‌های خودكفایی و توسعه پژوهش است. فرآیند پرتودهی فرآیندی پیچیده و پرکاربرد در دنیای امروز است که انواع گوناگونی دارند:

پرتو فرآیند:
تابش‌‌هایی كه در صنعت از آنها استفاده می‌شود، عبارتند از گاما، الكترون و ایكس. این پرتوها با روش‌‌های گوناگونی تولید می‌شوند، ولی در اصل یك كار انجام می‌دهند. انرژی منتقل شده به وسیله این پرتوها در فرآیند پرتودهی سبب تغییرات فیزیكی یا شیمیایی می‌شوند و نهایتا به پلیمریزاسیون ـ پیوند عرضی استریلیزاسیون می‌انجامد. این نوع پرتوها از نوع پرتو‌های یونیزاسیون است؛ زیرا انرژی آنها به اندازه‌ای است كه فقط الكترون‌ها و اتم‌ها را از مولكول‌ها جدا می‌كند و آنها را به یون تبدیل می‌سازد.

پرتودهی با گاما:
سیستم پرتودهنده تابش گاما، شامل یك سلول (cell) با دیوار‌های ضخیم بتونی، یك راك سورس(محل مخصوص چشمه) متصل به مكانیزم بالابر، یك استخر برای نگه‌داری چشمه در زمان‌‌های غیر پرتودهی، سیستم‌‌های كنترل پرتودهی محصولات و چندین جایگاه برای پرتودهی محصولات و چشمه كبالت 60 است.

پرتودهی با الكترون:
به گزارش پایگاه خبری امیدهسته ای، در پرتو فرآیند یزد از شتاب‌دهنده رودترون برای تولید بیم الكترونی استفاده می‌شود. این شتاب‌دهنده می‌تواند بیم الكترونی و اشعه ایكس تا انرژی MeV10 را تولید كند. در شتاب‌دهنده الكترونی، بیم الكترون به وسیله یك تفنگ الكترونی تولید می‌شود و الكترون‌ها پس از گذر از میدان الكتریكی شتاب می‌گیرند تا به انرژی موردنظر برسند. سپس این بیم روی هدف مورد نظر تابیده می‌شود.

همانند تمام شتابگرها رودترون نیز به همان اصل بنیانی عبور الكترون ها از یك میدان الكتریكی قوی به منظور افزایش انرژی كار می كند.

 شتابگر رودترون نسل جدیدی از شتابگرها است كه قادر است پرتوهای الكترون و یا ایكس پرقدرت و پر انرژی را برای مصارف صنعتی بوجودآورد. 

باتوجه به این توضیحات الکترون به دلیل اینکه دارای بارمنفی است با مشاهده پتانسیل مثبت به شدت به سمت آن شتاب می گیرد. لذا الکترون نیز در این میدان طبق تعریف الکترون ولت درحدود500 كیلو الكترون ولت انرژی کسب می کند و انرژی کسب شده باریکه الکترون دریک سیکل 0.5MeV است درسیکل بعدی جهت میدان الکتریکی یا در واقع پتانسیل استوانه ها عوض می شود بطوری که دراینجا استوانه داخلی که در سیکل اول مثبت بود منفی می شود و استوانه بیرونی مثبت می‌گردد و با توجه به اینکه الکترون درسیکل اول تا استوانه داخلی آمده است مجدداً پتانسیل مثبت را مقابل خود می بیند و تحت این میدان شتاب می گیرد و انرژی معادل 0.5MeV نیز در این مرحله کسب می نماید که مجموع انرژی های سیکل اول و دوم به1MeVمی رسد.

در مقابل خروجی باریکه در این مرحله آهن ربای مغناطیسی بسیار قوی قرار دارد که باعث می شود باریکه الکترونی بچرخد و مجدداً داخل محفظه شتابدهی شده و سیکل های توضیح داده شده در مرحله اول تکرار گردد و انرژی کسب شده توسط الکترون در این مرحله نیز به 2MeV  برسد به همین ترتیب این مراحل مرتب تکرار می شود تا در نهایت باریکه الکترون حداکثر انرژی لازم و مجاز یعنی 10MeV را دریافت کند .

از آنجا که شكل چرخش باریکه مانند یك گل رز می باشد نام رودوترون که در یونانی به معنای گل رز می باشد، به آن اطلاق می شود .
]]>
جزئیات درمان IMRT در عمل 2018-02-15T07:13:05+01:00 2018-02-15T07:13:05+01:00 tag:http://bionuclear.mihanblog.com/post/496 Amir جزئیات درمان IMRT در عملویدئو آموزشی بسیار جالب از روش Adaptive Radiation Therapy جزئیات درمان IMRT در عمل


ویدئو آموزشی بسیار جالب از روش Adaptive Radiation Therapy]]>